Téměř vyprodaný druhý festivalový víkend. Na co ještě zajít? Přijďte do Festivalové zóny .

Téměř vyprodaný druhý festivalový víkend. Na co ještě zajít? Přijďte do Festivalové zóny.

Druhý festivalový víkend zaznamenal u diváků velký zájem. Po středečním Večeru serenád s Komorní filharmonií Pardubice před zaplněným Maškarním sálem využije hned dvakrát plnou kapacitu zámeckého barokního divadla také opera A. Vivaldiho Farnace. Posledních několik vstupenek zbývá na koncert při svíčkách v kostele sv. Mikuláše v Boleticích. V podmanivé interpretaci vokálního souboruTiburtina ensemble zazní písně Jistebnického kancionálu, který byl v jihočeské Jistebnici objeven právě před 150 lety.

Stále přístupný je však program ve Festivalové zóně, která je v Klášterní zahradě otevřena pro všechny příchozí zdarma. Lákadlem letošního víkendu je sobotní koncert 23. 7. ve 20:30 Vivaldi meets PiazzollaČtvero ročních dob z Benátek do Argentiny, na kterém zazní dvakrát čtveřice skladeb inspirovaná proměnami kalendářního roku. První z nich je notoricky známé Čtvero ročních dob od A. Vivaldiho, které nejednou přivedlo ke klasické hudbě i ze začátku skeptické posluchače. Autorem druhé čtveřice, která nás zavede do Jižní Ameriky, je argentinský král tanga Astor Piazzolla.

Sólistkou obou „čtveráků“, jak tyto cykly skladeb nazývají muzikanti, bude Ludmila Pavlová a doprovodí ji Ensemble 18+. Ludmila Pavlová je doktorandkou v oboru housle na Akademii múzických umění. Skrze svůj nástroj dokáže na publikum s lehkostí přenést veškeré emoce i drobné výrazové nuance obou interpretačně náročných skladeb. Zajímavostí je, že vystupuje výhradně bosá – v létě v zimě, na studené kamenné podlaze kostelní i za horkého letního večera v Klášterní zahradě. Vstupné na tento koncert i všechny další aktivity zóny je zdarma. Celý výtěžek z prodeje koncertních programů putuje na konto ZUŠ Jaroslava Ježka pro zrakově postižené studenty.

Víkend 22. – 24. 7. ve Festivalové zóně:

22/ 7/ 20:30                  Koncert Jamie Project

23/ 7/ 10:00                  Cvičení s živou hudbou (každou sobotu)

              14:00-18:00     Kreativní dílny (každou sobotu)

              20:30                 Vivaldi meets Piazzolla

24/ 7/ 11:00                  Hudební piknik s Budvicense

              14:00-18:00     Krumlovský Montmartre (workshop malování, každou neděli)

              18:00                Koncert Petr Wohlhemuth

              20:30                 Letní kino: Pomáda

Celý program festivalu a Festivalové zóny naleznete na www.festivalkrumlov.cz/program

Pokud jste nestihli zarezervovat vstupenky na tento týden, nezoufejte – příští týden slibuje minimálně tak zajímavé koncertní zážitky. Připraveny jsou tři komorní koncerty skvělých českých muzikantů, narozeninový koncert V. Hudečka s Jihočeskou filharmonií a mladými talenty – vítězi televizní soutěže Virtuosos V4+ a velkolepý Filmový večer – koncert legendárního autora filmové hudby Johna Williamse v Pivovarské zahradě. Ovšem na jeden z nich festival už teď hlásí vyprodáno.

Začátek třetího festivalového týdne bude patřit komorním koncertům – ve středu 27. 7. nám nechá nahlédnout do Duše kytary jihočeský rodák a patriot Lukáš Sommer. Představí se nejen jako fenomenální kytarista, ale také jako uznávaný skladatel, neboť celý koncert je složen z jeho autorských skladeb. Koncert zakončí světovou premiérou svého Koncertu pro kytaru v doprovodu Nostitz Quartetu.

Na druhém komorním koncertu 28. 7. taktéž v Maškarním sále vystoupí Kalabis Quintet spojující hráčky z nejlepších českých orchestrů. Toto dámské dechové kvinteto proslulo svou průzračnou interpretací, která téměř bere dech. Jelikož hrdě nosí jméno po slavném českém skladateli Viktoru Kalabisovi, zahraje také jednu z jeho skladeb – Divertimento pro dechové kvinteto.

29. 7. představí Václav Hudeček na svém narozeninovém koncertu nastupující mladou generaci evropských sólistů. K oslavě svého životního jubilea si totiž přizval vítěze mezinárodní televizní soutěže Virtuosos V4+ ze čtyř států. Z českých talentů vystoupí tři houslisté – Daniel Matejča a „housloví bratři“ Richard a Eduard Kollertovi. Doprovodí je Jihočeská filharmonie pod vedením Petera Valentoviče.

Sobota 31. 7. bude patřit napětí, dobrodružství a fantasy. Pivovarskou zahradu ovládne Filmový večer Johna Williamse, který letos oslavil 90. narozeniny. Jeho strhující filmová tvorba byla dosud oceněna neuvěřitelnými pěti Oscary. Pivovarskou zahradou budou znít nejslavnější melodie z filmů Indiana Jones, E.T. mimozemšťan, Harry Potter či Star Wars. Nebude chybět ani dojemné houslové sólo z Schindlerova seznamu nebo husí kůži nahánějící hudba z filmu Čelisti. Celý zážitek ještě umocní doprovodná projekce ukázek z filmů. 

Předposlední festivalový týden uzavře nedělní Varhanní matiné s Jaroslavem Tůmou. Tento vynikající český varhaník nahrál v uplynulých dvou letech, které živým vystoupením příliš nepřály, kompletní varhanní dílo J. S. Bacha. Ačkoli se nám z jeho díla dochovala sotva polovina, záznam zabral neuvěřitelných 22 hodin. To nejlepší z jeho tvorby rozezní unikátní varhany v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné. Aktuálně je tento koncert varhanního a barokního mistra na mistrovský nástroj vyprodán.

Označeno pod: , ,

Back to top