„Kipchoge je jako můj bratr, inspiruje mě,” říká hvězda pro jubilejní maraton Kipruto .

„Kipchoge je jako můj bratr, inspiruje mě,” říká hvězda pro jubilejní maraton Kipruto
Když před třemi lety běžel svůj vůbec první maraton v Dubaji, v cíli byste ho vyhlíželi marně. Amos Kipruto tehdy na cílovou pásku nedorazil. Byl ještě vodičem slavnějších jmen a na třicátém kilometru v čase 1:27:30 podle domluvy odstoupil. Už jako očekávané lákadlo dorazil do Říma, vyfoukl zlato všem ostatním a od té chvíle zdokonaluje své časy, úspěchy v jeho sportovním životopisu se to jen hemží a běžecká hvězda strmě stoupá. Na 25. Volkswagen Maratonu Praha ji chce v neděli nechat vystoupat ještě výš. Hodlá ovládnout závod podobně jako jeho velký kamarád Eliud Kipchoge nedávno v Londýně a ještě k tomu vylepšit traťový rekord. 

Ještě aby teď nezářil, když trénuje po boku toho nejlepšího maratonce a světového rekordmana Eliuda Kipchogeho. To čtyřiatřicetiletý Keňan stojí za jeho každoročním skokovým zlepšením. Společně se o běhání nejen baví, ale pilují běžeckou techniku, přizpůsobují trénink Kiprutovým potřebám a hledají cestu k dalšímu progresu. 

„Rád bych se mu přiblížil. Eliud je pro mě jako můj mentor. Je starší, zkušenější a velmi úspěšný,” netají obdiv ke svému idolu 26letý Amos Kipruto. Rád by se vydal ve šlépějích daleko slavnějšího krajana, který vloni v Berlíně překopal historii novým světovým rekordem, dlouho to vypadalo, že zaběhne ještě ohromnější výkon a nakonec jen málo mu scházelo k tomu, aby stlačil svůj čas pod bájných 2:01:00. 

Kipruto na podobný výkon zatím výkonnost nemá, ale s Kipchogem spolu vůbec tráví spoustu času, jsou jako dvojčata a pracují na rapidním zlepšení. „Eliud je tak trochu jako můj bratr. Sdílíme rady ze závodů, zkušenosti z tréninku a obecně si povídáme o spoustě osobních věcí. Vzhlížím k němu. Na druhou stranu věřím ve své vlastní schopnosti. Soustředím se teď pouze na Prahu,” usmívá se Amos Kipruto, který se pokusí všechny doporučené běžecké triky od slavného Keňana využít na překrásné trati v Praze a troufá si i na letitý traťový rekord. A Kipchoge ho v jeho smělých plánech na dálku podporuje. 

„Ve čtvrtek mi zrovna psal. Popřál mi hodně štěstí na nedělní závod, vzkázal mi ať ho napodobím. Jsme hodně v kontaktu, je pro mě důležité, že mě podporuje tak velký závodník. Dodává mi to sebedůvěru a sebevědomí před startem tak velkého maratonu jako je Volgswagen Maraton Praha,” líčí Kipruto, jenž měl běžet už dříve v Tokiu, ale zranění ho nakonec zastavilo. 

A tak se těší, že si konečně v Praze nejen zazávodí, ale pozná zblízka také organizaci, lidi točící se kolem celé sportovní události a udělá si po závodě v okouzlujícím městě i menší prázdniny. „O Praze jsem slyšel mnoho krásného, o skvělé organizaci a pohoštění pro všechny závodníky. Měl jsem více nabídek z různých závodů, ale Praha pro mě byla jasná priorita. Těším se na svoji zkušenost,” těší se Amos Kipruto. Po prvních místech v Římě i Soulu a „bednách” v Berlíně a Tokiu zbývá jediné – dobýt Prahu v novém rekordu závodu. A Kipchoge bude parťákovi na dálku držet palce.


Bohuslav Stehno

Označeno pod: ,

Back to top