„NOC S HVĚZDAMI“

„NOC S HVĚZDAMI“

na zámku Zahrádky

XXI. ročník benefičního koncertu – na zámku Zahrádky

pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové

pod záštitou radní Libereckého kraje Jitky Volfové

pod záštitou rektora Univerzity Karlovy Prof. MUDr. Tomáše Zimy CSc

pod záštitou starosty obce Zahrádky Ladislava Chvojky

„Noc s hvězdami“, na zámku Zahrádky

Něco málo z historie zámku…. Vdova po Václavovi z Vartenberka (viz rod šlechtické rodiny Vartenberkové) Kateřina sídlila do své smrti roku 1552 na hradu Vítkovec u 3 km vzdálených Holan. Roku 1547 se rozhodla pro svého syna Jana postavit nové sídlo svého rozsáhlého panství v Zahrádkách. Zámek byl stavěn u Robečského potoka na místě, kde stávala o 200 let dříve tvrz. Nazývala ho původně Nový Vítkovec a dostavěla jej se synem roku 1550. Zemřela o dva roky později, když stačila předtím své panství rozšířit dalšími nákupy. Nové sídlo bylo pojmenováno Nový zámek a celé území pak mnoho dalších let Novozámeckým zbožím, panstvím. Po bitvě na Bílé hoře Jan z Vartenberka roku 1622 panství včetně zámku ztratil a konfiskát koupil o rok později Albrecht z Valdštejna. Panství pak spojil do velmi rozsáhlého území Frýdlantského panství na severu Čech. Nový zámek nechal upravit do barokní podoby a u něj vybudoval zámecký park. Po Albrechtově smrti roku 1634 v Chebu zámek připadl jeho manželce a pak dceři Marii Alžbětě. Ta se provdala za hraběte Rudolfa Kounice z šlechtického rodu Kouniců. Ti provedli na zámku i v okolí další úpravy, např. nedaleký tok Robečského potoka přes údolí Peklo (dnes NPP Peklo) upravili pro plavbu zámeckých hostí. Na zámek jezdili známí Češi – Josef Dobrovský, František Palacký, Pavel Josef Šafařík, Božena Němcová. V roce 1897 Kounicové po meči vymřeli, od dědiček zámek získal krátce rod Lichtenštejnů, kterým byl zámek roku 1945 vyvlastněn. Později zde vytvořilo Ministerstvo zahraničního obchodu Domov mládeže a středisko pro zahraniční studenty. S tím souvisí zajímavost, že se o Zahrádkách několikrát zmínil i africký student Mireček ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze. Koncem 20. století jej měla v majetku pražská Karlova univerzita a nechala jej upravit.

30. ledna 2003 zámek i s vybavením a obrazovou galerii vyhořel. Příčinou byl zřejmě elektrický zkrat, pozdní nahlášení a mráz znesnadňující hasební práce. Na budově byla škoda 87 milionů korun, na vybavení 4,5 milionů korun. Krátce po požáru obec vypsala sbírku na obnovu zámku. Areál i s parkem je nyní volně přístupný. Odhadované náklady na jeho opravu činí 100 milionů korun.

A teď k historii benefičních koncertů………

Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert „Noc s hvězdami“ se poprvé uskutečnil před 18 lety v roce 1999, a letos se se svojí „plnoletostí“ již potřetí koncert uskuteční na vyhořelém zámku Zahrádky.

V roce 1999 poprvé majitel hradu Houska ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz ) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu ), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak se začala budovat tvář benefičních koncertů „Noc s hvězdami“.

Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně 40 diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách (ale zaplať pánbůh za ně), tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.

21. ročník – 3. srpna 2019

Letošní 21. ročník se již popáté představí na vyhořelém zámku Zahrádky.

A koho, že letos uvidíte a uslyšíte? Například premiérově na legendárního herce a zpěváka JIŘÍHO ŠTĚDRONĚ, kterého si můžeme pamatovat z černobílé televizní pohádky Popelka. Svou premiéru si na zámku Zahrádky odbyde mladá muzikálová zpěvačka NATÁLIE GROSSOVÁ, která se na podzim objeví v muzikálu Čarodějka, muzikálový herec PETR PECHA, který se po prázdninách objeví v titulní roli muzikálu Tarzan, finalistka první řady Superstar MARTINA BALOGOVÁ nebo pop-country zpěvačka a moderátorka EVA BORSKÁ.

Již potřetí se zde objeví mladý slovenský zpěvák MARTIN HARICH, zpěvačka LEONA ŠENKOVÁ, již ostřílená zpěvačka MARCELA BŘEZINOVÁ.

Zazpívá Vám také zpěvačka, která pravidelně zpívá v pořadu „Máme rádi Česko“ MARKÉTA ZEHREOVÁ, úplný slovenský nováček na pop scéně ANDRÉ TATARKA nebo zpěvák JAN VYTÁSEK. Již po osmnácté se ukáže zpívající skladatel JAREK ŠIMEK nebo na této akci dvacátým prvním rokem zpěvák a producent MARTIN FRANCE.

Bez moderátorských matadorů tohoto koncertu se jmény MARKÉTA MAYEROVÁ a SLÁVEK BOURA, si tento koncert už není snad možné ani představit. Večerní koncert kapel opět bude moderovat VLASTA VÉBR.

Pro návštěvníky máme i letos opět připravené překvapení v podobě některého z umělců, kterého odtajníme samozřejmě až přímo na zámku Zahrádky.

Na koncertu kapel od 21.00 se Vám představí kapely: LEWE, GATE 2017, HURVAJS a HAGRID.

Tímto součtem se od 1. ročníku až k letošnímu dvacátímuprvnímu ročníku vystřídalo cca přes 700 účinkujících, kdy všichni účinkující vystupovali bez nároku na honorář, pouze za cestovné a výtěžek byl každý rok poukázán na obnovu a rekonstrukci hradu Houska a letos se tedy vybrané finance poukáží opět na obnovu zámku Zahrádky.

Za celou tuto již letitou tradici si tento benefiční koncert získal jména a tradici nejenom v libereckém kraji, ale jeho jméno „Noc s hvězdami“ už v podstatě znají po celé republice. Takto se z tohoto projektu stal dle slov novinářů jediný pravidelný letní festival popové muziky.

Podmínkou pro účinkování interpretů na této akci je bezpodmínečně zpívání na živo a to buď na halfplayback nebo s muzikanty.

Vítejte na 21. benefičním koncertě „Noc s hvězdami“ na zámku Zahrádky v obci Zahrádky u České Lípy.

Na setkání s Vámi na zámku Zahrádky v sobotu 3. srpna 2019 se těší

hlavní organizátor a producent koncertu Martin France s jeho produkčním týmem.

Martin Production – Martin France www.martinproduction.eu www.martinfrance.cz france.martin@seznam.cz

tel: 608 500 129

Označeno pod:

Back to top