Soutěž o nejlepšího pianistu roku 2017.

Soutěž o nejlepšího pianistu roku 2017.

Již popáté hledá New York Café a PETROF klavírní talenty ve stále oblíbenější soutěži o nejlepšího pianistu roku. Cílem soutěže Pianista roku je vrátit živou hudbu zpět do kaváren mezi lidi. Pianisté bez ohledu na věk či pohlaví se pokusí zkrotit klavír a „zbořit sál“, tedy co nejvíc nadchnout porotu a živé publikum. Čtyři kola proběhnou ve velkém sále Opera hotelu Boscolo Prague, finále potom stejně jako v minulém ročníku v Sukově síni pražského Rudolfina.

Do soutěže se může přihlásit kdokoliv, ať už hraje profesionálně, či jen pro radost. Soutěžit se bude v rozmanitých hudebních žánrech od vážné hudby přes pop, lidovky až po jazz; také se bude improvizovat.

Neveřejná výběrová část proběhne 13. ledna 2017, kdy odborná porota vybere patnáct soutěžících, kteří následně změří svůj talent v pěti veřejných kolech. Každý soutěžní večer bude mít specifické hudební téma. V prvním kole si soutěžící připraví tři skladby z repertoáru klasické hudby a tři skladby z populárního repertoáru. Pro druhé kolo si soutěžící připraví tři lidové písně a tři skladby filmové hudby. Svoji skladbu si z tohoto výběru pak soutěžící vylosuje těsně před vystoupením. Hlasovat pro vítěze kromě poroty budou i diváci v sále. V každém kole vypadne několik soutěžících. Letos soutěž zavádí novinku a místo internetového hlasování budou moci diváci a příznivci vždy jednoho z vyřazených vrátit zpět do soutěže na základě SMS hlasování. Finále proběhne mezi pěti finalisty v Sukově síni pražského Rudolfina 19. března.

Oblíbená soutěž Pianista roku má kořeny v Maďarsku. První ročník soutěže proběhl roku 2012 ve vyhlášené kavárně New York Café v hotelu Boscolo Budapest. Karel Ziegler, Food &

Beverage Director hotelu Boscolo Prague, tuto myšlenku přenesl i do pražské pobočky New York Café a pro její uskutečnění se spojil s největším evropským výrobcem klavírů a pianin, společností PETROF. První ročník soutěže Pianista roku se konal v roce 2013.

Porota soutěže zasedne ve stejném obsazení jako v předchozích letech: Petr Malásek – uznávaný klavírista, skladatel, aranžér, producent, Jitka Fowler Fraňková – vyhledávaná koncertní klavíristka a pedagožka, a Rostislav Čapek – světoznámý výrobce strunných Díky společnosti PETROF si soutěžící opět zahrají na klavír PETROF P 210 Pasat. Jedná se o nejoblíbenější model z mistrovské řady s jasným a zpěvným tónem, který svými zvukovými parametry zastíní i mnohé klavíry větších rozměrů. Ve finále se soutěžící mohou těšit na mistrovský klavír ANT. PETROF AP 225, nesoucí jméno po zakladateli firmy a stejné označení, jako první nástroje, které z této mistrovské dílny vyšly. K soutěžním večerům patří i atmosféra kulturního salonu, kde mají diváci přímý kontakt se soutěžícími, porotou i mezi sebou. New York Café přispívá k atmosféře nejen luxusními prostory, ale hlavně i gurmánským zážitkem. Součástí vstupného na veřejná soutěžní kola v ceně 650 Kč je exkluzivní večeře v bufetovém stylu, která představí to nejlepší z kuchyně New York Café. Během každého večera proběhne i divácká soutěž s atraktivními cenami, představí se i zajímavé osobnosti českého kulturního života. Na finálovém večeru zahraje přední český klavírista Karel Košárek. V průběhu soutěže se diváci setkají i s legendárním Jiřím Suchým, zpěvačkou, herečkou Dášou Zázvůrkovou a swingařem Janem Smigmátorem.

K nejvýznamnějším cenám, o které se hraje, patří 30 000 Kč od společnosti PETROF, víkend pro dva v Boscolo Residence Budapest, dárkový koš od společnosti Merlot d‘Or a mnoho dalších. Vybraný finalista také dostane možnost vystoupit na 22. mezinárodním festivalu jazzového piana 2017. Soutěž by se nemohla uskutečnit bez podpory partnerů. Těmi jsou již tradičně hotel Boscolo Prague, společnost Merlot d’Or. Novým podporovatelem soutěže se staly Dopravní podniky hl. m. Prahy, Nadace ČEZ, Raiffeisenbank.

Soutěž Pianista roku podporuje Konto Bariéry a 50 Kč z každé vstupenky bude věnováno Kontu Bariéry na nákup hudebního nástroje pro handicapované hudebníky.

„Soutěž Pianista roku přitahuje dobré muzikanty už od prvního ročníku, a její kvalita rok od roku stoupá. Nemůžu se dočkat, koho „objevíme“ v roce 2017,“ říká Zuzana Ceralová Petrofová

„Živá hudba je neodmyslitelnou součástí atmosféry New York Café. Proto jsme hrdí na to, že můžeme spolupořádat soutěž, která právě živou hudbu podporuje.“ Karel Ziegler, F&B Director hotelu Boscolo Prague.

Pianista roku je soutěž podle mého gusta. Soutěžící musí podat brilantní výkon, zaujmou publikum a prokázat stylovou pohotovost, přirozenou muzikálnost a ještě něco navíc… říkejme tomu třeba ten pověstný x-faktor. Zkrátka to všechno, proč má smysl se zabývat něčím tak krásným a těžkým, jako je hra na hudební nástroj. Všichni mají můj obdiv a držím jim palce! vzkazuje Petr Malásek. Talentovaní klavíristé se mohou hlásit do 10. ledna 2017.

Veškeré informace o soutěži včetně pravidel a registračního formuláře pro soutěžící zájemci

naleznou na stránkách www.pianist.cz a na facebookových stránkách soutěže

www.facebook.com/pianistaroku.

Jaromír a Věra Hamplovi

Označeno pod: ,

Back to top