PACKSTAR : Seznamte se s finalisty soutěže

PACKSTAR : Seznamte se s finalisty soutěže

Praha, 22. května 2015 – Soutěž o nejlepší obalové řešení PACKSTAR 2015 je první obalovou soutěží na českém a slovenském trhu, kde jsou přihlášené obaly produktů hodnoceny přímo jejich uživateli.

Do prvního ročníku soutěže bylo přihlášeno 60 obalů ve třech kategoriích: spotřebitelské, skupinové a přepravní obaly. Počet přihlášek je důkazem, že soutěž má na trhu své místo. Pro výrobce baleného zboží, designery i výrobce obalů představuje názor uživatelů důležitou zpětnou vazbu, kterou mohou využít nejen pro své marketingové aktivity, ale i jako inspiraci pro další plánované inovace. Potvrdila se tedy důležitost zapojit do hodnocení kromě odborné poroty i uživatele obalů. Spojení těchto dvou pohledů rovněž zajistí výběr opravdu toho nejlepšího z nejlepších.

První část hodnocení proběhla 14. května v hotelu Aquapalace Hotel Prague, kde se sešla komise složená z odborníků na jednotlivé oblasti:

Adriana Weberová, šéfredaktorka, Svět balení; Daniel Novotný, vedoucí oddělení marketingu, Penny Market; Douglas Kaufmann, odborník na obalový design a strategii značek; Ivan Doležal, redaktor, Svět tisku; Ivan Novák, odbor drah, železniční a kombinované dopravy Ministerstva dopravy ČR; Jaroslav Rous, independent packaging consultant & project manager, Rousnet; Jaroslav Smíšek, group manager ATOZ Logistics, Systémy logistiky; Ladislava Caisová, ex-šéfredaktorka časopisu Svět balení; Lukáš Tomek, lektor akademie dopravního vzdělávání, DEKRA CZ; Magdalena Bambousková, vedoucí CTN (CIMTO), předsedkyně TNK 78-Obaly a balení a TNK 115-Kontejnery, výměnné nástavby a palety; Martin Kolář, managing director, 4P&P; Michal Bílý, obchodní ředitel, GS1 Czech Republic; Miroslava Jechoux, legal & development manager (ČSAD Uherské Hradiště) a prezidentka Klubu logistických manažerů; Vlastimil Dejl, senior consultant, ColourMind a Zbyněk Kolář, manager klientského oddělení, EKO-KOM

Komise posuzovala obaly komplexně z pohledu inovace, ochrany produktů, požadavků uživatelů obalů, ekologie, legislativy a v neposlední řadě i marketingové, logistické a ekonomické aspekty. Výběr finalistů neměla vůbec jednoduchý, sešla se celá řada velmi zajímavých obalových řešení. Do druhého kola, ve kterém již budou reálné vzorky hodnotit přímo uživatelé obalů dle příslušené soutěžní kategorie, postoupilo 14 obalů s nejvyšším bodovým hodnocením. Marketingový výzkum přímo u uživatelů obalů bude zajišťovat renomovaná výzkumná agentura STEM/MARK.

Do druhého kola postoupila následující obalová řešení. V kategorii spotřebitelských obalů:

Název: Lybar PROMISS

Přihlašovatel: OBRA

Spolupracující firmy: Czech Aerosol (výrobce produktu a obalu), Ogilvy & Mather (autor designu), OBRA (distributor)

Moderní design a technologie aplikované na tradiční vlasovou kosmetiku, která je na trhu již 50 let, v sobě spojuje nová řada vlasové kosmetiky Lybar PROMISS. Řadu tvoří pěnové tužidlo, silně tužící lak,

suchý šampon a lak na vlasy v aerosolových obalech o objemu 224 ml a silně tužící lak o objemu 75 ml, který je velikostně vhodný do dámské kabelky. Cílovou skupinou jsou ženy a dívky od 15 do 35 let, které se nespokojí s málem, ale chtějí samá PRO. S ohledem na cílovou skupinu, která nechce barevné designy, protože jim připadají dětské, a naopak preferuje barvy jako černá, bílá a zlatá, byl zvolen černobílý čistý a přesto originální design obalů, grafický i strukturální.

