Divadlo Spejbla a Hurvínka připravuje novou sezónu .

Divadlo Spejbla a Hurvínka připravuje novou sezónu

Ta bude ve znamení 100. narozenin pana Spejbla

V rámci nadcházející divadelní sezóny 2019/2020 si Divadlo Spejbla a Hurvínka připomene především neuvěřitelných sto let od chvíle, kdy se na scéně poprvé objevil pan Spejbl. Při té příležitosti chystá oblíbená loutková scéna řadu nových projektů, které budou pokračovat i v sezóně 2020/ 2021. Pro nestárnoucího pana Spejbla bude připraveno reediční i novinkové CD, dokument České televize z cyklu Neobyčejné životy nebo výstava SPEJBL 100 ve Ville Pellé. Kromě toho divadlo připraví také dvě zbrusu nové premiéry a uspořádá Dny otevřených dveří.

Novinky v rámci oslav 100. narozenin pana Spejbla

První vstup pana Spejbla na divadelní prkna nebyl přesně zaznamenán. Uvádí se, že práce na samotné loutce probíhaly v průběhu roku 1919, zatímco první vystoupení se uskutečnilo na podzim roku 1920. Divadlo Spejbla a Hurvínka proto bude slavit po celý rok. Hned na začátku roku 2020 spustí Klub Hurvajz, který divákům kromě jiného nabídne také pohled do zákulisí jejich oblíbeného divadla.

Za oponu nejznámější české loutkové scény se všichni fanoušci Spejbla a Hurvínka dostanou také díky prvnímu Dni otevřených dveří na jaře příštího roku. Návštěvníci budou mít díky bohatému programu možnost spatřit to, co běžnému divákovi zůstává během představení skryto.

Oslavenci, panu Spejblovi, budou patřit také další tři nové projekty. Půjde o premiéru dokumentu České televize z cyklu Neobyčejné životy, který bude tentokrát celý věnovaný této proslulé loutkové postavičce. Dokument bude mít premiéru v první polovině příštího roku.

Zhruba ve stejnou dobu chystá vydavatelství Supraphon reedici CD Ať žije Spejbl s těmi vůbec nejoblíbenějšími dialogy. Ve spolupráci se stejným vydavatelstvím vyjde v létě roku 2020 také zbrusu nové CD.

Oslavy stoletého výročí pana Spejbla vyvrcholí 4. listopadu 2020 zahájením výstavy SPEJBL 100 ve Ville Pellé, která návštěvníkům přiblíží jeho stoletý život. Výstava bude pro všechny návštěvníky otevřena až do 31. ledna 2021.

Spolupráce s Nadačním fodnem pomoci Karla Janečka úspěšně pokračuje

Další novinkou Divadla Spejbla a Hurvínka pro příští rok bude projekt Zavěšené vstupenky, který divadlo zrealizuje díky spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka. Projekt umožní návštěvu divadla dětem ze sociálně slabých rodin.

Divadlo S+H v sezóně 2019/2020 představí i nový repertoár

Divadlo, to jsou ale především divadelní představení. Nejinak je tomu také v případě Divadla Spejbla a Hurvínka. Mezi oblíbenými představeními, která v příští sezóně na repertoáru divadla zůstanou, budou také dvě novinky. V říjnu to bude premiéra nové hry pro děti „Past na Hurvínka“ a v červnu příštího roku premiéra zbrusu nového interaktivního projektu věnovaného těm opravdu nejmenším dětem ve věku 1-3 let. Představení autorsky i režijně připraví hostující režisérka Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek – Schmiedtová. Třicetiminutová interaktivní hra pro děti a jejich rodiče se bude jmenovat „Žeryčku, hop!“ a věnována bude dalšímu oslavenci, oblíbenému Žerykovi, který příští rok oslaví své 90. narozeniny. Od ledna 2020 potom budou probíhat zkoušky představení pro dospělé „Hotel Spejbl“, osvědčeného autorského týmu Kirschner, Král, Lstibůrek. Divadelní hra bude věnovaná panu Spejblovi a premiéru bude mít v polovině září 2020.

Darina Miklovičová

darina.miklovicova@gmail.co

PŘEDSTAVENÍ PRO DĚTI – ŘÍJEN 2019

Helena Štáchová

Hurvínkův popletený víkend

Příběh o jednom zamotaném víkendovém odpolední, ze kterého jde hlava kolem nejen Hurvínkovi, Máničce, panu Spejblovi a paní Kateřině, ale i dvěma medvíďatům, která utekla z cirkusu.

Hra plná písniček a groteskních situací potěší i ty nejmenší diváky.

So 5. 10. 14.00 Hurvínkův popletený víkend

16.30 Hurvínkův popletený víkend

Ne 6. 10. 10.30 Hurvínkův popletený víkend

14.00 Hurvínkův popletený víkend

Út 8. 10. 10.00 Hurvínkův popletený víkend

St 9. 10. 10.00 Hurvínkův popletený víkend

Jana Kubíčková, Štěpán Gajdoš

PAST NA HURVÍNKA

Premiéra plánovaná na 15.10.2019

představení na motivy legendární hry D S+H

Vydejte se s Hurvínkem hledat jeho ztracenou koloběžku!

