Už za měsíc se do skleníku Fata Morgana vrátí přehlídka exotických orchidejí

Už za měsíc se do skleníku Fata Morgana vrátí přehlídka exotických orchidejí

V pořadí už počtrnácté budou moci návštěvníci skleníku Fata Morgana obdivovat krásu a rafinovanost exotických orchidejí. Tentokrát se během procházky skleníkem vypraví až do jihoamerického Ekvádoru, do země přímo na rovníku. Stejně extrémní, jako je místní krajina od hladiny moře po trvale zasněžené vrcholy And, jsou mezi zdejšími orchidejemi druhy jak miniaturní, tak gigantické. Také tentokrát expozici doplní kreativně zpracovaná aranžmá z dílny Kláry Franc Vavříkové. Chybět nebude ani prodej rostlin a víkendový doprovodný. Výstava začíná už 6. března a zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 22. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Na výstavu platí běžné vstupné.

Otevírací doba: Únor: Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 16.00 (út–ne, svátek) Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00 Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 17.00 (po–pá)
od 11.00 do 17.00 (so, ne, svátek) Březen, duben: Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek) Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00 Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 20.00 (po–pá)
od 11.00 do 20.00 (so, ne, svátek)    

Přehlídka orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy, to je nejen pestrá expozice a mnoho zajímavostí ze světa těchto jedinečných rostlin, ale také bohatý víkendový program. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám trojské botanické zahrady. Není proto divu, že se každoroční výstava těší velkému zájmu veřejnosti, kdy do skleníku Fata Morgana v průběhu března zavítá více než 23 tisíc návštěvníků. Věřím, že i letos má tato akce opět co nabídnout, ať už jde o odborné informace zaměřené na neuvěřitelnou různorodost těchto rostlin, nebo o kreativní floristické pojetí,“říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava ve skleníku Fata Morgana představí nejen přírodní skvosty, ale přiblíží i přírodu, život a kulturu jihoamerického Ekvádoru. Tato země je spolu se sousední Kolumbií druhově nejbohatším místem planety, a to nejen na orchideje. Obrovská různorodost krajiny a poloha přímo na rovníku dala vzniknout celé škále nesmírně rozmanitých druhů, od miniaturních až po gigantické.

Téma výstavy se prolne i originálními květinovými aranžmá z dílny přední české floristky Kláry Franc Vavříkové. „Inspirací pro základní motiv byla nedávná výprava kurátorů botanické zahrady do Ekvádoru. Jejich barvité líčení všeho, co viděli a zažili, dalo jasný impuls k promítnutí ekvádorského venkova do připravovaných aranžmá. Vedle ekvádorského motivu se nabídl ještě kontrast velikánů a mrňousů z říše orchidejí. Je až neuvěřitelné, co všechno orchideje umějí a čím vším jsou,“ uvedlaKlára Franc Vavříková, která výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana připravuje již podruhé za sebou.

Víkendový program nejen pro orchidejové nadšence

Po celou dobu trvání výstavy se návštěvníci mohou těšit na víkendový doprovodný program. Každou sobotu a neděli vždy od 9 hodin proběhne komentovaná prohlídka skleníku Fata Morgana s průvodcem. Zájemci se jí mohou zúčastnit bez předchozí rezervace, prohlídka je v ceně vstupného do skleníku.

Během víkendu 7. a 8. března bude po oba dny od 14 hodin předvádět tvorbu floristických aranžmá s orchidejemi Petra Křížová. O druhém víkendu budou mít návštěvníci možnost zhlédnout ukázky práce s korálky od firmy Preciosa, která je partnerem letošního ročníku výstavy. „Po celý víkend bude připravena malá výstava šperků a květinových koulí z korálků, které vyrábí česká firma Preciosa. Ta je vyváží do celého světa včetně Ekvádoru. Málokdo ví, že většina afrických, asijských a indiánských ozdob je vytvořena z korálků pocházejících ze skláren v severních Čechách,“ uvedla Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak se množí rostliny v laboratoři? Na to odpoví Alena Nekolová ve své přednášce o meristémovém množení. Poslechnout si ji můžete v sobotu i v neděli 21. a 22. března vždy od 14 hodin. V sobotu 7. a 14. března od 9 do 17 hodin bude pro zájemce k dispozici i odborník z firmy Forestina, který poradí, jak správně přesazovat a hnojit orchideje a další pokojové rostliny.

Sbírka orchidejí v trojské botanické zahradě

Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhady se pohybují
okolo 27 000 v necelých 900 rodech, což znamená, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. „Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha.   


UPOZORNĚNÍ:

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, je třeba ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 2. do 5. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Partnerem výstavy orchidejí 2020 je společnost Forestina, s. r. o. český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

Dalším partnerem je firma Preciosa, pro kterou je Ekvádor odběratelem skleněných korálků a šperků.
Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy

únor–duben 2020

Džungle, která nespí
do 28. 3.
skleník Fata Morgana

v lednu – pouze pátky od 18 h
v únoru – pátky a soboty od 18 h
v březnu – pátky a soboty od 19 h

Víte, jak vypadá prales, když se setmí? Zažijte tropický skleník Fata Morgana jinak. Zaposlouchejte se do zvuků džungle, která nikdy nespí. Zveme vás na dobrodružnou cestu kolem světa tropických rostlin, ryb a žab. Naši průvodci pro vás připravili zajímavé putování horami i nížinami, při kterém se vám bude tajit dech. Některé druhy rostlin rozkvétají v noci
a omamně voní. Magicky nasvícený vodopád šumí a skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Chcete překvapit své blízké? Pozvěte je na večerní procházku do skleníku Fata Morgana. Přijďte se společně projít džunglí, která nespí.

