Mladá generace grafických designérů o sobě dává vědět světu – vydává knihu X

Mladá generace grafických designérů o sobě dává vědět světu – vydává knihu X

Novinka na poli grafického designu – titul X představuje deset současných studentů a nedávných absolventů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Tato desítka autorů poukazuje svým výběrem prací a zpracováním na šíři grafického designu – přes korporátní identity firem, knižní design, sociální plakáty, design magazínů až po návrh aplikace či webové projekty. Prostor zbývá i na volné práce a zamyšlení nad aktuálním stavem oboru.

V samostatných, individuálně pojatých portfoliích a krátkých rozhovorech vás se svými myšlenkami a přístupem seznámí Kristina Fišerová, Adam Uchytil, Helena Jiskrová, Jan Kloss, Matěj Činčera, Ondřej Brom, Lucie Valerová, Michal Sloboda, Tomáš Procházka a Marta Maštálková. I přes své mládí mají autoři na svém kontě řadu realizovaných projektů a prestižích ocenění, jako je Národní cena za studentský design, nominace na Czech Grand Design, nebo vítězství v European Design Awards.

Všem z deseti oslovených osobností byl nabídnut stejný prostor a stejné podmínky: naprostá volnost ve zpracování 30 stran. Každý se prezentuje tím, co je mu nejvíce blízké a odkrývá kromě vlastních prací i něco ze sebe. Právě v tom tkví kouzlo celé knihy – naprostá nevázanost, volnost tvůrců, žádné limity (kromě počtu stran), žádné zákazy, žádná nařízení.

Autoři nebyli pro účely knihy vybráni náhodně. Znají se, často spolupracují na různých projektech, nebo přinejmenším diskutují a vzájemně konzultují svou tvorbu. Potkali se v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace prof. ak. mal. Rostislava Vaňka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a přesto, že je možné v jejich práci hledat vliv stejného pedagoga, razí si každý svou vlastní cestu.

Kniha nevznikla jako školní projekt, naopak, rodila se zcela nezávisle na škole i na klasických nakladatelských procesech. Iniciátor a autor projektu, grafický designér Ondřej Brom, k tomu říká: „Projekt X vznikl z vnitřní touhy něco tvořit a trochu rozčeřit vody českého grafického designu. Oslovil jsem devět kamarádů, jejichž práci sleduji a líbí se mi jejich přemýšlení. Společně jsme připravili veškeré podklady, zajistili výrobu a distribuci, zkrátka o vše jsme se postarali sami. Jsem rád, že se nám to podařilo dotáhnout do konce“.

Kniha byla vytvořena nejen jako odraz tvorby těchto designérů, ale slouží i jako poselství o nové vlně nadějných grafických designérů na české scéně. Poukazuje na to, že kvalitní mladí autoři v České republice jsou, mají spoustu energie a hodně co nabídnout.

Kniha X byla pokřtěna 25. března.

 

 

 

Kniha X

Autor: Ondřej Brom

Editoři: Kateřina Šlaufová

Tisk: BOOM TISK, spol. s r.o.

Papír: Mondi Bio Top 3

Vydal: Ondřej Brom, DiPublisher

Kniha vychází v limitované edici 400 kusů. Cena 399 Kč.

 

Projekt byl podpořen z prostředků Specifického vysokoškolského výzkumu pro rok 2013 a vznikl za laskavého přispění společností BOOM TISK, Mondi a Paperlinx.

Více o projektu naleznete na stránkách www.kniha-x.cz a na facebooku www.facebook.com/knihax.

Kontakt pro média:

Anna Pavlíčková

PR manager

Tel.:+420 732 742 109

E-mail: anna.pavlickova.pr@gmail.com

Označeno pod: , ,

Back to top