Českokrumlovský festival po čtyřiadvacáté

Českokrumlovský festival po čtyřiadvacáté

Vážení přátelé,

24. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov právě začíná, rád bych Vás proto pozval na některé výjimečné koncerty. Také letos jsme pro Vás připravili přehlídku různých žánrů pod širým nebem i v historických prostorách českokrumlovského zámku. Ve třinácti večerech se představí vynikající umělci z tuzemska i ze zahraničí, zazní klasická hudba, ale také muzikál, kubánské rytmy či argentinské tango.

Hlavní hvězdou 24. ročníku je sopranistka Sumi Jo, která festival zahajuje 17. července operním recitálem za doprovodu SOČRu, rezidenčního tělesa festivalu. Jako host vystoupí tenorista Danilo Formaggia. Druhý den po zahájení, 18. července, se představí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou španělského dirigenta Manuela Hernándeze-Silvy. Pozvání na festival přijali i další vynikající umělci: houslisté Václav Hudeček, Pavel Šporcl a Ji Man Wee, klavírista Jan Simon, violoncellista Carmine Miranda a další.

V rámci komorní řady koncertů v zámeckém Maškarním sále se představí kytarista Lubomír Brabec a soubory Barocco sempre giovane, Trio Thalia, Muchovo kvarteto s mimem Vladimírem Kulíškem a Musica Florea s kontratenoristou Rogerem Isaacsem.

Festivalová dramaturgie vnímá různorodý charakter současné hudební scény, a kromě koncertů klasické hudby proto nabídne i jiné žánry. Zážitkem se nepochybně stane Kubánský večer s ochutnávkami tamních kulinářských specialit. Vystoupí zpěvačka Elsa Valle a trumpetista Jorge Vistel s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma, představí se i skupina Son caliente. Festival opět nabídne výlet do světa muzikálu, letos pod názvem James Bond Music a světové muzikály. Zazní hudba z bondovek i melodie ze slavných muzikálů v podání broadwayských hvězd: zazpívají Debbie Gravitte, Capathia Jenkins a Hugh Panaro za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice. Pod širým nebem se uskuteční i večer s číší vína a s argentinským tangem, v němž vystoupí Escualo kvintet se skvělou multižánrovou zpěvačkou Gabrielou Vermelho. Připraveno je i Dětské odpoledne v rytmu energie.

Záštitu nad festivalem převzali prezident České republiky Miloš Zeman, předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, předseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, ministr kultury Daniel Herman, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, starosta města

Český Krumlov Dalibor Carda a velvyslanci zemí, z nichž pocházejí letošní účinkující. Za podporu děkujeme našim finančním partnerům, bez nichž bychom nemohli MHF 2015 uskutečnit.

Rád bych Vám při této příležitosti také oznámil, že Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se stal držitelem značky EFFE 2015–2016, jejímž iniciátorem je Evropská asociace festivalů. Festivaly z jednatřiceti zemí, které uspěly v první výzvě EFFE, prokázaly umělecké kvality a význam na regionální, národní i mezinárodní úrovni. EFFE je zkratkou názvu Europe for Festivals, Festivals for Europe (Evropa pro festivaly, festivaly pro Evropu). Jde o novou evropskou platformu pro profesionály i pro veřejnost, která spojuje nejvýznamnější evropské festivaly různých žánrů. Tuto značku uděluje mezinárodní porota na základě přísných kritérií, hodnotí se umělecká úroveň, společenský přínos a význam festivalu v celosvětovém měřítku. Jsem proto velmi rád, že právě náš festival se řadí k nejvýznamnějším kulturním akcím na mezinárodní úrovni.

Těším se na shledání s Vámi, festivalovými diváky, od 17. července do 8. srpna v Českém Krumlově a přeji Vám krásné umělecké zážitky.

