ZOO podle světadílů – ZOO Zlín .

ZOO Zlín

ZOO Zlín vloni oslavila 70 let od svého založení. Tradice chovu zvířat ve zdejším areálu je však mnohem delší. V roce 1804 zahájil tehdejší majitel lukovského panství hrabě Josef Jan Seilern na návrší zvaném „Leschna“ chov bažantů. Zhruba o stodvacet let později, kdy už v areálu stál již současný lešenský zámek, jeho potomek Josef Karel Seilern zavedl v Lešné chov oborních a exotických zvířat. V areálu se tehdy pohybovali jeleni, drobné antilopy, jeřábi, běžci emu. Ve velkém vytápěném skleníku volně poletovali exotičtí ptáci, především papoušci vlnkovaní (andulky), snovači a pěnkavy. Rozvoj této soukromé zoo však přerušila smrt jejího zakladatele a následně i válečné události. Areál se naštěstí podařilo zachovat a v roce 1948 byla zoo nedaleko Zlína oficiálně otevřena pro veřejnost.

Zoologická zahrada od té doby prošla obrovským vývojem. Z původního zookoutku regionálního významu s roční návštěvností 200 000 osob se díky neustálému rozvoji, nevšední koncepci členění areálu podle kontinentů a nápaditě pojatým přírodním expozicím stala jedním z nejoblíbenějších turistických cílů České republiky. Ročně ji navštíví kolem 650 000 návštěvníků. Od roku 2003 je nepřetržitě „jedničkou“ Zlínského kraje. V rámci republiky dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších českých turistických míst. Téměř dvě třetiny návštěvníků do ZOO Zlín z jiných krajů České republiky a ze Slovenska.

Zvířata a expozice

Během procházky pod korunami staletých stromů návštěvníci „podniknou“ cestu kolem světa a seznámíte se s více než 2200 druhy zvířat z Afriky, Asie, Austrálie a Ameriky. Čekají na ně rozlehlé přírodní expozice, průchozí výběhy a voliéry, areál plný zeleně a originálních etnografických prvků.

Nenechejte si ujít:

  • Zátoka rejnoků

Expozice, která svým pojetím a rozlohou nemá v Evropě obdoby. Mořské rejnoky si návštěvníci nejen pohladí, ale dokonce i nakrmí krevetami!

  • Guayanas

Tak jsme nově pojmenovali několik expozic v amazonské oblasti. Ve zcela proměněných expozicích se v letošním roce představí nejen původní obyvatelé oblasti, např. opičky kotulové, čáje, čápi jihoameričtí a papoušci ara, ale také zcela nové druhy – mravenečníci čtyřprstí a tamaríny pestří.

  • Expozice kivi a papoušků kea

Ptačí symbol Nového Zélandu zlínská zoo chová jako první a jediná česká zoo. V expozici uvidíte také papoušky nestor kea.

  • Tropická hala

Zavedeme vás do pralesa tropické Ameriky a představíme různé druhy opic, vydry obrovské, lenochody, tukany, piraně a dávnou civilizaci Mayů.

  • Etiopie

Dželady, hyeny, surikaty, antilopy kudu. A také supi, čápi marabu a nesyti afričtí. Navíc skutečná domorodá vesnice kmene Konso a skvělý Kefa bar s pravou etiopskou kávou.

  • HALA-BALA

Tropickou jihovýchodní Asii reprezentují tapíři čabrakoví a vzácně chovaní giboni stříbrní.

  • Japonská zahrada Mu-Shin

Navštivte největší japonskou zahradu v České republice a nechte se okouzlit staletými borovicemi, kamennými lampami kasuga nebo studánkou tsukubaj.

  • Africké pavilony

Mají tvar domorodých chýší a vy zde na vlastní kůži zažijete setkání se slony, žirafami, zebrami, prasaty savanovými a pštrosy.

  • Průchozí expozice a voliéry

Vstupte do království klokanů, supů, papoušků a asijských vodních ptáků.

