Jak je důležité být (s) Filipem.

Jak je důležité být (s) Filipem.

Indigo Company uvedlo inscenaci klasické konverzační komedie Oscara Wilda z prostředí viktoriánské Anglie, pro niž se u nás vžil český název "Jak je důležité míti Filipa" podle legendárního překladu J. Z. Nováka z roku 1959. Tvůrci inscenace použili modernější překlad týmu překladatelů pod vedením Zuzany Šťastné a Stanislava Rubáše z roku 2004 a proto museli i změnit název. Tím se vyhnuli sporům s dědici autorských práv původního překladu.

Hra je pravidelnou součástí programu Divadla pod Palmovkou a Indigo s ní bude vyjíždět do regionů. INDIGO PRAHA je nezávislá divadelní a umělecká společnost, která zahájila činnost v roce 2013. Zabývá se produkcí vlastních divadelních projektů a jejich uvádění po celé České republice. Dále pořádá taneční workshopy, literárně – hudební pořady, scénická čtení, besedy s významnými osobnostmi českého kulturního života. Zakladatelky společnosti jsou Jana Trojanová a Lilian S. Fischerová. L.S.Fischerová kromě toho, že je vicemiss soutěže Česká miss 2007 vystudovala Taneční konzervatoř v Praze, Antropologii na ZČU v Plzni a VOŠ hereckou v Praze, absolvovala půlroční stáž na UNITEC – University for performing and screen arts v Aucklandu na Novém Zélandě. Jana Trojanová vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové a VOŠ hereckou v Praze. V současnosti pracuje jako moderátorka v Českém rozhlase Vltava. V roce 2006 a 2007 se stala laureátkou Wolkrova Prostějova, zvítězila na Festivalech poezie ve Valašském Meziříčí a Poděbradech.

Indigo Company je mladý tým a mladým také dává příležitost. Hru režíruje letošní absolventka činoherní režie na JAMU Hana Marvanová. Také ostatní členové inscenačního týmu jsou mladí divadelníci. Dramaturgie: Jakub Liška, Karolina Ondrová-studenti JAMU výprava: Anna Chrtková- též studuje JAMU, hudba: Robin Schenk- absolvent JAMU v r. 1913, pohybová spolupráce: Ondřej Jiráček.

„Je to záměr, aby téma hry bylo viděno očima mladých lidí, protože tato hra je blízká právě jim,“ říká Lilian S. Fischerová. „Wilde tvořil a žil v dandyovské Anglii, která se vyznačovala snahou a potřebou dělat se krásnější, umět se prezentovat, kdy ani nebylo tolik důležité, co člověk umí, ale jak se dokáže nastavit, věci zformulovat a jak u toho dokáže vypadat. V tom vidíme pojítko s dnešní dobou, stačí se podívat na reklamy typu, že dobrý manažer je ten, který je dobře a draze oblečený. Pak jsme samozřejmě hledali cestu, jak tyto myšlenky přiblížit dnešnímu divákovi. Zachováváme ducha Anglie tak, jak je to potřeba, aby ten humor vůbec fungoval, ale posunuli jsme to směrem k hipsterství, k jakémusi bindi retro stylu, který je dnes velmi populární. Hipsterství je také jistá obsese formou, snaha nějak vypadat, nějak se vyčlenit, splňovat určitý ideál. Tento náš přístup se odrazí i v hudbě. Neméně důležité jsou pro nás postavy a jejich charaktery. Vykládáme je tak, že každá z nich má dvě tváře. Jednu, skrze kterou se snaží plnit to, co od ní společnost vyžaduje nebo očekává, a druhou, za kterou se skrývají tužby. Tento rozpor je pak dostává do komických situací a problémů, které jsou zápletkou hry a nad kterými se, doufáme, pobavíte.“ vysvětluje Hana Marvanová. Wilde napsal tuto komedii za pouhé tři týdny, světová premiéra v roce 1895 v Londýně dopadla nad očekávání a často se hraje dodnes. Herecké výkony byly na premiéře velmi dobré a vyvážené.

Radek Zima, který byl 10 let v angažmá v Divadle pod Palmovkou se na tuto scénu vrátil v roli Jacka Worthinga excelentním výkonem. Druhou hlavní mužskou roli vytvořil neméně bravurně Michal Vykus. Kouzelná byla i souhra představitelek dvou hlavních ženských rolí,

Lilian Sarah Fischerové (Gvendolína) a Jany Trojanové (Cecílie). Fischerová zúročila na jevišti i své taneční umění. V jejich podání byly Cecílie s Gvendolínou ve své naivitě, která dost možná není žádnou naivitou, ale dokonalou vychytralostí, roztomilé. Lady Bracknellovou ztvárnila dlouholetá členka Divadla pod Palmovkou Simona Vrbická s pravou anglickou noblesou, nezbytnou pro high society. Ve zbývajících rolích se představili Dana Morávková jako slečna Prismová ,Miroslav Dvořák jako farář Chasuble a Viktor Zavadil jako Lane. Inteligentní a suchý Wildův humor a vtipnost ironie se podařilo přenést na jeviště díky hercůmi i tvůrcům inscenace. Hra rozhodně stojí za zhlédnutí. O tomto mladém souboru ještě uslyšíme.

Jaromír a Věra Hamplovi

Označeno pod: ,

Back to top