Jan Hrušínský – patron festivalu filmových a televizních komedií .

Jan Hrušínský – patron festivalu filmových a televizních komedií  .

Festival filmových a televizních komedií již po 38. představuje celou řadu snímků a v roce 2016 poprvé také dva muzikály. Jan Hrušínský, který se stal novým patronem festivalu Novoměstský hrnec smíchu, měl ve své herecké dráze brzy jasno. Má také za to, že jeho otec, fenomenální herec Jan Hrušínský, značně ovlivnil jeho rozhodování. Láska k divadlu je v rodině Hrušínských bez pochyby vryta hluboko do srdce. Každý, kdo navštíví Divadlo Na Jezerce, může vidět výsledky činnosti oblíbeného herce.

Stal jste se novým patronem tradičního festivalu filmových a televizních komedií. Čím pro vás byl a je tento festival?

Festival vnímám jako dobrou a poctivou snahu o podporu kvalitních filmových komedií. Líbí se mi jeho příjemná rodinná atmosféra a doufám, že právě tenhle znak neztratí ani do budoucna.

Jak se jako herec ohlížíte za svými komediálními výkony, jak ovlivnily vaši profesní dráhu?

Na komediální role jsem měl více štěstí v divadle než ve filmu. Jedním z mých prvních větších filmů, byla komedie Václava Vorlíčka Dívka na koštěti, která mě provází vlastně celým životem, protože ji diváci znovu a znovu chtějí vidět. Několik dobrých příležitostí tohoto typu jsem ale dostal třeba právě od Zdeňka Zelenky, např. v Broukovi v hlavě, Ideálním manželovi, Duchu nad zlato a v celé řadě dalších. Dodnes jsou také často k vidění staré filmy o Bráchovi za všechny peníze a pár dalších. Rád jsem hrál třeba roli Rubína v Herzově trezorové Strace v hrsti nebo Jana Lhotu v Menzelově Konci starých časů.

Co byste zmínil a vyzdvihl na dnešních komediích, které můžeme vidět v kinech a televizích?

Dávám přednost laskavým komediím, které udržují jistou kontinuitu s vynikajícími československými filmovými komediemi např. Oldřicha Lipského, Zdeňka Podskalského, Jiřího Menzela, Ladislava Smoljaka, Václava Vorlíčka, Martina Friče a mnoha dalších. Jsem rád, když se takový film dnes objeví, ale chtěl bych častěji v kinech vidět kvalitní, inteligentní a dobře promyšlenou zábavu postavenou na výborném scénáři a kvalitních hereckých výkonech. Jak obtížné je podle vás točit film, který má za cíl pobavit?

Domnívám se, že je podstatně obtížnější natočit výbornou filmovou veselohru než avantgardně umělecky pojaté drama. Čímž nechci snížit některá skutečně skvělá filmová dramata. Ale všimněte si, že dobré komedie, bez ohledu na datum jejich vzniku, můžete vidět mnohokrát v životě a vždycky vám znovu udělají dobrou náladu. Tím mají kladný vliv i na váš zdravotní stav. Ty nejlepší filmové komedie zkrátka nestárnou a vidím právě v nich skutečný smysl a poslání filmu.

Váš otec byl nezapomenutelný ve svých rolích. Jak ovlivnil váš život?

Máte pravdu, pro mě byl skutečně nezapomenutelný. O to víc mě těší, že to říkají i ostatní. Táta měl zvláštní dar od Pána Boha, že dovedl zdánlivě jednoduchými prostředky přesvědčit o pravdivosti všech postav, které kdy hrál. Lhostejno, jestli šlo o komedii nebo vážné téma. Ve filmu a ještě víc v divadle dokázal už jen svou existencí před kamerou nebo na jevišti diváka strhnout a vtáhnout ho plně do příběhu. Mně se herectví líbilo právě díky jemu, ale nikdy jsem se ho nepokoušel napodobovat, protože by to nemělo žádný smysl.

Jaký druh humoru vy sám vyznáváte?

Mám rád každý druh humoru, který má za cíl potěšit

Text: Michaela Lejsková

Foto: hrnecsmichu.cz, archiv Jana Hrušínského a Robert Vano Zdroj: www.hrnecsmichu.cz

Označeno pod: ,

Back to top