Český lezec Adam Ondra se zapojil do projektu Kořeny osobností Zdeněk Hřib se stal pátým pražským primátorem, který zasadil svůj strom v trojské botanické zahradě .Český lezec Adam Ondra se zapojil do projektu Kořeny osobností
Zdeněk Hřib se stal pátým pražským primátorem, který zasadil svůj strom v trojské botanické zahradě

V pondělí 3. června si svůj strom v trojské botanické zahradě vysadil talentovaný lezec Adam Ondra. Coby 96. osobnost se mladý sportovec zařadil vedle Ester Ledecké, jenž svůj strom sázela v květnu, a dalších sedmnácti představitelů českého sportovního světa, kteří se do projektu od roku 2009 zapojili. Také pražský primátor Zdeněk Hřib vysadil svůj strom v Botanické zahradě hl. m. Prahy. 16. dubna 2019 se tak zapojil jako v pořadí už pátý primátor české metropole do projektu Kořeny osobností, který propojuje společenský odkaz největších osobností přelomu 20. a 21. století s nejvzácnějším přírodním bohatstvím, jímž pražská botanická zahrada disponuje. Současný pražský primátor se stal 94. osobností zapojenou do tohoto unikátního projektu.

96. osobností projektu Kořeny osobností se stal brněnský rodák Adam Ondra. Český lezec a trojnásobný mistr světa, který se již ve svých dvanácti letech zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost. Přes deset let vede žebříčky skalních lezců a světová média jej nazývají českou senzací sportovního lezení. V září 2017 jako první překonal novou nejtěžší cestu světa Silence. V letech 2007-2018 byl desetkrát nominovaný na ocenění Salewa Rock Award, které pětkrát získal. Je držitelem cen Jiřího Gutha-Jarkovského za rok 2017, nejvyššího ocenění Českého olympijského výboru.

Adam Ondra v Botanické zahradě hl. města Prahy vysadil borovici arizonskou, odborně Pinus Arizonica. Tento druh pochází z jihozápadu Severní Ameriky. Největší souvislá populace roste v severním Mexiku, ostrůvkovitě také na jihovýchodě Arizony a dále v malých populacích v Novém Mexiku a Texasu. „S Adamem Ondrou má mnoho společného, stejně jako on miluje skalnaté a nepřístupné oblasti, které velmi úspěšně zdolává. Možná se na těch nejhezčích skálách jednou potkají i v její domovině,“ dodává Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.Podle prostředí dorůstá výšky mezi 25-35 metrů. Na uvedených lokalitách se vyskytuje v několika varietách, jejichž dělení ale botanici nemají zcela dořešené. Tento druh je totiž evolučně velmi mladý a ve svých znacích neustálený. Borovice arizonská byla dříve pokládaná za varietu borovice těžké, ale od roku 1997 je uváděna jako samostatný druh. V minulosti bylo její dřevo využíváno ve stavebnictví, což negativně ovlivnilo její populace.

Vedle významných osobností ze světa umění, sportu, vědy a charity se stali v uplynulých letech součástí unikátního projektu Kořeny osobností v trojské botanické zahradě také primátoři hlavního města Praha, konkrétně Pavel Bém (primátor v letech 2002-2010), Bohuslav Svoboda (primátor v letech 2010-2013), Tomáš Hudeček (primátor v letech 2013-2014) a Adriana Krnáčová (primátorka v letech 2014-2018).

Zdeněk Hřib tuto řadu primátorů doplnil 16. dubna 2019. Narodil se v roce 1981
a vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Je ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví. Publikoval řadu článků v odborném i laickém tisku. Byl členem několika pracovních skupin k tématům informatiky, kvality a efektivity služeb na úrovni Ministerstva zdravotnictví, Světové zdravotnické organizace a EU. Dále se zabývá návrhy a realizací rozsáhlých informačních systémů. V roce 2018 byl jako lídr Pirátské strany v komunálních volbách zvolen
do zastupitelstva hl. m. Prahy a dne 15. listopadu 2018 se stal primátorem hl. m. Prahy. Na starosti má mimo jiné oblast informatiky, bezpečnosti, evropských fondů a zahraničních vztahů.

Jsem rád, že i současný primátor Zdeněk Hřib nebude v našem vzdělávacím projektu chybět a zařadil se vedle svých předchůdců, kteří už v zahradě svůj strom mají. Jsou to právě primátoři, kteří se zasloužili nejen o rozvoj Prahy, ale také o růst naší botanické zahrady. Proto do našeho projektu plným právem patří,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Dřevinou, kterou Zdeněk Hřib v Botanické zahradě hl. m. Prahy vysadil, je Kalopanax septemlobus – kalopanax neboli také dlanitec. Tato dřevina je opravdu ve všech směrech netradiční a originální. Patří do čeledi aralkovitých, podobně jako břečťan. Pochází však z oblasti z východní Asie, z území Číny, Sachalinu, Korey a Japonska. Na rozdíl od břečťanu roste jako statný strom, v domovině dorůstá dokonce až 30 metrů. Už na první pohled upoutá trnitými letorosty, větvemi a v mládí i trnitým kmenem. Bizarní je i list, který může připomínat některé javory, nebo americký ambroň. Před opadem barví do žlutých barev. Netradiční jsou i květy a posléze i plody, které tvoří malé kulovité útvary na dlouhých stopkách uspořádané v latách. Je to dřevina, která by jistě svým vzezřením zapadla do steampunkové subkultury. Přes svůj exotický vzhled roste v našich podmínkách dobře. Pokud má chráněnou lokalitu, snáší i mrazy hluboko pod nulou.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
červen
– říjen 2019

Muzejní noc

8. 6.

