Festival vědy 2016.

Festival vědy 2016.

Festival vědy 2016, dříve jste znali pod názvem Vědecký jarmark, je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí. Letos bude poprvé zařazen mezi ostatní akce Kampusu Dejvice na Praze 6. Letošní šestý ročník se uskuteční ve středu 7. září 2016 na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. V letošním roce chtějí. organizátoři překonat magickou hranici 15 000 návštěvníků a zažehnout v nich zájem o techniku a přírodní vědy. Pro účastníky akce bude připraveno více než 70 interaktivních a zábavných expozic a 7 populárně naučných přednášek. Téma festivalu „BOJUJEME S VIRY“ připomíná nedožité 80. narozeniny profesora Antonína Holého, který patřil mezi nejznámější a nejuznávanější české vědce mezi laickou i odbornou veřejností. V současné době se v médiích mluví o „bronzovém úspěchu“ českých olympioniků v Riu de Janeiro a nutné podpoře mladých sportovních talentů. Totéž však platí i pro technické a přírodovědné obory. Mladé české vědecké naděje také pravidelně vozí medaile z mezinárodních chemických, matematických a fyzikálních olympiád, a aby tomu tak mohlo být i v budoucnu, je potřeba u jejich nástupců rozvíjet chuť objevovat tajemství a zákonitosti světa kolem nás. V popularizaci vědy sice Česká republika zaostává např. za Velkou Británií, některé aktivity si však již našly své pevné místo, čas i návštěvníky. Jednou z takových akcí je Festival vědy, který bude probíhat celý den na Vítězném náměstí na Praze 6 a doprovodný program v Národní technické knihovně.

Budete si moci na vědu doslova „sáhnout“. Přiblíží se vám tento, pro mnohé málo známý, badatelský svět, uvidíte zajímavé prezentace a vyzkoušíte si nevšední pokusy. Zjistíte tak, že: „Věda má rozmanité podoby a využití“, jak uvádí Pavel Bělobrádek, vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace. Akce je určena dětem, studentům i zvídavé veřejnosti bez omezení věku.

„Navazujeme na jarmarky, které jsme začátkem v Dejvicích pořádali již od roku 2011. Akci jsme rozšířili o doprovodný program z přednášek a videí, které rozvíjí ústřední téma festivalu – viry,“ sdělil rektor VŠCHT Praha prof. Karel Melzoch. K očekávané 15 tisícové účasti dodává: „Snad nejznámější světový vědecký festival v britském Cheltenhamu má návštěvnost až 60 tisíc lidí za 6 dní, takže je zřejmé, že věda má potenciál zaujmout. Dopoledne Dejvický areál zaplní tradičně školy a já doufám, že odpoledne přijdou také rodiče nebo prarodiče s dětmi.“ Festival vědy organizují společně VŠCHT Praha, ČVUT v Praze, ÚOCHB AV ČR, DDM hl. m Prahy a NTK. Generálním partnerem festivalu je ŠKODA Auto, která si pro návštěvníky připravuje vlastní interaktivní expozici i s ukázkami automobilů a pasivní bezpečnosti. Hlavními partnery akce jsou městská část Praha 6 a skupina ČEZ a hlavním akademickým partnerem je Univerzita Karlova. Program probíhá od 8:30 do 17:30 a vstup je na něj zdarma. Doprovodný program je umístěn do Ballingova sálu Národní technické knihovny. Více informací, seznam stánků i přednášek a dopravní spojení naleznete na

www.festival-vedy.cz.

Označeno pod:

Back to top