Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo .

Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo .

 

Templářské sklepy Čejkovice,

vinařské družstvo

V Čejkovicích, dne 11. 10. 2018

TOP vinařským cílem roku 2018 jsou Templářské sklepy

Absolutním vítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2018 staly Templářské sklepy Čejkovice. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali 21.300 platných hlasů.

TOP vinařský cíl je on-line bedekr zajímavých míst, která svým návštěvníkům nabízejí snoubení vína a zážitku. Mohou to být vinařství, sklepní uličky, vinotéky, vinařské penziony nebo třeba restaurace, kde profesionálně pracují s vínem. Průvodce v současnosti zahrnuje rovných 206 cílů rozesetých po celé České republice od Beskyd po Šumavu a postupně se rozrůstá. Bedekr píše tým desítky odborných garantů, jehož členy jsou novináři, sommelieři či odborník na vinařskou architekturu, a to vždy na základě osobní zkušenosti s daným místem. Přímo v terénu lze poznat TOP vinařský cíl podle samolepky s logem.

Každoročně navíc veřejnost vybírá z těchto cílů ten nejpopulárnější. Hlasování je možné vždy od začátku června do konce září. „Počet evidovaných hlasů každoročně přesahuje 20 tisíc. Přisuzujeme to faktu, že vinařská turistika je v České republice velkým trendem,“ uvedl ředitel pořádajícího Vinařského Institutu Petr Psotka.

Ing. Tomáš Kubík, obchodní a marketingový ředitel Templářských sklepů Čejkovice, dodává: „Zisk tohoto titulu nás nadmíru těší. Všem příznivcům velmi děkujeme za podporu v soutěži. Zveme všechny hlasující, ale samozřejmě nejen ty, k návštěvě našeho vinařství.“

Areál vítězných Templářských sklepů v Čejkovicích návštěvníkům nabízí prohlídku sklepení ze 13. století, které patří mezi tři nejstarší na Moravě jenž si zachovalo svou původní funkci. Dodnes zde zraje víno z cca 2 100 ha vinic, mj. i v největším používaném sudu v ČR o obj. 20 250 litrů. K vidění je také obří láhev na víno. S objemem 200 litrů je zapsaná jako „TOP rekord“ v české knize rekordů. Sud, láhev, další rekordy a zajímavosti vč. unikátní obrazové výstavy mapující historii vinařství lze shlédnout v Čejkovicích v rámci komentované prohlídky vinařství.

Letošním stříbrným cílem je Villa Daniela – venkovské sídlo milovníků vína v Úvalech u Valtic, bronzovým pak CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice. Cenu Národního vinařského centra obdržel Zámecký sklep A.D. 1430 provozovaný společností CHÂTEAU VALTICE. Pořadatelé ankety letos nově udělovali také ocenění TOP vinařský cíl CHAMPION, získaly jej Salon vín České republiky a Valtické podzemí – vinařství Lednice ANNOVINO. Jde o cíle, které se v minulých ročnících třikrát umístily na medailových pozicích.

Slavnostní vyhlášení výsledků šestého ročníku soutěže se konalo ve čtvrtek 11. října v prostorách barokního divadla zámku ve Valticích.

Pro více informací o soutěži TOP vinařský cíl navštivte on-line bedekr na www.topvinarskycil.cz.

——— Aktuální informace z vinařství lze sledovat na Facebooku Templářských sklepů Čejkovice a na webových stránkách www.templarske-sklepy.cz.

——— Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo

Templářské sklepy Čejkovice jsou jedním z největších moravských producentů vína, sdružují 360 pěstitelů hroznů, roční objem činí 6,4 mil. l vína z cca 2 100 ha vinic, které jsou ve 3 moravských vinařských podoblastech, nabízí široké portfolio bílých, červených, růžových tichých a šumivých vín. Společnost je nositelem ocenění Nejdůvěryhodnější značka roku 2016 a 2017 a TOP Vinařský cíl 2018. Více o družstvu na www.templarske-sklepy.cz/o-nas.

——— Kontakty a bližší informace * Bc. Luděk Tvrdý, account manager, PROMO PLANET, s.r.o., tel.: +420 733 713 335, e-mail: ludek@promoplanet.cz * Ing. Tomáš Kubík, obchodní a marketingový ředitel, Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo, tel.: +420 518 309 011, e-mail: kubik@templarske-sklepy.cz

——— O soutěži TOP vinařský cíl

Soutěž se snaží mapovat a postupně tvořit bedekr, jenž má pomáhat všem milovníkům vína, jak profesionálním, tak laikům, při cestách za vínem. A je jedno, zda hodlá zájemce navštívit vinotéku v centru Prahy, nebo sklípek autentického vinaře na úpatí Pálavy.

