Nejlepší mladí truhláři a zedníci za rok 2019 byli oceněni na stavebním veletrhu FOR ARCH .

Nejlepší mladí truhláři a zedníci za rok 2019 byli oceněni na stavebním veletrhu FOR ARCH

Praha 30. září 2019 – Mezi 17. a 20. zářím proběhlo při veletrhu FOR ARCH už 23. finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. O prvenství soutěžili nejlepší studenti oboru truhlář a zedník ze středních škol z Česka a Slovenska. V Hale 6 výstaviště PVA EXPO PRAHA bylo vidět živé řemeslo, kterého je v Česku velký nedostatek. Návštěvníci viděli, co vzniká pod rukama zedníkům, truhlářům, kamenosochařům, kameníkům, topenářům, obkladačům, tesařům, pokrývačům nebo instalatérům. Hlavním partnerem finále byl Magistrát hlavního města Prahy.

Deset truhlářských týmů vyrobilo deset dětských židliček, které po závěrečném ceremoniálu putovaly do Dětského domova Klánovice, kde budou sloužit svému účelu. Truhláři z Česka a Slovenska předvedli vynikající řemeslo. Minimální rozdíly v technických detailech rozhodly o tom, že nejlepším se stal tým ze Slovenska v podání Jána Geletky a Matěje Ševčíka ze SOŠ drevárska Spišská Nová Ves. První českou dvojicí se stali celkově druzí Richard Páca a Ondřej Porubek ze SŠ řemeslná Jaroměř a třetí místo si odvezli Jan Macháček a Milan Vondra z SOU Hluboš. Porotci hodnotili celkem 10 disciplín složených z praktických i teoretických úkolů nebo testování dodržování bezpečnosti práce.

V zednickém řemesle si nejlépe vedla dvojice Matouš Adamec a Erik Sklenář ze SPŠ stavební akademika S. Bechyně z Havlíčkova Brodu. Druzí skončili Tomáš Blažek a Yaroslav Protsak ze SŠ stavební Jihlava a na pomyslném bronzovém stupínku se umístili Roman Dobeš a Michal Horák z Masarykovy SŠ Letovice. „Návštěvníci měli možnost vidět materiál YTONG zpracovaný těmi nejlepšími z nastupující generace ve spojení s dalšími technologiemi a řemeslnými obory. Ukázalo se, že materiál YTONG a kvalitní řemeslo jde dohromady,“ zhodnotila účastníky PaedDr. Hana Šimánová, ze společnosti Xella CZ.

Premiérou finále byla spolupráce s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR na úrovni partnerství a záštity. V rámci finále byla také předána cena ministra nejlepší dvojici oboru zedník. „Stavebnictví a řemesla. Oboje má velkou budoucnost, počítáme s nimi tedy i v Inovační strategii 2019–2030 a připravované Národní hospodářské strategii. Řešíme tak mimo jiné digitalizaci stavebnictví, kdy MPO je gestorem metody BIM, tedy informačního modelování staveb. A také to, aby se řemeslům vrátila prestiž, jakou si zaslouží. Soutěž stavebních řemesel v sobě spojuje obojí, proto je MPO hrdým partnerem akce. A rovněž činíme kroky k tomu, aby se o metodě BIM co nejvíc vědělo, snížila se administrativa, která se stavebnictvím souvisí a stanovila se pravidla mistrovských zkoušek,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

K vidění byla také soutěž v oboru kameník a kamenosochař. Mezi kamenosochaři byli těmi nejlepšími Štěpán Hůzl z Akademie – VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou a Jakub Suk z SPŠ kamenická a sochařská Hořice, v tomto pořadí jejich snažení ohodnotila také porota. Kamenické řemeslo ukázal Antonín Frank z Akademie – VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou.

Stavební veletrh FOR ARCH a řemeslo jdou dohromady. Vystavovatelé, obchodníci, řemeslníci a návštěvníci jsou stavebními kameny veletrhu, které se musí navzájem doplňovat. V poslední době v Česku začínají ubývat řemeslníci, proto jim věnujeme více a více pozornosti. Potenciál ve společnosti je, ale je třeba ho podpořit. A od toho tu jsme,“ řekl k soutěži ředitel veletrhu FOR ARCH Matěj Chvojka.

Velký prostor opět dostal také Workshop Velux, který běžel po čtyři dny a kde se účastníci naučili pokládat střešní krytinu Tondach a zejména osazení střešních oken VELUX ČR.

V rámci soutěže měli studenti možnost pracovat se špičkovými materiály nejlepších firem v oboru a obohatit se tak i o praktickou zkušenost. Další motivací pro soutěžící byly pak zajímavé ceny a prestižní ocenění, které je pro čerstvé absolventy příležitostí vybírat si z nejlepších pracovních nabídek v oboru. Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO tak dlouhodobě velmi dobře funguje i jako nástroj spojení studentů a firem. „Potřeba řemesla je dnes velké téma. Každý z nás to ví, a přesto řemeslo dnešní mládež moc neláká. Finále soutěže SUSO je složeno z těch nejlepších a ukazuje možnosti, které studenti mohou ve svých oborech mít. Věříme, že SUSO letos nějaké mladé návštěvníky ke studiu řemesel zviklalo,“ komentoval manažer soutěže David Surmaj. Více informací a výsledky soutěžního kola naleznete na www.suso.cz.

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO

SUSO je nekomerční projekt, který umožňuje žákům stavebních oborů porovnat svoje schopnosti a zkušenosti. Spolu s tím dává prostor i ostatním zájemcům prohlédnout si řemeslo „naživo“. Organizátorem akce, která již 23 let probíhá v rámci doprovodných programů stavebních výstav a veletrhů, je společnost ABF, a.s. Finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO se koná vždy v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA.

Hlavní partneři: XELLA CZ, LB Cemix, Velux ČR, SIOV, MHMP

VIP partner: Ramia

Partneři: DeWalt, Mafell, Agglu SK, Tondach, MPO

Odborný partner oboru: AMSP ČR

Odborný partner oboru truhlář: VOŠ a SPŠ Volyně

Hlavní mediální partner: časopis Stavebnictví, TZB info

Hlavní mediální partner oboru truhlář: Dřevařský magazín

Mediální partner oboru truhlář: Truhlářský portál, Stolaři-truhláři.cz

Mediální partneři: České stavby, Build info

Záštita: MŠMT, MPO, HK ČR, AK ČR, SPS v ČR, AČN, AMSP ČR

Odborná garance: SUIP

Odpovědný manažer: David Surmaj, tel.: 222 891 143, e-mail: surmaj@abf.cz

Kontakt pro média: Lucie Bártová, Vedoucí PR oddělení ABF, a.s., bartova@abf.cz

Označeno pod: ,

Back to top