PALM OFF FEST: Špičkové evropské soubory a tvůrci od 23. května do 6. června v Divadle pod Palmovkou

PALM OFF FEST: Špičkové evropské soubory a tvůrci od 23. května do 6.

června v Divadle pod Palmovkou

První ročník divadelního festivalu Palm Off Fest nabídne všem příznivcům Thálie mimořádnou příležitost vidět na jednom místě exkluzivní výběr z repertoáru předních středoevropských scén.

Od 23. května do 6. června se v pražském Divadle pod Palmovkou představí soubory z Polska, Slovenska a České republiky. Do Prahy zavítají evropské divadelní ikony – polští režiséři Krystian Lupa a Jan Klata – a představí se i nejlepší česká inscenace roku.

„Začátkem října loňského roku se po dvou letech od povodní, které v roce 2013 výrazně poškodily prostory, pro diváky znovu otevřely dveře Divadla pod Palmovkou. Jak se říká, vše zlé je pro něco dobré a případ Divadla pod Palmovkou je toho příkladem. Vedle navázání na pravidelnou divadelní činnost přišel vpravdě ambiciózní nápad uskutečnit mezinárodní, respektive evropský divadelní festival PALM OFF FEST. V jeho rámci mohou diváci zhlédnout představení špičkových souborů z Polska, Slovenska a České republiky. Tento projekt je zcela unikátní, neboť navazuje na mezinárodní kulturní spolupráci s polskými a slovenskými institucemi, která naše národy vždy obohacovala, přinášela nám nové nápady a inspiraci a tolik potřebný sociální a kulturní rozhled. Rád bych všem divákům popřál krásné zážitky,“ konstatoval radní hl. města Prahy Jan Wolf.

Programu festivalu Palm Off Fest 2016 dominují představení renomovaných souborů z Polska – právě divadlo našich severních sousedů je v posledních letech právem řazeno mezi nejprogresivnější evropské divadelní kultury. Teatr Polski představí  pod Palmovkou inscenaci Prezidentky v režii proslulého Krystiana Lupy, zakladatele „nové polské divadelní vlny“, držitele četných prestižních ocenění – Evropské divadelní ceny za přínos divadelnímu umění, nejvýznamnějšího polského státního vyznamenání v oblasti umění Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Francouzského řádu Krásného umění a humanitních věd a mnoha dalších.

Do evropské divadelní špičky patří i představitel střední generace polských režisérů Jan Klata, který vstoupil do profesního života po roce 2000 a hned na sebe upozornil jako nekonvenční a kontroverzní komentátor veřejného dění doma i v zahraničí. Platí to i pro jeho nastudování Ibsenova Nepřítele lidu, kterého přiveze do Prahy Narodowy Stary Teatr v Krakově, kde je ředitelem. Jan Klata je laureátem nejvýznamnějšího divadelního ocenění pro režiséry v Polsku – Ceny Konrada Swinarského či Ceny ministra kultury a národního dědictví Polské republiky.

Pomyslnou „polskou sekci“ festivalu Palm Off Fest uzavřou inscenace dvou nejmladších představitelek současné polské režie. Ewelina Marciniak, režisérka inscenace Gałgan v podání wroclawského souboru Teatr Współczesny, si záhy získala pozornost odborné kritiky, potvrzenou nominací na ocenění Talent roku. Neméně úspěšná je Agata Kucińska, režisérka inscenace Uprostřed slunce hromadí se popel z repertoáru wroclawského Teatru Lalek, která se prostřednictvím loutkového divadla vyslovuje k aktuálním problémům dneška. Mladá režisérka získala před třemi lety Cenu Františka Řezníčka na ostravském mezinárodním loutkářském divadelním festivalu Spectaculo Interesse.

1

Slovenské divadlo bude na Palm Off Festu reprezentovat Mestské divadlo Žilina s inscenací Opilí v režii Eduarda Kudláče. Komorní scéna Aréna z Ostravy přiveze do Prahy úspěšnou inscenaci Slyšení v režii Ivana Krejčího, která letos získala ocenění Inscenace roku 2015 v anketě Divadelních novin a je absolutním vítězem Cen divadelní kritiky časopisu Svět a divadlo. Domácí Divadlo pod Palmovkou představí na festivalu inscenace Mlčení bobříků v režii Jana Friče a Laskavé bohyně v režii Michala Langa. Představení podle slavného románu Jonathana Littella celý festival 23. května zahájí.

Vstupenky na 1. ročník festivalu Palm Off Fest 2016 jsou v prodeji v pokladně Divadla pod Palmovkou. Mezinárodní divadelní festival Palm Off Fest 2016 se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana, radního hl. města Prahy Jana Wolfa a velvyslance Slovenské republiky Petera Weisse.

2

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU 23. 5. 2016

17.30 Vernisáž výstavy Agnieszky Ewy Braun: Tvary Času

19.00 – velký sál – Laskavé bohyně (Divadlo pod Palmovkou), 2.55 s přestávkou, po skončení diskuze

24. května, 17.00 – studio – Gałgan (Teatr Współczesny Wroclaw), 1.20 bez přestávky, české titulky

24. května, 21.00 – studio – Gałgan (Teatr Współczesny Wroclaw), 1.20 bez přestávky, po skončení diskuze, české titulky

25. května, 19.00 – velký sál – Nepřítel lidu (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Krakov), 2.10 bez přestávky, po skončení diskuze, české titulky

27. května, 19.30 – studio – Mlčení bobříků (Studio Palm Off), 1.20 bez přestávky, po skončení diskuze

29. května, 17.00 – za železnou oponou – Prezidentky (Teatr Polski, Wroclaw), 1.30 bez přestávky, české titulky

29. května, 19.30 – za železnou oponou – Prezidentky (Teatr Polski, Wroclaw), 1.30 bez přestávky, po skončení diskuze, 1.30 bez přestávky, po skončení diskuze, české titulky

1. června 19.00 – velký sál – Opilí (Mestské divadlo Žilina), 1.30 bez přestávky, po skončení diskuze

5. června, 19.00 – velký sál – Slyšení (Komorní scéna Aréna, Ostrava), 2.30 s přestávkou, po skončení diskuze

6. června, 17.00 – za železnou oponou – Uprostřed slunce hromadí se popel (Teatr Lalek, Wroclaw), 1.30 bez přestávky, české titulky

6. června, 20.00 – za železnou oponou – Uprostřed slunce hromadí se popel

(Teatr Lalek, Wroclav), 1.30 bez přestávky, pos končení diskuze, české titulky

Doprovodný program:

25. května, 22.00 – studio – Stolek (Karbido)

KONTAKTY

Festival Palm Off Fest 2016 – FB:

https://www.facebook.com/palmofffest/?fref=ts

Divadlo pod Palmovkou:

Tereza Hořínková, 604 202 206 tereza.horinkova@podpalmovkou.cz

Divadlo pod Palmovkou, Zenklova 34, Praha 8, www.podpalmovou.cz

3

Mediální servis:

Simona Andělová: 775 112 857, simona@2media.cz, 2media.cz, s.r.o., Pařížská 13, Praha 1

www.2media.cz, www.facebook.com/2media.cz

Označeno pod: ,

Back to top