Jaromír Boháč, prezident MHF Český Krumlov

Zahajovací operní galakoncert MHF Český Krumlov 2015

Sumi Jo /soprán/ Danilo Formaggia /tenor/

Symfonický orchestr Českého rozhlasu Petr Vronský /dirigent/

Program:

Georges Bizet (1838-1875): Předehra z opery Carmen

Charles Gounod (1818-1893): „Ah. Je veux vivre!“, árie Julie z 1. dějství opery Romeo a Julie

Gustave Charpentier (1860- 1956): „Depuis le jour“, árie Louise z 3. dějství opery Louise

Giacomo Meyerbeer (1791-1864): „Pays merveilleux! O paradis… “, árie Vasco da Gama ze 4. dějství opery Afričanka

Giacomo Puccini (1858-1924): „O soave fanciulla“, duet Rodolfa a Mimì z 1. dějství opery Bohéma

Adolphe Charles Adam (1803-1856): La Valse z 1. dějství baletu Giselle „Ah! vous dirais-je, maman“, árie Coraline z 1. dějství opery Le toréador

Michael William Balfe (1808-1870): „I Dreamt I Dwelt in Marble Halls“, árie Arline z 2. dějství opery Cikánka

Giacomo Puccini (1858-1924): „E lucevan le stelle“, árie Cavaradossiho z 3. dějství opery Tosca

Giuseppe Verdi (1813-1901): „E il sol dell’anima… Addio, addio“, duet Gildy a Vévody z 1. dějství opery Rigoletto „Caro nome“, árie Gildy z 1. dějství opery Rigoletto „Ah, fors‘è lui“, árie Violetty z 1. dějství opery La traviata

Koncert je bez přestávky

Jihokorejská koloraturní sopranistka Sumi Jo patří mezi nejvyhledávanější pěvkyně své generace. Účinkuje v operních domech zvučných jmen i v koncertních síních po celém světě. Její hlas však zněl také na zahájení významných sportovních akcí, např. na mistrovství světa ve fotbale či na Asijských hrách, a zpívala také pro papeže při jeho návštěvě v Soulu.

Na galakoncertech vystoupila po boku hvězdného Andrey Bocelliho či například vynikajícího ruského barytonisty Dmitrije Hvorostovského. V proslulé newyorské Carnegie Hall představila broadwayské písně ze svého crossoverového alba Only Love, jehož se prodalo přes milion kusů. Na svém kontě má přes padesát nahrávek, včetně deseti sólových alb pro společnost Erato či cenou Grammy ověnčeného alba Die Frau ohne Schatten pro společnost Decca. V roce 2003 jí byl udělen čestný titul „umělec UNESCO pro mír“, spolupracuje rovněž s organizacemi bojujícími za lidská práva a za ochranu zvířat.

Současnou pozici si vydobyla díky pěvecké virtuozitě, zabarvení hlasu a v neposlední řadě i obdivuhodné muzikálnosti. Zpěv studovala v rodném Soulu a poté v Římě, kde dnes žije. Její kariéra začala velice strmě, výkon v úloze Gildy ve Verdiho Rigolettovi v Terstu v roce 1986 upoutal pozornost dirigentské legendy Herberta von Karajana, který ji krátce nato obsadil do role Oskara ve Verdiho opeře Maškarní ples – na prestižním Salcburském festivalu po boku Plácida Dominga. „Milovala jsem Karajanovu dětskou duši, skrytou za jeho neuvěřitelným charismatem,“ říká Sumi Jo. V roce 1986 také zvítězila v Mezinárodní soutěži Carla Alberta Cappelliho ve Veroně, jedné z nejvýznamnějších světových soutěží. V následujících několika letech debutovala na slavných operních scénách: milánská La Scala, Vídeňská státní opera, Metropolitní opera v New Yorku či londýnská Královská opera Covent Garden. Zazářila například jako Královna noci v Kouzelné flétně, Rosina v Lazebníkovi sevillském, Olympia v Hoffmannových povídkách či jako Lucia di Lammermoor ve stejnojmenné opeře.

Její průzračný, barevný koloraturní soprán zazněl i v belcantových úlohách, jako např. Rossiniho Le Comte Ory či Auberova opera Fra Diavolo. „Když se dívám do publika, říkám si, že je skvělé, když mohu lidem představit něco výjimečného. To je v životě operního pěvce to nejkrásnější. Blízké jsou mi hlavně dramatické role, ale baví mě zpívat i ty komické. Ze všeho nejraději však mám koncerty a recitály, kde mohu navázat kontakt s publikem. Hudba boří hranice a funguje jako prostředek komunikace,“ dodává Sumi Jo.