Kvalita nabízeného vína a jeho servisu je nutným základem pro to, aby zařízení mohlo disponovat označením TOP cíl. K tomu se ale ještě musí přidat nadhodnota v podobě zážitku. Neobyčejnost, která láká k návštěvě a je důvodem, proč se lidé do daného místa rádi vracejí. Ať už je to architektura místa, jeho poloha, spojení s historickou památkou nebo třeba osobnost samotného vinaře.

Aby se do průvodce zařadili odpovídající cíle, sestavili organizátoři soutěže skupinu garantů. Zastoupení jsou zde sommeliéři, odborníci na vinařskou turistiku, novináři i experti na vinařskou architekturu. Garanti nominují TOP vinařské cíle na základě dobré osobní zkušenosti.

Do bedekru jsou automaticky zařazovány vinařství, vinné sklepy, vinotéky, restaurace a ubytovací zařízení splňující kritéria Certifikace vinařské turistiky Národního vinařského centra.

Z takto nominovaných cílů, poté široká veřejnost, na základě hlasování, vybere ten jediný TOP vinařský cíl pro daný rok. Hlasování probíhá od června do září a zúčastnit se jej mohou všichni bez omezení, každý hlasující má však pouze jeden hlas.

Průvodce v současnosti zahrnuje rovných 206 cílů rozesetých po celé České republice od Beskyd po Šumavu a postupně se rozrůstá.

Ing. Petr Psotka ředitel Vinařského Institutu

psotka@vinarskyinstitut.cz

 

Zlatá medaile – sladká odměna s výrazem přezrálých tramínových hroznů a jemnou vanilkovou dochutí putuje z Německa do moravských Čejkovic

Zlaté ocenění v prestižní mezinárodní degustační soutěži Berliner Wein Trophy v Německu získal Tramín 2015, výběr z hroznů, polosladký, z nejvyšší řady templářských vín Sanctus Victoria.

V Německu proběhl v minulých dnech už 24. ročník silně obsazené mezinárodní vinařské soutěže Berliner Wein Trophy – jedné z nejprestižnějších a největších degustačních soutěží v Německu, která se koná každoročně pod záštitou Mezinárodního úřadu pro révu a víno (OIV) a Mezinárodní unie enologů (UIOE). V letošním ročníku hodnotilo dodané vzorky 190 vysoce kvalifikovaných mezinárodních degustátorů.

V této na mnohá kritéria přísně hodnocené soutěži získal náš polosladký TRAMÍN 2015, výběr z hroznů, zlatou medaili. Víno uvádíme v naší nejvyšší řadě Sanctus Victoria.

Ocenění v Berliner Wein Trophy je prestižní, neboť organizátoři soutěže věnují velkou pozornost tomu, aby veřejnost vnímala medaile jako vysoce hodnocené a nezávislé doporučení k nákupu, a to rovnou od špičkových degustátorů a odborníků na víno.

Ing. Tomáš Kubík, obchodní a marketingový ředitel Templářských sklepů Čejkovice, dodává: „Ocenění v tak přísně hodnocené soutěži nás těší. Řadí se k prestižním cenám získaných za vína z řady Sanctus Victoria a jen potvrzuje výjimečnost této řady. V minulosti byla oceněna např. tato vína zmíněné řady: Chardonnay 2013 Sur lie, Sauvignon 2015 a Hibernal 2015, která patří mj. mezi nejlepších sto moravských a českých vín hodnocených v soutěži Salón vín ČR 2017 a 2018. Ocenění z Berlína je jen potvrzením, že dlouhodobě umíme produkovat originální a kvalitní vína.“

Česká republika se v Berlíně zaskvěla 19 zlatými a 4 stříbrnými medailemi, skromněji zastoupené Slovensko má 9 berlínských zlatých a jedno stříbro.

Vinaři z České republiky se soutěže zúčastnili s přispěním Vinařského fondu, někteří slovenští s příspěvkem ZVHV (Zväz výrobcov hrozna a vína). Celkové výsledky a více o této soutěži níže v tiskové zprávě.