  • Zámek Lešná

Stříbrný poklad, 400 let staré skříně, egyptská mumie nebo luxusní koupelna s vířivkou. To všechno uvidíte během prohlídky interiérů zámku Lešná. Prohlídka trvá zhruba 45 minut. Otevřeno je od dubna do října. V nejkrásnějším Sále předků probíhají také svatební obřady. Své „ano“ si však snoubenci mohou říct i v zámeckém parku nebo v japonské zahradě Mu-Shin.

Vítejte“ v Karibuni

Na podzim 2017 zlínská zoo zahájila výstavbu největšího projektu v historii zoo, pojmenovaného Karibuni. Návštěvníky zavede do střední a západní Afriky, návštěvníci se zde budou pohybovat dílem pešky, dílem na speciálních autech a na lodičkách. Dominantou nové oblasti se stane chovatelské zařízení pro slony africké. Zabere téměř třetinu z celkových 21 ha rozlohy Karibuni. V červnu 2018 zoo nejprve dokončila výběh B pro slony. Má rozlohu 3 ha, jeho součástí je i velká vodní plocha. Se stávajícím výběhem slonů jej propojuje koridor, kterým slonice budou přecházet do nového výběhu a vracet se z něj zpět, dokud v roce 2021 ZOO Zlín nedokončí celý projekt pro slony.

Chovatelské úspěchy

Zlínská zoo každoročně odchová více než 200 mláďat. V roce 2018 se stala jedinou zoo na světě, která úspěšně odchovala mláďata puštíka tečkovaného, turaka bělobřichého a kotingy tříbarvé. Tato mláďata jsou také historicky první odchovy v rámci České republiky, to stejné platí i pro přírůstky u trubače agami, hoka pospolitého a dvojzoborožce indického. Chovatelské lahůdky reprezentují druhé mládě tapíra čabrakového, mládě medvěda pyskatého, mláďata nesyta indomalajského, pižmovky bělokřídlé, toka žlutozobého (jediný světový odchov v roce 2018) nebo nesyta bílého. V současné době mezi nejvyhledávanější mláďata patří již zmíněný medvěd pyskatý, potomci u dželad, klokanů, hyeny skvrnité, gibonů stříbrných.

Ochranářské projekty

Dlouhodobě vysoká návštěvnost umožňují ZOO Zlín chránit zvířata přímo ve volné přírodě. Zahrada tak naplňuje jedno ze svých nejdůležitějších poslání. V dubnu 2018 zavedením unikátního programu 4NATURE jako první česká zoo nabídla návštěvníkům možnost rozhodnout, kolik peněz věnuje na konkrétní ochranářský projekt. Návštěvník si zvolí, zda chce vstupné 4NATURE s dvoukorunovým příspěvkem na ochranu nebo vstupné STANDARD bez příspěvku. Pokud zvolí 4NATURE, obdrží za vstupenky žeton, který prostřednictvím zábavných pokladniček věnuje na „svůj“ projekt ochrany zvířat v divočině. O přízeň se ucházejí tři oblasti – podpora vzácné saoly v Laosu, pomoc ohroženým zvířatům na Sumatře a vytvoření záchranného centra v Ekvádoru. Od dubna do prosince 2018 návštěvníci zakoupením vstupenky 4NATURE věnovali na uvedené projekty téměř 950 000 Kč. Od roku 2009 se zoo aktivně účastní obnovy populace supů v Bulharsku. K vypuštění do volné přírody předala již 9 supů bělohlavých a 1 mrchožravého odchovaných v zoo.

Návštěvnický servis

Zlínská zoo jako jedna z mála zoo nabízí možnost zakoupení elektronické vstupenky s okamžitým doručením. Odpadne tak jakékoliv čekání u vstupů, navíc cena vstupenek je v hlavní sezóně nižší, než při zakoupení u pokladny. Zoo akceptuje eura v pokladnách i v areálu, poblíž hlavního vstupu je k dispozici bankomat. Občerstvení zajistí 5 prostorných restaurací, pizzérie Kivi, stylový Kefa bar s nabídkou pravé etiopské kávy nebo Chocolatérie s velkým výběrem čokolády a pralinek. Na děti čeká svezení vláčkem, jízda na poníkovi, lanové centrum, velký zábavný koutek, rýžování zlata nebo archeologické naleziště. Od května do září na 10 stanovištích probíhá oblíbené komentované krmení zvířat.