Název: FIZZ Cider

Přihlašovatel: Spirit goods Spolupracující firmy: pivovar OLVI Finsko (výrobce produktu), Taevas Ogilvy, Estonsko (autor designu)

Cider FIZZ je jemně perlivý, lehce alkoholický nápoj (4,7 % vol.) z jablečné šťávy ochucený džusy různých příchutí. Mezi přednosti obalu patří poutavý design plechovky, hygienická fólie na vršku, díky níž může zákazník pít přímo z plechovky, aniž by musel mít strach z jakýchkoliv nečistot a bakterií, které se mohou vyskytnout na povrchu plechovky, zejména v průběhu přepravy a skladování. Plechovka i fólie je vyrobena z hliníku.

Název: THIMM foodWave | black pro Archivní sýr

Přihlašovatel: THIMM Packaging

Spolupracující firmy: Madeta (výrobce produktu)

Luxusní obal archivního sýra MADETA je vyroben z THIMM foodWave | black, nového druhu vlnité lepenky, která je vhodná pro přímý styk s potravinami a certifikována dle platné české legislativy. Obal dává vyniknout vlastnímu výrobku a v kombinaci s červeným voskem podtrhuje jeho exkluzivitu. Pro výrobu THIMM foodWave jsou používány výhradně papíry ze 100% primárních vláken splňujících veškeré mikrobiologické požadavky. Použití primárních papírů zabraňuje migraci škodlivých látek z obalu do potravin. V kombinaci se speciálním lakem je tento druh vlnité lepenky odolný proti mastnotě a vlhkosti a tím optimální pro obaly určené pro vlhké nebo mastné výrobky.

Název: Sencor kolekce obalů Pastel Collection

Přihlašovatel: FAST ČR

Značka Sencor přichází s novou kolekcí domácích spotřebičů a obalů Pastel Collection. Jedná se o kolekci spotřebičů v 9 moderních pastelových barvách. Každá barva spotřebiče má svůj vlastní obal v příslušné barvě, čímž má zákazník usnadněn výběr v místě prodeje. Kolekce je unikátní použitými barvami a širokou škálou barev, které odrážejí poslední barevné trendy. Kolekce byla poprvé představena v březnu 2015 v Chicagu na výstavě, kde vzbudila velký zájem. Obaly využívají 7 přímých vrstev tisku (cmyk + parciální lak + přímá Pantone barva + stříbrná folie).

Název: GreeNest 10

Přihlašovatel: Huhtamaki

Spolupracující firmy: Huhtamaki Molded Fiber Netherlands B.V.

Krabička na 10 vajec GreeNest je světovou novinkou v balení vajec. Obsahuje nejméně 50 % trávy / travních vláken a je 100% kompostovatelná a biologicky rozložitelná. Obal je certifikovaný FSC®. Tráva používaná pro jeho výrobu je sklízena na pozemcích obdělávaných formou udržitelného zemědělství. Koncept obalu založený na udržitelných technologiích přispívá k ochraně přírodních zdrojů, podporuje ekologické hospodaření. Existuje varianta obalu i pro 6 vajec.

Finalisté kategorie skupinových obalů:

Název: Přepravka Bohemian Ale na 11 ks lahví

Přihlašovatel: Rodinný pivovar Bernard

Spolupracující firmy: Štěpán Malovec (grafický design přepravky)

Plastová přepravka pro Bernard Bohemian Ale pro svou výraznou barvu upoutá každého na první pohled. Rozměr je poloviční oproti standardní přepravce pro 20ks lahví, ale díky vnitřnímu uspořádání mřížek se do přepravky vejde 11 ks lahví místo 10 ks. Pro své rozměry je určitě sympatická nejen ženám. Právě díky 11 lahvím a soft touch rukojetím, které jsou ze všech 4 stran, se s přepravkou snadněji manipuluje a její obsah je ozdobou každé oslavy či party.

Název: SRP pro Sládkovu limonádu

Přihlašovatel: THIMM Packaging

Spolupracující firmy: Pivovary Staropramen (výrobce produktu)

Obaly pro 20 lahví Sládkovy limonády ORIGINAL a JABLKO jsou tzv. shelf ready packaging – obaly, které slouží pro bezpečnou přepravu a zároveň i jako poutavé prodejní obaly. Díky důmyslné perforaci se obaly snadno otevírají, a to dvěma způsoby, které názorně dokreslují piktogramy na jeho stranách. Lze odtrhnout celou horní polovinu obalu nebo pouze víko. Použitý materiál EE-vlna zajišťuje jak velkou pevnost obalů, tak i podporuje vysokou kvalitu potisku. Sladěním zvolené grafiky s technickými možnostmi tiskového stroje s technologií High Quality PostPrint, bylo dosaženo brilantního tisku bez vlnkového efektu. Využívá se pro automatické balení.

