Výstava Ateliér Jiřího Trnky na Chvalském zámku

Výstava Ateliér Jiřího Trnky na Chvalském zámku

Poprvé v ucelené podobě v Praze!

od 16. 1. do 15. 5. 2016 ve všech prostorách Chvalského zámku

v Praze 9 – Horních Počernicích

Unikátní výstavní projekt Ateliér Jiřího Trnky na Chvalském zámku představí tvorbu světoznámého výtvarníka a filmaře Jiřího Trnky (1912 – 1969). Návštěvníci spatří přes 300 originálních obrazů, loutek, plastik, ilustrací a grafiky, které budou představeny v působivých kulisách Trnkova výtvarného ateliéru. Nadchne vás dobové filmové studio s možností vyzkoušet si práci animátora a režiséra loutkového filmu. Nedílnou součástí výstavy je Kinoautomat s promítáním ukázek z filmů Jiřího Trnky – můžete se sami podívat například na filmy Špalíček, Staré pověsti české, Osudy dobrého vojáka Švejka, Bajaja, Sen noci svatojánské či vtipná Árie prérie.

Cesta Ateliéru Jiřího Trnky na Chvalský zámek

Chvalský zámek v Praze 9 – Horních Počernicích se tak stává v novodobé historii po roce 1989 teprve druhým místem v České republice, kde je tvorba malíře, ilustrátora, loutkáře a filmaře Jiřího Trnky představena v komplexní podobě zahrnující všechny složky díla tohoto světoznámého autora.

Původní výstava „Jiří Trnka – Ateliér“ vznikla v rámci projektu Plzeň – evropské hlavní město kultury 2015“. Na Chvalském zámku se však jedná o naprosto unikátní expozici, která je i podpořena místem s nevšedním „geniem loci“, který je půvabnou, originální a důstojnou kulisou pro svět Jiřího Trnky. Organizátoři z Chvalského zámku tímto děkují městu Plzni.

Ředitelka Chvalského zámku Alexandra Kohoutová k tomu dodává „Jsme velmi hrdí na to, že dílo Jiřího Trnky je poprvé v Praze představeno právě u nás na Chvalském zámku v Horních Počernicích – v místě, kde se na okraji Prahy setkávají všechny generace při mnoha akcích. Těší nás, že otevíráme pro návštěvníky Prahy i celé České republiky dveře ke krásnu – dveře do světa loutek, malby, ilustrací i animace, světa poezie, dětství i bezbřehé fantazie. Do světa Jiřího Trnky.“

Tvůrčí tým

Autorem scénáře a koncepce výstavy je akademický malíř Jan Trnka. Výstavu produkoval Jakub Hora a nezastupitelné místo mají i další tvůrci – kurátor Marcel Fišer, architekt Miroslav Vavřina, animátoři Noro Držiak a Lukáš Burda či grafik Petr Kolář. Produkční tým Chvalského zámku tvoří ředitelka Alexandra Kohoutová (PR, marketing), kurátor Ondřej Sedláček a produkční Rozka Beránková.

Pořadatelem výstavy je Chvalský zámek ve spolupráci s Nadačním fondem ŠANCE. Projekt je podpořen mnoha doprovodnými akcemi. Nenechte si ujít slavnostní zahájení v sobotu 16. 1. od 15 hod. za účasti Jana Trnky, autora výstavy, a celého tvůrčího týmu.

Mezi další doprovodné akce patří: 23. 1. Pohádková sobota s Popelkou a světem J. Trnky; 24. 1. Pohádková neděle s Dlouhým-Bystrozrakým a světem J. Trnky; 29. 1. Nocování dětí na zámku s hostinou, pohádkovými postavami, cestou za pokladem a filmy J. Trnky; 6. 2. Strašidelná noc na zámku – Cirkus bude!; 7. 2. Masopustní průvod; 13. 2. Pohádková sobota s rytířem Janem ze Chval; 14. 2. Pohádková neděle s Meluzínkou, 19. 3. Pohádková sobota se Zlatovláskou a 20. 3. Pohádková neděle s Dlouhým-Bystrozrakým.

Podpora projektu a partneři

Důležitou roli v jedinečném výstavním projektu hrály finance. Výstavní projekt Ateliér Jiřího Trnky vznikl díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, hlavního města Prahy, Městské části Praha 20 – Horní Počernice, Státního fondu kultury ČR a partnerů – společností OK Servis BioPro, s.r.o., Restaurace Sezóna a společnosti M+M, spol. s r.o.

V sobotu 16. 1. bude zámek otevřen od 12 do 18 hod., od 17. 1. do 15. 5. 2016 pak denně od 9 do 17 hod. Vstupné na výstavu Ateliér Jiřího Trnky na Chvalském zámku: Dospělí – 100 Kč, děti 3-15 let, senioři nad 65 let, studenti do 26 let a ZTP/P 50 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + až 3 děti) 260 Kč. Výhodné vstupné pro školní, dětské a seniorské kolektivy nad 10 osob, možnost objednat komentované prohlídky na tel. 281 860 130.

Trnkova Zahrada 2 v Malostranské besedě: Navštivte i výstavu Trnkova Zahrada 2 od 15. 2. do 15. 5. 2016 v Malostranské besedě. Zvýhodněná vstupenka při návštěvě obou výstav. Více na www.zahrada2.cz

Chvalský zámek

Chvalský zámek v Horních Počernicích je malebnou budovu v historicky cenném areálu Chvalské tvrze. Na zámku je možné navštívit aktuální výstavní projekty nebo si vybrat z bohaté nabídky kulturních akci pro dospělé i děti. Zámek je možné zvolit i k setkáním firmy, školením, slavnostním předáním dokumentů nebo svatbám. Pro více informací navštivte www.chvalskyzamek.cz

O Jiřím Trnkovi

Profesor Jiří Trnka (24. února 1912, Plzeň-Petrohrad – 30. prosince 1969, Praha) byl český výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista, loutkář, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu. Více viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Trnka

Kontakt pro média:

Alexandra Kohoutová, ředitelka Chvalského zámku

mobil 602 403 750, e-mail: alexandra.kohoutova@gmail.com

Kontakt pro návštěvníky:

Chvalský zámek, Na Chvalské tvrzi 857, Praha 9 – Horní Počernice

Tel. 281 860 130, e-mail: infocentrum@chvalskyzamek.cz

www.chvalskyzamek.cz

Označeno pod: ,

Back to top