Narozeninová běžecká párty začíná. Kipruto vyhlíží rekord závodu .

.
Narozeninová běžecká párty začíná. Kipruto vyhlíží rekord závodu.
Běžecká párty k 25. narozeninám Volkswagen Maratonu Praha začíná. A jestli se to povede, vygradují oslavy čtvrtstoletí mezi nejprestižnějšími závody světa novým traťovým rekordem. Tato odvážná slova pronesl na předzávodní tiskové konferenci v Hotelu Hilton Prague favorit nedělního klání Amos Kipruto. 

Výborný keňský běžec přijel do Prahy v dobrém rozmaru i formě. Tréninkový partner světového rekordmana Eliuda Kipchogeho se cítí na pokoření času Eliuda Kiptanuie z roku 2010 – 2:05:39. Amos Kipruto – který je v Česku poprvé – věří, že může být v městě sta věží minimálně ještě o dvě vteřiny rychlejší. 

„Praha je krásná, může se pochlubit rychlou tratí a také se mi líbí zdejší filozofie – All Runners Are Beautiful. Věřím, že se mi tu podaří zaběhnout skvělý čas. Protože od chvíle, kdy Eliud Kipchoge v Berlíně zaběhl světový rekord, jsem přesvědčený, že je možné opravdu všechno,” prohlásil šestadvacetiletý atlet, kterému Kipchoge obrovsky pomáhá. „Kipchoge je můj mentor a tak trochu jako můj bratr. Sdílíme rady ze závodů. Už proto věřím, že se traťový rekord v Praze dá pokořit,” dodal. 

Jeho konkurent Hamid Ben Daoud ze Španělska volil jiný model přípravy v chladnějším Dánsku na tamním krosovém mistrovství světa. „Chci dosáhnout lepších výsledků, a proto jsem tam startoval. Věřím, že rychlostní trénink mi může pomoci v super výsledku na maratonu,” uvedl Španěl. Severská zkušenost pro něj bude přínosná, protože nedělní předpověď počasí hlásí v době startu 4 stupně. Čech Jiří Homoláč si myslí, že jsou to nejlepší podmínky pro úžasný závod. „Mám radši takové podmínky, jako jsou tady, protože například na mistrovství světa v Doha – kam se chci probojovat – bude sucho a strašné horko,” srovnává. 

Izraelská šampionka Lonah Chemtai Salpeter je hvězdou ženského pole a nedávný start na Sportisimo 1/2Maratonu Praha pojala jako skvělý trénink na maratonskou vzdálenost. „Vždycky mě tu čeká velice vřelé přivítání a to je také jeden z důvodů, proč se sem ráda vracím. Chtěla jsem si okouknout záludnosti trati a krásné uličky,” uvedla závodnice původem z Keni, která si tu už vloni zaběhla osobák a tentokrát ještě během tiskové konference napsala před novináři slovo RunCzech v hebrejštině, aby dokázala, že je sžitá se svou novou zemí, kterou reprezentuje. 

Její vyzyvatelka Kellyn Taylor dorazila do Prahy už před týdnem a na závody s sebou přivezla z Arizony jako podporu svou rodinu. „Manžel se snaží co nejčastěji jezdit s námi. Přijeli jsme už 23. dubna. V neděli bych tu měla zužitkovat to, co jsem tady za posledních pár dnů natrénovala a viděla,” uvedla Američanka, která se soustředí i na splnění amerického limitu pro mistrovství světa a olympiádu. 

Letošní 25. ročník Volkswagen Maratonu Praha je věnovaný odkazu Emila Zátopka. Legendární český běžec a světově uznávaný sportovec stál totiž u zrodu závodu. „Byl legendou a byl s námi u prvního ročníku. Naše narozeniny jsou poctou jeho osobnosti. Sám říkal, že jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton. Myslím, že těch 10 600 běžců na startu to v neděli opravdu zažije,” uvedl koordinátor závodů RunCzech Tomáš Mirovský.

Během slavnostní tiskové konference zároveň titulární partner Volkswagen potvrdil další prodloužení spolupráce s Volkswagen Maratonem Praha o další tři roky. „Je to 16 let, kdy jsme partnerem Maratonu a RunCzech běžecké ligy. Jsme rádi, že můžeme být partnerem takového úspěšného projektu. Zajišťujeme mobilitu celého závodu, na trati máme 30 vozů tak, aby vše proběhlo hladce a bylo to připravené,” uvedl Jakub Bouda, koordinátor marketingu a PR Volkswagen. 

Pětadvacetileté spojení s Volkswagen Maratonem je důležité také pro vedení hlavního města Prahy. Trasa totiž vede srdcem historického centra a maraton ke všemu láká tisíce sportovců i turistů. „Hlavní město Praha bylo, je a bude stabilním, silným a hrdým partnerem. Těšíme se na dalších 25 let spolupráce,” uvedl vedoucí oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí Martin Churavý. 

Volkswagen Maratonský víkend nabídne také sobotní Procházku se psy (13.00), kterou půjde i česká rekordmanka Eva Vrabcová Nývltová se svou fenkou Belou a společně s nimi také na 500 pejskařů. dm rodinný běh potom poběží na 5 tisíc lidí, mnoho z nich v budoucnosti velice pravděpodobně uvidíme na delších závodních tratích. „Za náš velký úspěch považujeme, že se rodinných a dětských běhů účastnilo už 410 tisíc lidí,” konstatoval Tomáš Mirovský. V rámci nedělní hlavní akce poběží 35 týmů také finále Juniorského maratonu, kterého se v historii zúčastnilo již na 35 tisíc studentů středních škol. A celkově závody RunCzech připravovalo za 25 let na 110 tisíc dobrovolníků. 

Volkswagen Maraton Praha startuje v neděli 5. května v 9.00 na Staroměstském náměstí, přímým přenosem jej vysílá ČT Sport od 8.50. Na přiloženém odkazu najdete důležité informace včetně pozávodních fotografií. 


Elitní startovní pole mužů / osobní maximumAlmahjoub Dazza (BRN) – 2:05:26Amos Kipruto (KEN) – 2:05:43Solomon Kirwa Yego (KEN) – 2:06:24Paul Muchemi Kipyego (KEN) – 2:08:49Benard Kiprop (KEN) – 2:06:19Aychew Bantie (ETH) – 2:08:19Oleksandr Sitkovskyy (UKR) – 2:09:11Hamid Ben Daoud (SPA) – 2:10:21Stephen Chebogut (KEN) – 2:05:52Dawit Wolde (ETH) – 2:10:04
Elitní startovní pole žen / osobní maximumBornes Jepkirui Kitur (KEN) – 2:24:19Lonah Chemtai Salpeter (ISR) – 2:24:17Kellyn Taylor (USA) – 2:24:29Shitaye Eshete (BRN) – 2:24:51Genet Yalew (ETH) – 2:27:46Catherine Bertone (ITA) – 2:28:34Flomena Chepchirchir Chumbia (KEN) – 2:23:00Diane Nukuri (USA) – 2:27:50Lucy Cheruiyot (KEN) – debutHellen Jepkurgat (KEN) – 2:31:12


Bohuslav Stehno

Označeno pod:

Back to top