Celebrity otestovaly fertilitu a upozornily na Den neplodnosti

Celebrity otestovaly fertilitu a upozornily na Den neplodnosti

Praha, 6. června 2014 – Známé osobnosti dnes podpořily Národní den neplodnosti na pražské klinice asistované reprodukce IVF CUBE, kde absolvovali vyšetření plodnosti. Akce se zúčastnily například operní pěvkyně Tereza Mátlová a Monika Sommerová. Upozornily tak na tuto problematiku a zároveň si ověřily, zda mohou do budoucna počítat s nějakými obtížemi.

Národní den neplodnosti připadá na 6. června. V České republice vyhlašuje na od roku 2009 v rámci června coby Mezinárodního měsíce neplodnosti. IVF CUBE se jej letos rozhodla podpořit nabídkou testů zdarma pro širokou veřejnost, které probíhaly dnes odpoledne.

Se svými zkušenostmi se na akci svěřily také herečky Andrea Kerestešová a Lenka Zahradnická, které testy absolvovaly v polovině května. „Dřív jsem tyhle otázky moc neřešila, ale jak přibývají léta, začnou být děti aktuální téma,“ říká Andrea Kerestešová. „Proto jsme s Lenkou využily nabídky IVF CUBE upozornit na Národní den neplodnosti – připadá nám, že o tom hodně lidí vůbec nepřemýšlí.“ Lenka Zahradnická je ráda, že má test plodnosti za sebou. „Byla jsem zpočátku nervózní. Ale vedoucí lékařka Hana Višňová vše důkladně vysvětlila a samotné vyšetření nebylo v ničem problematické.“

Neplodnost je problémem, s nímž se v České republice potýká čím dál více párů. Roste zejména počet takto postižených mužů – průměrný počet spermií se u Čechů v posledních patnácti letech snížil o více než 80 procent. Vyšetření Fertility Check je prvním krokem, díky němuž si zájemci mohou ověřit své předpoklady z hlediska plodnosti a odhalit případná rizika. „Přesto, že se plodnost české populace zhoršuje, mnozí lidé stále berou schopnost početí jako samozřejmost,“ říká Hana Višňová. „Chceme proto na Národní den neplodnosti upozornit co nejužitečnějším způsobem.“

Co je Fertility Check?

Základní verze programu Fertility Check zahrnuje vstupní konzultaci a následné kompletní vyšetření hormonálního profilu ženy. Probíhá prostřednictvím jednoho odběru krve, z něhož se zjišťuje hladina vybraných hormonů a jejich kolísání, což může mít zásadní vliv na otěhotnění. Zásadní jsou především hodnoty AMH (antimülleriánského hormonu), jenž slouží k posouzení správné funkce vaječníku, a FSH (folikulo-stimulační hormon), který přispívá k růstu folikulů a dozrání vajíček. Dalšími vyšetřeními v rámci Fertility Checku jsou 3D ultrazvuk vaječníků k odhadnutí tzv. ovariální rezervy, tedy kapacity vaječníků na odhadnutí zásoby oocytů (vajíček) k oplodnění, a odborné vyhodnocení získaných výsledků. Podstoupit lze také 3D ultrazvuk dělohy, vyšetření průchodnosti vejcovodů pod 3D ultrazvukem či vyšetření štítné žlázy.

Pro muže je připraveno kompletní vyšetření spermií, tedy spermiogram, který udává počet a kvalitu spermií pacienta. Parametry spermiogramu jsou hodnoceny dle standardů WHO, dle kterých jsou například porovnávány: objem vzorku, koncentrace spermií, motilita, morfologie spermií a další faktory, které jsou směrodatné pro stanovení dalšího terapeutického postupu.

Informace pro novináře IVF CUBE (www.ivf-cube.eu) je přední klinikou asistované reprodukce, věnující se problematice léčby neplodnosti v České republice. Zajišťuje komplexní péči v oblasti diagnostiky a terapie poruch plodnosti. Klinika patří k průkopníkům nejnovějších vědeckých trendů v reprodukční medicíně a spojených službách.

 fotografie  IVF Cube.

 

Označeno pod: ,

Back to top