Nemovitosti na horách jsou výhodnou investicí

Nemovitosti na horách jsou výhodnou investicí, trendem jsou krátkodobé pronájmy
Praha, 5. 2. 2018 – Zájem Čechů o byty a chalupy na horách stále roste a s ním i ceny těchto nemovitostí. V Krkonoších, tedy nejdražších tuzemských horách, se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje mezi 80 a 90 tisíci korunami. Vyšší pořizovací náklady lze ale kompenzovat formou krátkodobých pronájmů.
Z horských lokalit mají Češi největší zájem o velké lyžařské areály a jejich okolí. Nejžádanější jsou Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou a Černá hora – Pec. „Ceny horských nemovitostí rostou, nahrává tomu vývoj celého realitního trhu i další jevy, jako jsou stoupající poptávka po ubytovacích kapacitách, zlepšující se kvalita českých lyžařských středisek i boom krátkodobých pronájmů,“ říká k tomu Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M reality, který sám dvě horské nemovitosti provozuje.
V Krkonoších, ale i v dalších tuzemských horských lokalitách je obecně velká poptávka jak po menších rekreačních bytech v novostavbách, tak i po původních chalupách. Pokud jsou nemovitosti v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem.
Apartmán 2 + KK s ubytovací kapacitou pro 4 až 5 osob ve Špindlerově Mlýně se dá během hlavní lyžařské sezóny pronajímat za 2 500 až 3 500 korun, v Peci pod Sněžkou za 2 000 až 3 000 korun a v Rokytnici nad Jizerou za 1 500 až 2 000 korun za jednu noc.
Podobně zajímavé jsou krátkodobé pronájmy původních chalup, nacházejí-li se na „správném“ místě. Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat za ceny okolo 400 až 600 korun za osobu a noc. S tím, že s větším počtem lidí bývá sleva takzvaně na hlavu, stejně jako při delších pobytech, takže pak se hosté dostanou spíše na tu spodní cenovou hranici. „Osobně takto pronajímám chalupu s kapacitou pro 6 osob, umístěnou 150 metrů od nejbližší sjezdovky. V průměru jezdí čtyři hosté na jeden pobyt a plno mám celou zimu,“ přidává vlastní zkušenost Bareš.
Krátkodobě pronajímat horskou nemovitost určenou i k vlastní rekreaci je podle něho aktuálním trendem. „A je to logické. Proč nemít svou vlastní pěknou chalupu či apartmán, navíc s možností krátkodobých pronájmů, které zažívají boom napříč všemi lokalitami? Výnos z takových pronájmů se často pohybuje okolo 10 %. Pokud majitel sežene v místě personál, kterému se nebojí svěřit klíče, a zajistí si všechen servis, zaplatí mu takové pronájmy hypotéku a přitom ho neomezí ve vlastní rekreaci,“ říká Bareš.
Hodnotu nemovitostí na horách značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů. „V poslední době se investuje snad v každém středisku. Stačí se dojet podívat do Jánských lázní, kde vznikla Stezka korunami stromů. Původně ospalé lázeňské městečko dnes láká návštěvníky napříč věkovým spektrem, a to po celý rok,“ konstatuje Bareš. Dalším takovým příkladem je podle něho nedávno postavená spodní stanice lanovky v Rokytnici. „Samostatnou kapitolou je pak Špindlerův Mlýn, kde už je nemožné nalézt levnou nemovitost. Tento stav opět nahrává lidem, kteří investují do vlastního bytu či chalupy a poté nemovitost pronajímají,“ dodává Bareš.

Společnost M&M reality holding se zabývá zprostředkováním prodeje
nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a poskytuje i široké
právní a finanční poradenství v oblasti realit. Firma je lídrem na trhu, má
více než 185 stabilních poboček po celé České republice a přes 2 500
aktivních makléřů, kteří procházejí náročným a vysoce propracovaným
firemním školícím programem.
Spotřebitelé označili společnost M&M reality nejdůvěryhodnější realitní
kanceláří v Česku. Stalo se tak v rámci ankety o nejdůvěryhodnější
značky na trhu pořádané agenturou ATOZ Marketing Services.
Dceřiná společnost M&M finance se specializuje na zajišťování hypotečních úvěrů a všech typů pojištění. V loňském roce společnost sjednala hypotéky v hodnotě 9 miliard korun a 10 tisíc pojistných smluv.
Díky kapitálové síle holdingu mohla vzniknout také divize M&M Investiční. Ta pomáhá především klientům, kteří nemohou prodat svou nemovitost standardní cestou. Již přes rok se její investiční specialisté věnují také novému projektu „Obnova bytového fondu v ČR“, v rámci něhož firma vykupuje byty za účelem rekonstrukcí, které pak realizuje další dcera holdingu, společnost M&M Development.

Renata Lichtenegerová

e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Označeno pod:

Back to top