O víně

Tramín, 2015 bílé víno polosladké, výběr z hroznů

Charakteristika vína

Víno je barvy lipového květu se slámovými odlesky. Vůně je těžší, skořicově kořenitá, doplněná květinovými tóny růží a saturejky. Chuť je nasládlá, marmeládová, s výrazem přezrálých tramínových hroznů, nastupující medovostí a jemnou vanilkovou dochutí.

Vhodné k tvarohovému dortu, jablečnému závinu, kuřecímu steaku zapečeného uzeným sýrem.

Obsah zbytkového cukru 23,1 g/l Obsah kyselin 5,8 g/l Obsah alkoholu 12,5 % Datum sklizně hroznů 29/10/2015 Cukernatost hroznů při sklizni 24,4 °NM

Použitá technologie výroby

Víno bylo vyrobeno šetrnými enologickými postupy. Lisování proběhlo po dvaceti čtyř hodinové chladné maceraci na slupce, ostře odkalený mošt byl zakvašen čistou kulturou vinných kvasinek a fermentován při teplotě 18 °C. Po ukončení alkoholového kvašení následovalo 21denní ležení vína na jemných kalech.

Získaná ocenění

Král vín 2017 bronzová medaile Národní soutěž vín VP podoblasti zlatá medaile vítěz kategorie B (polosladká) Grand Prix VINEX 2018 zlatá medaile Berliner Wein Trophy 2018 zlatá medaile

O řadě Sanctus Victoria

Templářské sklepy Čejkovice představují exkluzivní řadu vín Sanctus Victoria. Vína této řady jsou vyrobena z nejvyšších partií hroznů, které zkušení čejkovičtí enologové několik let pečlivě vybírali z různých vinic vinařského družstva. Všechna vína jsou v přívlastkové paritě daného ročníku. Tato řada proto nabízí to nejlepší, co vzešlo z Templářských sklepů.

Pro řadu Sanctus Victoria byla vyvinuta nová láhev z černé skloviny s logem firmy, která je díky svému tvaru ideální pro delší skladování. Vynikající podmínky pro archivaci zaručuje také celokorková zátka nejvyšší kvality.

Po rozlomení dvou originálních pečetí na etiketě je možné získat další informace o přesné poloze vinice a složení půdy, kde zrály vybrané hrozny, i o technologickém postupu výroby vína. Každá láhev z této limitované edice je také opatřena unikátním výrobním číslem a na webových stránkách www.templarske-sklepy.cz je možné sledovat aktuální počet lahví z jednotlivých odrůd.

 

V Brně si připilo z jedné láhve 530 lidí. Vytvořili tím nový český rekord.

Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo připravilo pro návštěvníky OC Olympia Brno neobvyklou akci – rekordní ochutnávku vína. Cílem bylo, aby si co nejvíce lidí připilo vínem z jedné lahve. A to se podařilo! V průběhu 4 hodin si z vinné láhve o výšce 207,6 cm a objemu 200 l připilo 530 návštěvníků nákupního centra čímž vytvořili nový český rekord.

K přípitku se podávalo polosuché moravské Chardonnay 2016 v pozdním sběru z produkce Čejkovického vinařského družstva. Láhev, ze které se rozlévalo víno, patří mezi TOP TEN českých rekordů roku 2013 a je přesnou zvětšeninou používané templářské láhve o obj. 0,75 l, má vypískované logo Templářských sklepů Čejkovice, vinětu z ručně vyráběného papíru o velikosti 48,7 x 48 cm a originální korkovou zátku o výšce 15 cm. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován v rámci akce OC Olympia Brno nazvané Výstava rekordů a kuriozit dne 26. srpna 2018 v Brně.

Nejen pro zájemce o rekordy – maxi láhev je stadardně k vidění v rámci prohlídky historického sklepení u templářů v Čejkovicích. Není to jediný rekord který je u vinařů k vidění, je zde také nejvetší používaný sud na víno v Česku, nebo ojedinělá obrazová výstava věnující se tématice vinařství. Samotné sklepení je také unikátní, protože patří mezi tři nejstarší na moravě jenž si zachovaly svou původní funkci. Přesvědčit se můžete sami, rádi vás zde sklepením kdykoliv provedou.

V rámci výstavy rekordů a kuriozit v Brně byly k vidění i další rekordy.

Chůze po rukou

Patrik Hložek, dosavadní držitel rekordu v chůzi na rukou (88 metrů) v neděli rekord překonal. Za 2,4 minuty urazil na rukou vzdálenost 98,5 metrů a stal se tak držitelem českého rekordu.