Karta ZOO Zlín Family

S roční permanentní kartou lze do zlínské zoo zavítat každý den v roce. Součástí karty je i řada atraktivních bonusů. K dispozici jsou karty pro rodiče a děti, karta osobní a osobní+host. V případě rodiny se třemi děti se její zakoupení vyplatí již při druhé návštěvě zoo.

Zážitek „Ošetřovatelem na jeden den“

Díky programu Ošetřovatelem se zájemce na jeden den může stát chovatelem na vybraném úseku a blíže poznat svět exotických zvířat. Jedinou podmínkou je věk minimálně 18 let a dobrý zdravotní stav.

Novinky roku 2019

1. Aligátoři – nová letní expozice

Zlínská zoo chová v současnosti pětici aligátorů amerických, 4 samice a 1 samce. Nyní obývají novou expozici v chovatelském zázemí, zoo proto přistoupila k originálnímu řešení. Opravu nádrže poblíž zámku Lešná spojila s vybudování letní expozice pro aligátory. Pokud počasí bude přát, na první setkání s aligátory se návštěvníci mohou těšit v červenci 2019.

2. Karibuni – realizace oplocení výběhu B

Pro zoo má velkou prioritu i výběr dodavatele a realizace oplocení celého Karibuni. Toto oplocení je podmínkou, aby sloni mohli využívat nový výběh B. Instalace oplocení by měla proběhnout v první polovině roku 2019.

3. Karibuni – výstavba chovného zařízení

Na dokončený výběh B naváže v roce 2019 výstavba další části chovného zařízení, která by měla být hotova v roce 2021. Nový pavilon bude mít plochu 3 600 m2, což představuje rozlohu dnešního výběhu slonů i s vnitřním pavilonem. Společné vnitřní ustájení pro slony bude patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

4. Oprava střechy zámku Lešná

Ještě před začátkem zámecké sezóny 2019 začne rozsáhlá oprava střechy zámku Lešná v předpokládané výši 50 milionů korun. Kvůli letní mateřské kolonii vzácného druhu netopýra – vrápence malého – bude oprava rozdělena do několika etap. První etapa stavebních prací skončí v dubnu 2019, pokračovat bude na podzim. Provoz zámecké expozice však zůstane od dubna do října plně zachován, na sezónu bude odklizeno i lešení. Pokud půjde vše podle harmonogramu, oprava střechy zámku Lešná skončí v dubnu 2021.

5. Jaguar Trek

Nová expozice pro největší jihoamerické šelmy vznikne ve svahu pod tropickou halou Yucatan. Zoo pro jaguáry připraví nadstandardní expozici o rozloze přes 2 000 m2, využije členitost stávajícího terénu. Klasicky zbarvení jaguáři se tak do Zlína vrátí po více jak 25 letech. Pokud půjde vše podle předpokladů, zoo plánuje otevření na hlavní sezónu 2020.

Vstupné do ZOO Zlín

1.1.-28.2. 1.3.-15.4. 16.4.-30.9. 1.10.-31.10. 1.11.-31.12.

Děti (do 2,99 let) zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma

Děti (3-15,99 let) 40 Kč 80 Kč 100 Kč 80 Kč 40 Kč

Senioři (60 a více let) 60 Kč 110 Kč 130 Kč 110 Kč 60 Kč

Dospělí (16-59,99 let) 80 Kč 130 Kč 150 Kč 130 Kč 80 Kč

Rodinné vstupné
2 dospělí a 2 děti
(3-15,99 let) — 400 Kč 450 Kč 400 Kč —

Rodinné vstupné
2 dospělí a 3 děti
(3-15,99 let) — 470 Kč 540 Kč 470 Kč

Roční karta ZOO Zlín Family

Osobní 700 Kč

Osobní+host 900 Kč

Rodiče a max. 3 děti 3-15 let 1 000 Kč

ZOO Zlín je otevřena každý den v roce včetně vánočního období a státních svátků.

www.zoozlin.eu

Označeno pod: ,

Back to top