Pro velký zájem je NUTNÁ REZERVACE přes formulář na www.botanicka.cz
POZOR! Pro přístup ke skleníku není pro špatnou schůdnost vhodné využít úvozovou cestu
od Bohnic.

Jak krmit ptáky?
do 1. 3., 9–16 h
areál Jih

Na výstavě představíme základní typy krmítek s doporučením, čím ptáky správně krmit
a kdy s krmením začít. Víte, že podle nejnovějších poznatků je zapotřebí ptáky přikrmovat celoročně? Nesmíme zapomínat ani na vhodná napajedla, jejichž význam stoupá především v horkých letních dnech.

Přednáškový cyklus
do 26. 3., vždy ve čtvrtek od 17.30 h
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři

13. 2. Jarmila Skružná – Na Kypr nejen za rostlinami: architektonické poklady pohoří Troodos

20. 2. Jan Ponert – Ohrožení a ochrana orchidejí

27. 2. Ladislav Pytloun – Proměny mexické přírody a krajiny

5. 3. Mirek Horský – Cesty za bonsajemi do Vietnamu a Japonska

12. 3. Tomáš Vencálek – Množení a řez okrasných dřevin

19. 3. Jiří Burda – Proměny Průhonického parku

26. 3. Vlaďka Egertová – Za vínem na Moselu

Valentýnský večer v botanické
14. 2. od 18 h
skleník Fata Morgana

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Romantická procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana představuje netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice
a dáma obdrží květinu. Rezervace nutná na e-mailu: eva.novozamska@botanicka.cz, vstupné: 300 Kč/osoba.

Open that bottle night
29. 2.
Vinotéka sv. Kláry

Vinotéka sv. Klára otevře poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce „Večer, kdy otevřete tu láhev“. V prodeji bude limitované množství úspěšných vín
z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nenajdete. Otevírací doba vinotéky bude
v tento den prodloužena do 23 hodin. Připravena bude i řízená degustace našich archivních vín. Rezervace míst nutná na e-mailu: eliska.muchnova@botanicka.cz

Den svařeného vína
3. 3., 13–20 h
Vinotéka sv. Kláry

Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína. Vybírat bude možné z rozšířené nabídky ochucených speciálů.  

Zavírací týden ve skleníku Fata Morgana

2.–5. 3.

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 2. do 5. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Výstava orchidejí – Miniatury a giganti Ekvádoru
6.–22. 3., út–ne 9–19 h
skleník Fata Morgana, zásobní skleník

Na výstavě budete moci obdivovat křehké miniaturky i mohutné druhy, u nichž byste stěží odhadli, že se jedná o orchidej. Dozvíte se, které druhy patří k nejmenším, ať růstem, či velikostí květů, a naopak o kterých se dá hovořit jako o gigantech. Protože aranžmá každoročně připravujeme úplně jiná, i tentokrát výstava bude překvapením nejen pro ty, kdo do skleníku zavítají poprvé, ale rovněž pro naše věrné návštěvníky.

Mezinárodní den ryzlinku
13. 3., 13–20 h
Vinotéka sv. KláraDrink Ryzlink! Připijte si vínem králů a ochutnejte škálu chutí a vůní, které umí ryzlink na naší vinici nabídnout. Ve vinotéce pro vás připravujeme volnou minidegustaci. 

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým
16. 3., 20. 4.Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Rezervujte si své místo včas na www.naturephoto.cz

Tajemný život motýlů

9. 4. – 24. 5., út–ne 9–19 h

skleník Fata Morgana

Oblíbená výstava se tentokrát zaměří na tajuplné stránky života motýlů. Dozvíte
se třeba, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí.
Proč se lesknou křídla některých motýlů i jak se poznají ti správní partneři. Život motýlů
je plný záhad a překvapení.

Burza fialek
25. 4., 13–16 h
Zázemí administrativní budovyVe spolupráci s SZO ČZS Saintpaulia pro vás připravujeme burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň ochotně poradí s pěstováním
této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde lístky i mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů
a dalších příbuzných rostlin.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Již více než stovka osobností poctila v uplynulých jedenácti letech Botanickou zahradu
hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy
Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman
či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost
potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 102 známých osobností. V loňském roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek
a jejich autor Jaroslav Němeček, spolu s nimi má v zahradě nově strom také pyšná princezna
a její představitelka herečka Alena Vránová. Podzimního sázení se ujali naši váleční veteráni, plk. Pavel Budinský, brig. gen. Václav Kuchynka a letec RAF Tomáš Lom, a paní Charlotta Kotíková, která vysadila jako stá strom in memoriam prvního československého prezidenta
T. G. Masaryka a jeho dětí Jana a Alice.

I v roce 2020 přibudou do projektu zajímavé a významné osobnosti, které své jméno spojí s rostlinnými poklady Botanické zahrady hl. m. Praha.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Klára Hrdá

tisková mluvčí

e-mail: klara.hrda@botanicka.cz, mobil: 731 413 517

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci                                     e-mail: darina.miklovicova@gmail.com

Označeno pod: ,

Back to top