www.josumi.com

Danilo Formaggia, rodák z Milána, studoval hru na klavír a zpěv a absolvoval kurzy pod vedením Alfreda Krause a Magdy Olivero. V roce 1996 zaznamenal svůj operní debut v Paisiellově opeře Due contesse a v opeře Domenica Cimarosy Due baroni na Festivalu opera buffa. Následně se začala rozvíjet jeho mezinárodní kariéra. Pravidelně vystupuje v prestižních operních domech a na festivalech, mezi nimiž nechybí Teatro alla Scala v Miláně, Teatro la Fenice v Benátkách, Maggio Musicale Fiorentino, Teatro San Carlo v Neapoli,

Teatro dell’Opera v Římě, Teatro Petruzzelli v Bari, Teatro Carlo Felice v Janově, Opernhaus v Lipsku, Opera v Monte Carlu, Sydney Opera House, Festspielhaus v Baden-Badenu, Královské dánské divadlo, Edinburghský festival, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Festival de Radio France – Montpellier.

Pracoval s dirigenty jako Claudio Abbado, Sir Colin Davis, Donato Renzetti, Nello Santi, Gianluigi Gelmetti a s režiséry jako Franco Zeffirelli, Lindsay Kemp, Graham Vick, Robert Carsen, Dmitri Bertman, Denis Krief, Filippo Crivelli, Giancarlo Cobelli, Karl-Ernst a Ursel Herrmann. Do jeho repertoáru patří díla od Piccinniho, Paisiella, Rossiniho, Donizettiho, Belliniho, Mozarta, Verdiho, Pucciniho, Mascagniho, R. Strausse, Stravinského, Mahlera, Krenka, Mercadanteho, Giordana, Cagnoniho a Beethovena. Vystoupil na řadě národních i mezinárodních premiér současných oper. www.daniloformaggia.it

Petr Vronský, původně úspěšný houslista (vítěz soutěže Beethovenův Hradec 1964) začal svou dirigentskou dráhu v roce 1971 v plzeňské opeře, odkud přešel v roce 1974 do Ústí nad Labem jako šéf operního souboru. Pro jeho umělecký rozvoj byly důležité úspěchy v dirigentských soutěžích v Olomouci (1970), Besançonu (1971) a v Berlíně v soutěži H. von Karajana (1973). V roce 1978 se stal dirigentem a v letech 1983-1991 šéfdirigentem Státní filharmonie Brno, s níž hostoval v mnoha zemích Evropy a v Japonsku. V letech 2002-2005 byl šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, s níž absolvoval řadu zahraničních turné – Japonsko, Španělsko, Rakousko, SRN, Polsko, atd. Od sezony 2005/2006 je šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc a působí jako docent oboru dirigování na hudební fakultě pražské AMU. Pravidelně diriguje přední světové orchestry včetně Antverpského královského filharmonického orchestru, Berlínských symfoniků, Devlet Senfoni Orchestrasi Istanbul, Metropolitan Orchestra Tokyo, Filharmonického orchestru Rio de Janeiro, Mnichovského rozhlasového orchestru, Petrohradského filharmonického orchestru, Yumiuri symfonického orchestru v Tokiu, Jeruzalémského symfonického orchestru Izrael atd. Spolupracuje také s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem českého rozhlasu a s operními scénami doma (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Janáčkova opera Brno, Divadlo J. K. Tyla Plzeň) i v zahraničí (Kammeroper Wien, Dance Theatre Haag). Jeho repertoár zahrnuje přes dvě stě klasických, moderních, operních a symfonických děl. Je považován za všestranného dirigenta širokého záběru s mimořádným temperamentem a citem pro interpretaci.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k předním a zároveň nejstarším českým orchestrálním tělesům. Svou nápaditou dramaturgií a stále stoupající uměleckou úrovní si vydobyl významné postavení v českém koncertním životě. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Jeho tradice se odvíjí od roku 1926 a je spojena s počátky vysílání Radiojournalu. V současné době nabízí SOČR svým posluchačům koncerty v rámci abonentní řady ve Dvořákově síni Rudolfina. Rozhlasoví symfonikové pravidelně hostují téměř v celé Evropě, vystupují v Japonsku, Jižní Koreji, Číně, na Taiwanu a ve Spojených státech. Těleso spolupracuje s řadou renomovaných sólistů, bohatá je rovněž nahrávací činnost. Prostřednictvím mezinárodní hudební výměny v rámci Evropské vysílací unie se nahrávky SOČRu dostávají ke statisícům posluchačů v celé Evropě i zámoří.

www.rozhlas.cz/socr

PRODEJ VSTUPENEK

Exkluzivní prodejce vstupenek na 24. ročník MHF Český Krumlov je společnost Ticketstream. Vstupenky jsou k dostání on-line v rezervačním systému Ticketstream www.ticketstream.cz nebo www.ts1.cz, vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.festivalkrumlov, sekce Vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách společnosti. V Českém Krumlově prodej vstupenek zajišťuje Infocentrum se sídlem na Náměstí Svornosti 2, 381 01 Český Krumlov (www.ckrumlov.cz/info).