Název: Řada multipacků Carling Cider

Přihlašovatel: THIMM Packaging

Spolupracující firmy: Pivovary Staropramen (výrobce produktu)

Atraktivní obaly pro nápojové novinky Carling Cider Cherry, Lime & Mint a Apple společnosti Staropramen. Jedná se o tzv. shelf ready packaging – obaly, který slouží pro bezpečnou přepravu a zároveň i jako poutavé prodejní obaly. Díky důmyslné perforaci se obaly snadno otevírají, a to dvěma způsoby, čímž se získají dvě možnosti prezentace výrobků v místě prodeje. Lze odtrhnout celou horní polovinu obalu nebo pouze víko. Použitý materiál EE-vlna zajišťuje jak velkou pevnost obalů, tak i podporuje kvalitu potisku (odpadá vlnkový efekt). Využívá se pro automatické balení.

Název: SRP pro Bohemia Chips

Přihlašovatel: THIMM Packaging

Spolupracující firmy: INTERSNACK (výrobce produktu)

Shelf ready packaging pro 15 sáčků chipsů se skládá z prodejního traye (paletky) a hnědého víka pro zajištění při přepravě. Pro snadné uchopení jsou po obou stranách paletky otvory. Výčnělky (stohovací nosy) v rozích obalu propojují paletku s víkem a zabezpečují stabilní stohování více jednotek na sebe. Čelní a zadní strana paletky jsou snížené, aby byly výrobky dobře viditelné a navíc se tak uspoří materiál. Zvolený materiál, EE-vlna, zaručuje vysokou pevnost obalu. Obal je

přizpůsoben pro automatické balení. Vhodně zvolená grafika dřevěné bedýnky vyniká díky použití tiskové technologie High Quality PostPrint.

Finalisté kategorie přepravních obalů:

Název: Magnum Optimum

Přihlašovatel: Schoeller Allibert

Jedinečností skládacího plastového paletového kontejneru MAGNUM OPTIMUM je jeho variabilita a přitom užitečná nosnost 750 kg. Jedna základna a několik typů stěn společně s rámečkem OPTIFRAME umožňuje měnit výšku kontejneru podle požadavků klienta. Navíc rámeček vytváří prostor (dutinu), do které je možné při složení stěn kontejneru uložit blistry nebo jiný vratný fixační materiál. Tyto fixace tedy zůstávají jak v rozloženém, tak složeném kontejneru a nedochází k jejich ztrátě, znečištění či poškození. Složením kontejneru se šetří náklady za zpětný transport a skladování. Kontejner slouží jako vratný obal.

Název: Forlit euro box

Přihlašovatel: FORLIT

EURO BOX představuje ideální řešení pro transport. Má nízkou hmotnost a vysokou pevnost nosné i boční konstrukce. Používá se pro přepravu výrobků pro automobilový průmysl. Zákazník si může zvolit požadovanou nosnost, tloušťku i tuhost stěn. Box vyrobený z recyklovaného papíru lze jednoduše skládat i rozebírat. Jeho výhodou je, že boční stěna se dá vložit až po umístění výrobku, což usnadňuje manipulaci při nakládce i vykládce. Prázdný obal je možno přepravovat, skladovat ve složeném stavu.

Materiál: Kraftliner 275 g/m2

Název: Perforovaná ruční stretch fólie

Přihlašovatel: BALMAT

Spolupracující firmy: Trioplast, Sweden

Perforovaná 9-mikronová ruční stretch fólie se vyrábí v šířce 410 mm, návin 500 m. Díky perforaci je velmi vhodná pro výrobce chlazených potravin. Odvádí nahromaděnou vlhkost a zároveň skrz otvory proudí vzduch, který ochlazuje produkty přímo na paletě. Fólii pro tyto výhody využívá např. společnost Bongrain/ Milex Nové Mesto nad Váhom pro balení jogurtů nebo HOPI distributor chlazených produktů. Fólii lze použít i pro balení květin nebo pro fixaci umytých pivních přepravek, ze kterých se při jejich skladování může postupně odpařovat voda. Pro tyto účely využívá perforovanou fólii i pivovar Steiger.

Název: Ecopack 1308L

Přihlašovatel: VMT Ecopack

Spolupracující firmy: VMT Ecopack, Guy Tummers

Plastový obal má standardní rozměry 1350 x 800 x 990 mm. Hlavní předností tohoto obalu je maximální využitelnost prostoru v “megatraileru” (kamion s vnitřním využitelným prostorem 13600 x 2460 x 3000 mm). Celkem se do tohoto kamionu vejde 90 plně naložených Ecopacků. Další výhodou je odnímatelná přední část obalu, díky které lze produkty do obalu snadno vkládat.

