Autu roku 2021/2022 .

Devět tuzemských společností dodává díly českému Autu roku 2021/2022 .

Po dvouleté odmlce bylo dnes opět vyhlášeno Auto roku v České republice. Ve 27. ročníku ankety vyhlašované Svazem dovozců automobilů (SDA) zvítězil v hlavní soutěži dle hlasování odborné poroty složené z českých motoristických novinářů vůz BMW i4. Sdružení automobilového průmyslu proto s hrdostí představuje firmy, které získaly již tradiční ocenění – právo používat prestižní označení „Dodavatel pro Auto roku v České republice“. Díly tuzemských firem přitom nese nejen vítězný vůz, dodávají je do převážné většiny letos nominovaných vozů.

Prestižní označení „Dodavatel pro Auto roku 2021 / 2022 v České republice“ tak získávají firmy (abecedně):

  • BORGERS CS spol. s r.o.
  • Continental Barum s.r.o.
  • Fehrer Bohemia s.r.o.
  • Gumárny Zubří, akciová společnost
  • GUMOTEX, akciová společnost
  • KAMAX s.r.o.
  • MUBEA – HZP s.r.o.
  • Robert Bosch odbytová s.r.o.
  • ZF Automotive Czech s.r.o.

Na pestrosti dodávek pro vítězný automobil BMW i4 je patrné, že stávající produkce tuzemských dodavatelů najde využití také v elektrických vozidlech. I tato anketa tak rozhání obavu, jak na probíhající transformaci dokáže reagovat český automobilový průmysl. Elektromobily nejsou hrozbou pro většinu tuzemských dodavatelů. Naopak se výrobci mohou uplatnit v celé šíři produkce automobilového průmyslu a dodavatelům se tak spíše otevírají nové možnosti. Vítězi ankety i našim dodavatelům, kteří ukazují pevné ukotvení na exportních trzích, k získání označení gratuluji,“ komentuje vyhlášení Dodavatele pro Auto roku v ČR Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Jmenované společnosti pro Auto roku 2021/2022 dodávají širokou paletu výrobků – od brzdových systémů, pneumatik textilních a interiérových dílů, přes pryžové a pěnové díly do bezpečnostních prvků nebo stěračů a vysokopevnostní šrouby až po stabilizátory a radarové systémy, spínače a ventily.

Sdružení automobilového průmyslu bylo i letos tradičním partnerem ankety Auto roku v České republice a zároveň vyhlašovatelem doprovodné akce Dodavatel pro Auto roku 2021/2022. V letošním roce se do ní podle vozidel zařazených do finálového kola zapojilo 18 členských firem Sdružení.

Pro další informace, prosím, kontaktujte:

Mgr. Vojtěch Severýn, T: +420 728 086 625, E: severyn@autosap.cz

Auto roku v ČR je poprvé elektrické! Porota zvolila jako vítěze BMW i4

Může to znít jakkoli divoce, ale prestižní tuzemská anketa Auto roku 2021/2022 v ČR a její doprovodná část Eko auto roku mají své letošní vítěze, přičemž oba jsou na plně elektrický pohon. Zatímco hlavní soutěž vyhrálo BMW i4, titul nejlepšího ekologického vozu si odváží KIA EV6.

Prestižní tuzemská anketa Auto roku organizovaná Svazem dovozců automobilů (SDA) má nejspíše i díky letošnímu dvojročníku překvapivé vítěze. Mezi necelou čtyřicítkou modelů nominovaných do hlavního klání nakonec vzešlo šest finalistů, které odborná porota složená ze zkušených motoristických žurnalistů hodnotila v řadě aspektů – od designu po užitkovost.

Vítězem a nositelem titulu Auto roku 2021/2022 v ČR je BMW i4, čímž mnichovská automobilka navázala na svůj triumf s BMW řady 3, jež dominovalo v anketě Auto roku 2020.

Druhá pozice patří nové generaci technicky přepracovaného Subaru Outback. Vůz část porotců zaujal zejména modernizovanou CVT převodovkou a zážehovým 2,5litrovým atmosférickým plochým čtyřválcem.

Překvapivě až na bronzové příčce se umístila Škoda Fabia čtvrté generace. Té teoreticky mohlo „uškodit“ sloučení anket 2021 a 2022, protože zatímco BMW i4 je velmi žhavou novinkou, čtvrtá Fabia si svůj debut odbyla už v květnu minulého roku.

Na čtvrtém místě nakonec zakotvila hranatá Astra od Opelu, která porazila pátý Peugeot 308 a šestou Dacii Jogger. Zbylé modely byly rovněž solidní, ale na bednu to zkrátka nestačilo.

Pořadí Auto roku 2021/2022
1. místo BMW i4
2. místo Subaru Outback
3. místo Škoda Fabia
4. místo Opel Astra
5. místo Peugeot 308
6. místo Dacia Jogger

Co se týče rozstřelu mezi patnáctkou elektrifikovaných automobilů, bojujících o titul Ekologické roku 2021/2022, tak zde získala prvenství KIA EV6, zatímco na druhém místě se umístilo BMW i4 (ano, vítěz hlavní ankety), přičemž bzučící trojici uzavřela Škoda Enyaq.

Pořadí Ekologické auto roku 2021/2022
1. místo KIA EV6
2. místo BMW i4
3. místo Škoda Enyaq

Vedle odborného hodnocení probíhala ještě anketa pro širokou veřejnost, kde mohl každý hlasovat pro svého vybraného favorita dostupného na českém trhu. Tedy teoreticky mohl zvítězit i model, který se do Česka dostává formou individuálního dovozu.

Seznam byl skutečně rozsáhlý a rozdělený do několika kategorií, nicméně největší sympatie veřejnosti získala japonská Toyota, jež zvítězila ve třech kategoriích, stíhaná německou Audi.

Auto roku 2021/2022 Hlasování veřejnosti
Malé a mini vozy Toyota Yaris Cross
Vozy nižší střední třídy  Opel Astra
Vozy střední třídy  Subaru Outback
Vozy vyšší střední a luxusní třídy Audi e-tron GT
Malá SUV a crossovery Mazda MX-30
Střední SUV a crossovery Škoda Enyaq
Velká SUV Audi Q8
MPV Volkswagen Multivan
Vozy sportovní Toyota GR Yaris
Pick-up Toyota Hilux

Účast ve veřejné anketě byla motivována věcnými cenami, přičemž hlavní výhrou je jako tradičně zapůjčení vítězného vozu primární ankety Auto roku na celý rok. Jeden šťastlivec se tedy může těšit na to, že si po dobu 365 dnů bude moci užívat jízdních Vlastností elektrického BMW i4.

Autor textu: www. Garaz.cz

Vyhlašovatelem ankety Auto roku 2021/22 je Svaz dovozců automobilů.

Partnery ankety Auto roku 2021/22 jsou Alcar, Cubex Centrum Praha, které získalo ocenění dle soutěže 9th Global Eventex Awards – nejlepší nové venue na světě v roce 2019, Vincario, Race Day, O-Run a Autos EU.

Hlavním mediálním partnerem je Garáž.cz. Mediálními partnery magazin Faster a Automakers.

F B

Označeno pod: ,

Back to top