SLEVOVÉ PROGRAMY

Držitelé průkazů ZTP – sleva 30 % po předložení příslušného dokladu. Držitelé průkazů ZTP/P – sleva 30 % po předložení příslušného dokladu + doprovod zdarma. Děti do 6 let vstup zdarma (bez nároku na místo), děti od 6 do 15 let sleva 50 %. Jednotlivé slevy nelze sčítat.

Jako každoročně festival ve spolupráci s Novinami města Český Krumlov vydává na vybrané koncerty i slevové kupony, které jsou určeny pro obyvatele Českého Krumlova.

KLUB PŘÁTEL MHF ČESKÝ KRUMLOV

Klub přátel MHF Český Krumlov je věrnostní program, který zahrnuje celou řadu výhod pro stálé příznivce festivalu, jako např. zvýhodněné vstupné na koncerty a společenské akce festivalu a rovněž slevy uplatnitelné v síti spolupracujících subjektů. Členové klubu mají také možnost přednostního nákupu vstupenek před zahájením prodeje pro ostatní zájemce. Klubu přátel MHF Český Krumlov je navíc každý rok věnován jeden festivalový koncert jako výraz poděkování za přízeň. Na tento koncert získávají členové klubu dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle typu karty. Letos to je koncert houslového virtuosa Pavla Šporcla, který vystoupí za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie pod taktovkou Jana Talicha 31. července 2015 v Zámecké jízdárně.

PARTNEŘI

Odkazy na všechny partnerské subjekty i s možností propojení na jejich internetové stránky naleznete na webových stránkách MHF Český Krumlov www.festivalkrumlov.cz v sekci „Partneři“.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov děkuje všem svým partnerům za spolupráci a podporu s přesvědčením, že tato spolupráce je přínosem pro obě strany a nezastupitelnou službou veřejnosti.

NOVINÁŘSKÝ SERVIS

Žádosti o akreditace, poskytnutí informací, fotografií či zprostředkování rozhovorů s interprety zasílejte prosím na e-mailovou adresu stipkova@auviex.cz. Objednané a potvrzené novinářské vstupenky budou po dohodě připraveny k vyzvednutí na jméno novináře před koncertem na pokladně v Českém Krumlově. Fotografie z jednotlivých koncertů budou volně ke stažení na festivalovém webu www.festivalkrumlov.cz v sekci Foto – Video:

Fotografie umělců v tiskové kvalitě jsou ke stažení na festivalovém webu v sekci Média – Propagační fotografie umělců:

Prosíme o zaslání uveřejněných článků a odvysílaných reportáží kvůli archivaci. Rádi je také zveřejníme na našich stránkách v sekci Média.

Další informace o festivalu najdete na: www.festivalkrumlov.cz

Kontakt:

Ing. Mgr. Miroslava Štípková Mgr. Kateřina Viktorová

Tisková mluvčí a PR manažerka PR a odborné texty

Auviex, s. r. o., Perlitová 1820, 140 00 Praha 4 Auviex, s. r. o., Perlitová 1820, 140 00 Praha 4

Tel.: +420 606 088 985 Tel.: +420 724 567 678 E-mail: stipkova@auviex.cz E-mail: viktorova@auviex.cz

GENERÁLNÍ PARTNER

HLAVNÍ PARTNEŘI

GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ DOPRAVCE OFICIÁLNÍ SEKT OFICIÁLNÍ ZNAČKA ČOKOLÁDY

OFICIÁLNÍ HOTELY

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

PARTNER SLAVNOSTNÍHO ZAHÁJENÍ PATRONI KONCERTU 17. 7.

