Jan Palach se upálil na protest po sovětské okupaci 16. ledna 1969. 

Jan Palach se upálil na protest po sovětské okupaci 16. ledna 1969.

Ticho za Jana Palacha je hudebně liturgický pořad Bohdana Mikoláška, který bude uveden k padesátému výročí od této události, na kterou bychom nikdy neměli zapomenout, tedy 16. ledna 2019 od 20:00 v Kostele svatého Martina ve zdi.

Účinkují: Bohdan Mikolášek hudba, kytara, zpěv, Jana Mikolášková slovo, Pěvecký sbor Pražští Pěvci, sbormistr Stanislav Mistr,  Komorní orchestr.

V TOM 68 B.Mikolášek + kytara
REQUIEM 69 sbor, sopran, alt solo, orchestr … není větší lásky, než položit život za přátele 
NA POČÁTKU sbor a capela … Kain a Abel
KYRIE sbor a capela … Sodoma a Gomora
SOLNÉ SLOUPY B.Mikolášek + kytara
KYRIE sbor a capela … Abraham a Izak
HOŘÍ NA HOŘE MORIAB.Mikolášek + kytara
… ticho v zahradě Getsemanské (úvaha Jana Mikolášková)
DIES IRAE sbor, orchestr
TICHO B.Mikolášek + kytara
AGNUS DEI sbor, orchestr …. místo na kterém stojíš …
TERRA SANCTA sbor, orchestr

Bohdan Mikolášek je folkový písničkář. Jeho nejznámější písní je Dům, kde bydlí láska. Ovšem nejvýznamnější je píseň Ticho, kterou napsal v den, kdy zemřel Jan Palach. To bylo 19. ledna 1969. Jan Palach se upálil o tři dny dříve v horní části Václavského náměstí na protest proti sovětské okupaci. Přesně po padesáti letech 16. ledna 2019 uvede Bohdan Mikolášek hudebně liturgický pořad nazvaný Ticho za Jana Palacha.  Bude uveden v pražském kostele U Martina ve zdi od 20:00 hodin. Bohdanu Mikoláškovi jsem položil několik otázek.

Napsal jsi v den jeho smrti píseň Ticho. Jak vznikala?
Vznikla darem té situace. U naší elektrofakulty jsme si všichni na klopu dali trikoloru s černou stužkou a šli pochodem až k Muzeu a Václavákem dolů.
Píseň jsem vlastně nesložil – vznikla jako fotografie ve vývojce – stačilo tam být a mít „citlivý materiál“ – ty všechny obrazy v textu, ty tam byly. I ten nadpis Ticho tam byl jako pietní přiznání bezradnosti. Ticho k naslouchání, ticho jako otazník, ticho jako zbraň, proti které byl nepřítel bezmocný.
Pěšky jsem došel zpět na Strahov, kolej III, pokoj 214, vzal kytaru a za půl hodiny jsem stvořil zbytek.

Ticho jsi dokonce uvedl pár dní na to v Semaforu. Co se dělo pak? 
Shodou okolností jsem měl pozvání do „Návštěvní dne“.  Změnil jsem repertoár a bez konzultace zazpíval.  Tam se po ní poprvé „netleskalo“.
Píseň Ticho jsem na svých recitálech samozřejmě zpíval dál a bylo zvláštní, že tak dlouho to prošlo.  Myslím, že píseň byla natolik vážná, že by byla hanba ji udat.  Nakonec, když si přečtete ty prostřední sloky – jako protestsong je dokonce kritická vůči demonstrantům. Často píseň uvádím slovy: kdyby těch sto tisíc lidí bylo na Václavském náměstí den před tím ….?“
Zákeřnost té doby – říkalo se jí normalizace – bylo to, že plíživě vlila do všedního dne to všechno nenormální.  To „dnes“ se ztratilo – možná zítra, časem, jednou.
A tak, když jsem po pár letech v lednu 1972 Ticho znovu zazpíval  – na teologické fakultě v Praze a na dalším koncertu na pozvání Spirituál kvintetu – nastalo, hlavně pro mě, protože jsem vše vzal na sebe, „ticho po pěšině“. Zákaz se nepodařilo zrušit.

Takže jsi v roce 1982 emigroval do Švýcarska, kde jsi Ticho vydal o šest let později na LP Znovu. Sleevenote napsal Svatopluk Karásek. Co napsal o Tichu?
Napsal: Dominantou druhé strany desky je píseň Ticho. Tato píseň vystihuje atmosféru a vnitřní náboj smrti Jana Palacha. Je to nejvýstižnější umělecké zachycení této veliké události, které znám.  A to je myslím hlavní důvod, proč po dvaceti letech vychází deska Bohdanových písní, na které je „Ticho“ a dalších deset písní. Poslechněme si to „Znovu“, po dvaceti letech, posuďme, co bylo pouze minulé a co zůstává.  A nepřeslechněme výzvu, která je adresována každému z nás osobně, otázkou: Proč jen ten život tolik stál.

 

 

Označeno pod: , ,

Back to top