19.00–1.00

Zpřístupnění jedinečných rostlinných sbírek v setmělém skleníku Fata Morgana.

Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené!

Pražské vinice

8. – 9. 6.

Zveme vás na prohlídku nové expozice o korku a výrobě vína ve sklepeních na vinici
sv. Kláry. Během prvního červnového víkendu máte možnost navštívit všechny pražské vinice.

Sukulenty – krása rostlinného těla

12. 6. – 21. 7.

Svět sukulentů

9.00–19.00

Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí.
I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování
s profesionály.

Zahradou s odborníkem – Japonská zahrada a bonsaje

15. 6.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora Miroslava Horského. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace
není nutná.

Vonná stezka – svatojánské byliny

22. 6.

od 16.00 do setmění

Otevíráme pro vás novou expozici magických rostlin s důrazem na byliny spojené
se svatojánským kultem. Během odpoledne proběhne bohatý program aktivit pro celou rodinu. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tradičních oslavách léta a rostlinách s nimi spojených.

Léto má narozeniny, ať žije léto!

Zahradou s odborníkem – Svatojánské byliny

22. 6.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka nové expozice Svatojánských bylin v doprovodu kurátorek Jarmily Skružné a Kláry Lorencové. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka
je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahradou s odborníkem – Hortenzie

29. 6.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora Tomáše Vencálka. Sraz účastníků u pokladny Sever v ulici K Pazderkám. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahrada všemi smysly

1. 7. – 31. 8.

Areál Střed a Sever

Zažijte letní zahradu všemi smysly! Těšit se můžete na vonná pohlazení pro váš nos i mysl, vyzkoušíte, jak citlivá jsou vaše chodidla na chodníčku z přírodních materiálů, prozkoumáte
i zdánlivě neviditelné detaily rostlinných struktur, budete se „prodírat“ bambusovou houštinou, zaposloucháte se do zvuků včelího úlu a zahrát si můžete na unikátní lithofon. A to po celé prázdniny!

Festival jídla

13. – 14. 7.

Ornamentální zahrada

Během tohoto červencového víkendu se v zahradě propojí hudba s moderní kuchyní a nápoji do jednoho velkého zážitku. Staňte se svědky netradiční harmonie kulinářského umění
a květinových dekorací od známých osobností.

Krása rostlinného těla

13. 7. – 20. 8.

Svět sukulentů

Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií osvěžující prázdninový čas. Makrofotografie rostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.

Zahradou s odborníkem – Letní trvalky

20. 7.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora Petra Hanzelky. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahradou s odborníkem – Užitkové rostliny Nového světa

27. 7.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Kláry Lorencové. Sraz účastníků u pokladny Sever v ulici K Pazderkám. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahradou s odborníkem – Letničky

10. 8.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Aleny Novákové. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Klára má svátek

12. 8.

Vinice sv. Kláry

Oslavte s námi svátek Kláry – jak jinak než piknikem na stejnojmenné vinici. A čím nejlépe připít Kláře v její sváteční den? Jedině vínem z naší produkce!

Pivní festival

17. – 18. 8.

Ornamentální zahrada

Rozmanitá nabídka piv z malých i velkých domácích pivovarů spojená s doplňujícím sortimentem jídel a lahůdek k pivu, veselá muzika a příjemná atmosféra lákají po celou dobu festivalu v exkluzivním prostředí botanické zahrady.

Masožravé rostliny

4. – 22. 9.

Fata Morgana

denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00

Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin a jejich schopnost proměnit své tělo
v smrtonosnou past? Přijměte pozvání do skleníku Fata Morgana a poznejte je blíž. Seznámíte se s rekordmankami rostlinné říše bublinatkami, zjistíte, čím se živí láčkovka, odhalíte tajemství ztraceného světa heliamfor a poznáte, v čem tkví krása masožravosti.

Vinobraní sv. Kláry

14. – 15. 9.

Vinice sv. Kláry

Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 14. a 15. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program.

Dýňový podzim

26. 9. – 20. 10.

Ornamentální zahrada

Hravost barev i oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu
hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman
či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost
potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni
se do projektu zapojilo již 95 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, a Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka.
3. června se k nim připojí český lezec Adam Ondra.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Klára Hrdá

Referentka pro vnější vztahy a média

e-mail: klara.hrda@botanicka.cz, mobil: 731 413 517

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com,

Označeno pod:

Back to top