Silové žonglování

O světový rekord se postaral Milan Roskopf. Známý rekordman v silovém žonglování dokázal po dobu 100 vteřin dokázal žonglovat se třemi koulemi – každá vážila 5 kg. Během 100 sekund tak navzpíral celkem 1,5 tuny.

Sto kliků

Obdivuhodnou show předvedl a zápis nového rekordu si vysloužil kulturista Bob Divílek. Ve svých 73 letech se stal držitelem nového českého rekordu v nejvyšším počtu kliků (do pravého úhlu). Za 51,19 vteřin udělal 100 kliků.

Skoky v sedě

Petr Vaculík (mistr světa v bojovém umění wushu) překonal svůj rekord v nejvyšším počtu přeskoků řetězu vsedě s nataženýma nohama. Dosavadní rekord byl 87 přeskoků. Rekord minulý víkend překonal o 3 skoky. Podařilo se mu přeskočit řetěz vsedě s nataženýma nohama celkem 90 krát.

Kilo a půl pizzy

Známý jedlík Radim Dvořáček vytvořil nový český rekord. Za 9 minut, 59 vteřin a 19 setin dokázal spořádat 1,5 kg pizzy. Pizzy byly tři, každá vážila půl kila.

 

8

Dopřejte si jubilejní prezidentské sekty a tichá vína vytvořená k příležitosti výročí 100 let ČSR

Rok 2018 je pro náš národ významným rokem, v němž se potkává hned několik význačných výročí českého státu. V „osmičkovém roce“ je tím NEJ jubileem 100 let od založení samostatného Československa. Právě toto výročí inspirovalo čejkovické vinaře k přípravě zcela nové unikátní řady šumivých a tichých vín, kterou nazvali TGM, k poctě Tomáše Garrigua Masaryka. Čejkovice, kde náš první prezident vyrůstal, považoval za svůj domov: „Můj vlastní domov – to byly Čejkovice.“

„V letech 1856–1862 prožil T. G. Masaryk v Čejkovicích nejdelší a nejšťastnější část svého dětství, ke které se často a rád později vracel ve svých vzpomínkách, zmiňuje Karel Čapek ve svých Hovorech s T.G.M. Nejen oslava samotného výročí, ale především ten vřelý vztah pana prezidenta k Čejkovicím byl pro nás nesmírně podnětný ke vzniku nové řady vín,“ uvedl generální ředitel Templářských sklepů Čejkovice Ing. Pavel Pastorek.

Sekty řady TGM jsou určeny pro milovníky a skutečné znalce šumivých vín. Jsou vyrobeny v limitovaných sériích z ucelených odrůdových partií klasickou metodou kvašením v láhvi. Zrání sektů probíhá v láhvi min. po dobu 12 měsíců v temných templářských sklepích. Pro zákazníky jsou připraveny sekty kategorie BRUT, DEMI SEC i ROSÉ DEMI SEC.

Tichá vína řady TGM jsou připravena ve dvou kategoriích. Jednak ve vyšší kategorii jako jakostní víno s přívlastkem, pro niž byly hrozny vybrány z nejkvalitnějších partií jednotlivých odrůd a zpracovány pomocí nejmodernějších technologií pod dohledem zkušených čejkovických enologů. Po nalahvováni byla vína uložena v tajemných chodbách templářských sklepů, kde dozrála do nejlepší možné jakosti. V této řadě jsou v nabídce odrůdy RULANDSKÉ ŠEDÉ, SAUVIGNON, TRAMÍN, SOLARIS, HIBERNAL a FRANKOVKA.

Celou řadu doplňují jakostní odrůdová vína MUŠKÁT MORAVSKÝ, RYZLINK RÝNSKÝ, CHARDONNAY, ZWEIGELTREBE ROSÉ, FRANKOVKA a RULANDSKÉ MODRÉ, která si jistě svou oblibu získají nejen díky vysoké kvalitě za velmi příznivou cenu, ale také pro svou originální adjustáž.

Vychutnejte si jubilejní vína z Čejkovic, z obce s historií a tradicí. Jak říkal sám T. G. Masaryk, s obcí spojenou ve všech dějinných etapách s českomoravskou svébytností. Stejně tak svébytná jsou i sekty a vína TGM.

 

 

 

www.vinozcejkovic.cz

http://www.vinozcejkovic.cz

 

Označeno pod: ,

Back to top