V příběhu s detektivní zápletkou, který je určený i pro ty nejmenší diváky, se Hurvínek vydá pátrat po své koloběžce.

Není však sám, kdo ve městě něco hledá a podezřelý je Hurvínkovi už úplně každý – pošťáci, školník i policajt.

Nebo že by za ztrátu koloběžky mohl taťulda, bábinka nebo dokonce Žeryk s Máničkou?

Na půdě školy nakonec sklapne past a Vy se přijďte podívat, kdo se do té pasti nakonec chytí.

So 12. 10. 14.00 Past na Hurvínka

16.30 Past na Hurvínka

Ne 13. 10. 10.30 Past na Hurvínka

14.00 Past na Hurvínka

Út 15. 10. 10.00 Past na Hurvínka

18.00 Past na Hurvínka premiéra !!

St 16. 10. 10.00 Past na Hurvínka

Čt 17. 10. 10.00 Past na Hurvínka

14.30 Past na Hurvínka (pro družiny)

Pá 18. 10. 10.30 Past na Hurvínka

So 19. 10. 14.00 Past na Hurvínka

16.30 Past na Hurvínka

Ne 20. 10. 10.30 Past na Hurvínka

14.00 Past na Hurvínka

Út 22. 10. 10.00 Past na Hurvínka

Čt 24. 10. 10.00 Past na Hurvínka

Pá 25. 10. 10.00 Past na Hurvínka

So 26. 10. 14.00 Past na Hurvínka

16.30 Past na Hurvínka

Ne 27. 10. 10.30 Past na Hurvínka

14.00 Past na Hurvínka

Večerní představení pro dospělé: Říjen 2019

Martin Klásek:

S+H – “Ve dvou se to lépe….”

V duchu slavné československé tradice hovorů mezi V+W, H+W, S+Š, Š+G, L+S i S+H s nadhledem jim vlastním, glosují zásadní otázky mimo jiné – Kdo mě vede? Kam mě vede? Co ho k tomu vede?

Kdo je, šmankote, navedl!!!

Během zcela originálních, myšlenkových ekvilibristik Spejbla a Hurvínka, divák zjistí, že ani život této dvojice nejde jako po drátkách, resp. po nitkách.

Martin Klásek pokračuje v autorském dialogu S+H v duchu Miloše Kirchnera, Heleny Štáchové a rozvíjí tak dál tuto tradici.

St 2. 10. 19. 00

Miki Kirshner, Robin Král, Jan Lstibůrek

Spejbl a město hříchu

Tvůrčí tým Miki Kirschner – Robin Král – Jan Lstibůrek vás zvou na netradiční muzikál pro dospělé. Spejbl a Hurvínek poprvé v duchu noir! Temnější atmosféra, detektivní zápletka, děsivé zpěvy a tance, při kterých by se i v loutkách krve dořezal. Po městě obchází vrah a Spejbl by měl být jedním z těch, kdo ho ještě dnes chytnou, jenže, kam se to vlastně poděl Hurvínek? Osvědčený tvůrčí tým Miki Kirschner – Robin Král se po úspěšných představeních pro dětské diváky – Hurvínek mezi osly a muzikálu Jak s Máničkou šili všichni čerti, vydali tentokrát do světa dospělých. Jaký hřích tíží Josefa Spejbla a jaké záhady a tajemství ukrývá Hurvínek? Autoři nabízejí odpověď utkanou z přediva groteskně cynických černobílých detektivek čtyřicátých let dvacátého století.

St 23. 10. 19. 00

Helena Philippová, Helena Štáchová, Ivan Štědrý

Spejbl versus Drákula

swingový horor muzikál pro dospělé

Toto představení je již druhým titulem z řady „Zlatý fond D S+H“, ve které uvádíme ty nejlepší inscenace, které za dobu profesionální činnosti D S+H vznikly. Hra měla premiéru 15. 3. 1974 a ještě v témže roce byla nahrána na zvukové nosiče. Velkému zájmu posluchačů se těší dodnes. Tento titul obdržel zlatou desku za 15 550 prodaných MC a CD. Představení bylo s velkým úspěchem uváděno také v Německu.

Autorkou textu i písní byla rozhlasová režisérka a autorka (jedna z iniciátorů vzniku Járy Cimrmana) Helena Philippová. Její dialogy jsou svěží, jemně sarkastické a stejně kvalitní jsou i písňové texty. Představení skvělou hudbou à la Broadway opatřil Ivan Štědrý a nahrál ji velký orchestr Václava Zahradníka.

Pan Spejbl se – stejně jako před čtyřiceti lety – opět pustí do skládání muzikálu, který ho má zbavit dluhů. V přízračné atmosféře pařížské mansardy, která je svědkem Spejblových tvůrčích muk, nechybí upírobijec Hurvínek, podnikavá nymfoMánička, pes baskervillský alias Žeryk a paní Kateřina, která svede boj o Spejblovu přízeň s francouzskou dekadentní zpěvačkou chansonů Poulet. Jak vše dopadne, když se k nočnímu životu probere i žoviální hrabě Drákula, uvidíte na naší scéně od října 2014

St 30. 10. 19.00

Čt 31. 10. 15.00 (pro seniory)

Označeno pod: ,

Back to top