ROK 2020 – JE NEJEN ROK 100 letého pana SPEJBLA, ale také 90 LET PROFESIONÁLNÍ ČINNOSTI A 90. NAROZENIN MÁNIČKY A ŽERYKA .

ROK 2020 – JE NEJEN ROK 100 letého pana SPEJBLA, ale také 90 LET PROFESIONÁLNÍ ČINNOSTI A 90. NAROZENIN MÁNIČKY A ŽERYKA

V srpnu roku 1930 se soubor Divadla Spejbla a Hurvínka profesionalizoval, na svém repertoáru měl i představení pro dospělé „HURVÍNKOVA JARNÍ REVUE“, ve kterém debutovali jak Mánička, tak i pejsek Žeryk. Stalo se tak 19.4.1930. Při premiéře hry jarní revue si Hurvínek s Máničkou ještě onikali a od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn a přečkalo i 2.světovou válku, rok 1948 a 1968, dočkalo se revoluce v roce 1989 a pod rouškou dnešních dní trvá dodnes.

Jejich první setkání:

MÁNIČKA: Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej

HURVÍNEK: Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své ctěné jméno!

MÁNIČKA: Já jsem přece Mánička!

MÁNIČKU podle návrhu prof. Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek.Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou.Za 90 let prošla Mánička řadou proměň a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70.-80.let 20.století.MÁNIČKU dnes interpretuje rovněž „Mánička“ – Marie Šimsová a to do roku 2017.

Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

ŽERYČKA vytvořil Gustav Nosek a prvních 8 let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žeryčkovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20.-30.letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

Na počest Žeryčka v Divadle S+H připravujeme „MIMINÍ“ představení ŽERYČKU, HOP! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá ,toto interaktivní představení budeme schopni na přelomu května a června nazkoušet a v nové sezóně je pak uvedeme. Jedná se o představení pro děti od 1 do 3 let! Naše klasická marionetová představení uvádíme pro děti od 4 let

První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka. Délka inscenace 30 minut, po představení následuje dětská herna. 

Interaktivní divadelní inscenace vytvořená přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků. Pro pejska Žeryka se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem! 

Označeno pod:

Back to top