PATRON KONCERTU 1. 8. PATRON KONCERTU 24.7. SPECIÁLNÍ PODĚKOVÁNÍ

POŘADATELÉ SPOLUPŘADATEL REZIDENČNÍ ORCHESTR

Mezinárodní hudební festival

Český Krumlov, z. s.

PRODEJ VSTUPENEK V SÍTI

MHF ČESKÝ KRUMLOV JE ČLENEM AHF ČR A DRŽITELEM ZNAČKY EFFE 2015-2016

Brusel, 20. května 2015

Nejlepší evropské festivaly získaly známku EFFE pro roky 2015-2016

Pro EFFE je ctí oznámit, které z nejlepších evropských festivalů získaly známku EFFE pro roky 2015-2016. Po důkladném procesu hodnocení národními experty i mezinárodní porotou 761 festivalů z 31 zemí nyní patří mezi první generaci držitelů známky EFFE. Všechny festivaly oceněné známkou EFFE najdete na www.effe.eu. Online průvodce evropskými festivaly v letech 2015-2016 bude k dispozici na začátku léta. EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe (Evropa pro festivaly, festivaly pro Evropu), projekt Evropské festivalové asociace, je portálem pro běžné občany i profesionály, jehož prostřednictvím mohou objevovat evropské festivaly a zapojit se do nich. Jedná se o novou mezinárodní festivalovou platformu, která spojuje festivaly věnované umění, komunitám a evropským hodnotám. Platforma poskytuje aktuální informace a zve publikum z celého světa k účasti na festivalech napříč Evropou. EFFE především oceňuje mimořádnou kvalitu těchto festivalů při každodenní práci napříč Evropou.

Na základě výzvy k podání přihlášek pro získání značky EFFE pro roky 2015-2016 podaly v létě 2014 přihlášku stovky festivalů, aby prokázaly, že ctí tři hodnoty nezbytné pro udělení značky EFFE: oddanost umění, zapojení komunit a mezinárodní a globální dosah. Národní experti jmenovaní národními kontaktními místy EFFE se zabývali festivaly v jednotlivých zemích, ohodnotili přihlášky a předali svá zjištění mezinárodní porotě, která v květnu 2015 vybrala držitele známky EFFE pro roky 2015-2016.

„S potěšením sdělujeme, že festivaly, které získaly známku EFFE pro roky 2015-2016, jsou první generací držitelů známky EFFE, která je synonymem umělecké kvality a má velký význam na místní, národní i mezinárodní úrovni. Držitelé známky pocházejí z 31 evropských zemí a nabízejí širokou škálu žánrů a aktivit pro své publikum,“ řekl předseda mezinárodní poroty EFFE Vincent Baudriller, ředitel Divadla Vidy v Lausanne a bývalý ředitel Avignonského festivalu, „od celosvětově známých dat v kulturním kalendáři po eklektické akce, o nichž má povědomí jen hrstka zasvěcených. Patří sem skutečně velmi rozsáhlá škála festivalů.“

Všichni držitelé známky EFFE pro roky 2015-2016 budou od počátku léta prezentováni v online průvodci i jeho tištěné verzi. Díky tomuto jedinečnému ocenění se rozšíří dosah evropských festivalů v zahraničí, vytvoří se nové mosty mezi festivalovými komunitami a publikum získá přehled o blížících se festivalech. Online průvodce bude spuštěn v létě.

Prezident Evropské festivalové asociace, pan Darko Brlek, uvedl: „Jsem rád, že Evropská festivalová asociace nabízí svou síť nové platformě, která má takovou podporu ze strany festivalového sektoru, že přímo propojí publikum s širokou škálou festivalů. EFFE to dokázala díky sjednocení jedinečné festivalové komunity – je to skutečný dar pro evropskou kulturu a její neskutečnou různorodost, která je charakteristická pro evropské festivaly.“

EFFE Tel +32 2 644 48 00 www.effe.eu info@effe.eu Sainctelettesquare 17 1000 Brusel, Belgie

EFFE je pilotním projektem Evropské komise pro Evropskou platformu pro festivaly v oblasti kultury vzniklé na základě iniciativy Evropské festivalové asociace (EFA), zastřešující organizace pro festivaly v Evropě a jinde, a bude probíhat v letech 2015-2016. Tato publikace obsahuje pouze názory autora a Evropská komise neodpovídá za užití informací v ní obsažených.

Označeno pod: , ,

Back to top