Název: One – way transportní balení pro automotive

Přihlašovatel: FORLIT

Obalové řešení vyrobené z papírových voštin je ekologickou náhradou polystyrénu a různých druhů fixačních PE a PU pěn. Používá se pro transport komponent v automobilovém průmyslu. Při větších tloušťkách nad 20 mm je více ekologický než vlnitá lepenka, protože se spotřebuje méně materiálu. Výsek je 100% recyklovatelný. Povrchový materiál: Kraftliner 275 g/m2, Jádro: Fluting 140 g/m2 , Oko: průměr 10 mm

Všem finalistům je zajištěna vizibilita a propagace v řadě tištěných a elektronických médií vydávaných mediálními partnery soutěže. Již nyní jsme obdrželi zpětnou vazbu, že díky soutěži Packstar se některým přihlašovatelům obalů ozývají potencionální klienti. Soutěž tak představuje pro výrobce obalů a designery kromě propagace i příležitost pro navázání nových obchodních kontaktů. Pro výrobce baleného zboží se otevírá možnost zvýšit povědomí o svých produktech mezi spotřebiteli. Obaly budou rovněž vystaveny v rámci významných akcí v souvisejících oborech, kterými jsou středoevropský kongres logistiky a dopravy Eastlog, kongres pro tradiční trh Samoška, Retail Business Mixer, Retail Masters Day nebo největší český a slovenský obalový kongres OBALKO. Pro vítězné obaly v každé kategorii je navíc připravena propagace u mediálních partnerů i po vyhlášení výsledků. Kromě diplomu a trofeje získají vítězové i licenci na použití loga soutěže. Logo může být umístěno na oceněném obalu, respektive použito k jeho prezentaci a propagaci samotného produktu.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání ocenění proběhne dne 22. října 2015 v rámci třetího ročníku českého a slovenského obalového kongresu OBALKO, který si v loňském roce nenechalo ujít téměř 400 účastníků – výrobců obalů a obalových materiálů, výrobců baleného zboží, zástupců tisku a dalších odborníků věnujících se problematice obalů.

Partnerem ceremonie je společnost EKO – KOM. Mediálními partnery soutěže jsou časopisy Horeka, Kvasný průmysl, Logistická kniha zoznamov, Logistický kniha seznamů, Papír a celulóza, Pharma Profit, PrintProgress, Qualifood, Svět balení, Svět tisku, Systémy logistiky, Systémy logistiky SK, Tovar &Predaj, Zboží &Prodej, elektronický newsletter SB NEWS, portál Media Guru, www.svetbaleni.cz, Logisticsatoz.com, akce Eastlog, OBALKO, Retail Business Mixer, Retail Masters Day, Samoška, Volba spotřebitelů a VOŠ obalové techniky a SŠ, Štětí. Partnerem výzkumu je agentura STEM/MARK.

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Veronika Nolčová

Group Manager ATOZ Packaging

T: +420 731 800 390 E: veronika.nolcova@atoz.cz

ATOZ Group Holečkova 29, 150 00 Praha 5 www.packstar.cz www.obalko.cz

O Atoz Packaging

Skupina ATOZ Packaging je součástí portfolia společnosti ATOZ Group, která se zabývá B2B komunikací v oblastech obalového průmyslu, logistiky, retailu, farmacie a segmentu HoReCa. Skupina ATOZ Packaging započala své aktivity na podzim roku 2011, kdy koupila od Českého a slovenského odborného nakladatelství časopis Svět balení, který je v současné době na trhu již 15 let. Časopis byl rozšířen o elektronický newsletter SB NEWS a nový portál www.svetbaleni.cz.

V roce 2013 byl spuštěn nový projekt – český a slovenský obalový kongres OBALKO. Druhého ročníku, který se uskutečnil v říjnu 2014, se zúčastnilo téměř 400 odborníků.

Koncem roku 2014 byla pro všechny zájemce o obalový trh připravena novinka v podobě soutěže o nejlepší obalové řešení – PACKSTAR. Jedná se o jedinou soutěž na českém a slovenském trhu, kdy je nejlepší obal zvolen přímo jeho samotnými uživateli.

Aneta Kulhánková – redaktorka

 

Označeno pod: , , ,

Back to top