Svatojánské slavnosti NAVALIS 2019 .

Svatojánské slavnosti NAVALIS 2019

Nejstarší oslava českého světce Jana Nepomuckého, Svatojánské slavnosti NAVALIS, proběhne v srdci Prahy tradičně 15. května. Vrcholem večera bude oblíbený barokní ohňostroj, koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem a slavné procesí vedené pravým moravským banderiem z Kunovic. Celou slavnost zahájí při Mši svaté otec kardinál ve svatovítské katedrále.

I v letošním roce se v rámci NAVALIS uskuteční dechberoucí průlet výsadkáře Marka Rahbaniho pod pilířem Karlova mostu, seskok parašutistů nebo plavba otužilců. Chybět nebude ani jedinečný hudební program. Letos skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek nastudoval Oratorium svatého Jana Nepomuckého (Oratorio di San Giovanni Nepomuceno) italského barokního skladatele Antonia Caldary, který měl blízký vztah k českým zemím. Oratorium vzniklo na objednávku hraběte F. A. Harracha a premiéra se uskutečnila v Salzburgu již v roce 1726. Během večera se k tradičním benátským gondolám připojí historické lodě, tzv. Zille, z Halštatského jezera, kde se také každoročně koná oslava tohoto významného patrona. Původně sloužily tyto lodě k distribuci alpské soli po Evropě. Zille se poprvé v historii představí v Praze při svatojánských slavnostech a budou k dispozici na projížďky po řece při Halštatsko-benátském odpoledni. Halštatští veslaři se stanou hlavními protagonisty NAVALIS.

Již 11. ročník Svatojánských slavností NAVALIS se koná 14. – 15. května v Praze.

Halštatsko-benátské odpoledne

Jako v uplynulých letech i letos bude v rámci slavností NAVALIS připraveno zábavné odpoledne na Hegetově cihelně. V rámci Halštatsko-benátského odpoledne se 14. května představí halštatský, benátský i český folklor a kultura. Celodřevěné lodě Zille byly po staletí nejdůležitějším dopravním prostředkem nejen v Halštatu, ale v celé oblasti rakouské Solné komory. Lodní stavitelé z Alp a Solné komory stavěli již od 8. století ve starobylém městě na laguně benátské lodě, a právě oni jsou autory původních benátských lodic a gondol. Společně se stavbou lodí se podíleli v Benátkách i na unikátním zakládání domů na vodě, kde jsou využívány tzv. dřevěné piloty. Podíleli se i na dopravě dřeva a na dřevařských pracích v Benátkách. Tzv. šífaři ze Solné komory v 16. století splavnili Vltavu a postavili první známé lodě na Vltavě, tzv. naháče neboli Nackt-Zillen (= nahé lodě bez výstroje). Lodě na Vltavě a v Benátkách mají v principu stejnou konstrukci a naší spojnicí jsou právě Alpy a Hallstatt.

Buďte s námi u vykládání lodí Zille a lodi Bissona na náplavce u Hergetovy cihelny

Tímto Vás zveme k vykládání lodí Zille a nenazdobené válečné lodi Bissona, které se uskuteční v 9.00 hod. na náplavce u Hergetovy cihelny. Vykládku řídí osobně Zdeněk Bergman, převozník pražský, za účasti halštatských a benátských veslařů.

Do Prahy přijede spolu s ostatními loděmi i nenazdobená Bissona Bianca, která bude coby Bissona Praga reprezentovat hlavní město na proslulé benátské slavnosti Regatta Storica 1. září 2019. Tato slavnost se koná jednou ročně v Benátkách v Itálii. Praha tak bude jediným městem reprezentovaným 11. lodí, která se stane nedílnou součástí unikátní flotily. Nenazdobená Bissona se zúčastní Svatojánských slavností NAVALIS.

————————————————————————————————————————————————————————————————–

Ing. Kateřina Crhová c

Označeno pod: ,

Back to top