ADOLF LOOS Modely .

ADOLF LOOS Modely

Kurátor výstavy: prof. Yoshio Sakurai

Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5

Otevřeno: neděle až středa 12-18 hodin

Praha, 14. 3. 2019. Profesor tokijské univerzity spolu se svými studenty vystavuje poprvé v Evropě modely nejvýznamnějších staveb Adolfa Loose. Součástí výstavy je i unikátní model Winternitzovy vily, kterou v roce 1932 postavil tento slavný architekt. Výstava představuje jedinečné propojení, kdy se setká třináct Loosových staveb pod jednou střechou jeho posledního realizovaného objektu. Kurátorem výstavy je Prof. Yoshio Sakurai a navštívit ji můžete od 16. 3. 2019 do 16. 6. 2019.

Výstava obsahuje třináct propracovaných modelů v měřítku 1:50, do kterých je díky odstranitelné boční stěně možné nahlédnout a obdivovat Loosův Raumplan (způsob členění prostoru) včetně vnitřního zařízení. Kromě modelu Winternitzovy vily zde spatříte například pražskou Müllerovu vilu, pařížský dům Tristana Tzary, vídeňské vily Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch či nerealizovaný projekt – dům pro Josephinu Baker. U každého objektu naleznete panel s popisem a podrobnými plány.

Výstavě předcházela několikaletá práce: Yoshio Sakurai všechny Loosovy realizace osobně navštívil, přeměřil, vyfotografoval a spolu se svými studenty vytvořil dokonalé modely v měřítku 1:50. Své poznatky potom publikoval v uznávaném japonském architektonickém časopise A+U. „Můj zájem o Loose se objevoval postupně. V osmdesátých letech jsem byl v Benátkách na postgraduálním studiu a mezi mé profesory patřili Aldo Rossi a Massimo Cacciari, kteří se Loosovi věnovali a seznamovali s ním i studenty. Bez jakýchkoliv hlubších znalostí Loose jsem tehdy poprvé navštívil Looshaus (obchodní dům Goldman & Salatsch), Loosův bar (Kärtner Bar, známý také jako Americký bar), krejčovský salon Kniže a Manzovo knihkupectví ve Vídni. V devadesátých letech jsem se začal Loosovi věnovat více, zaujal mne především jeho specifický přístup k prostoru a estetice. O stavbě modelů jeho projektů jsem začal uvažovat po návštěvě Müllerovy vily, kde na mě hluboce zapůsobil její magický prostor. Chtěl jsem pochopit, jak Loos při navrhování svých domů uvažoval, a stavba trojrozměrného modelu se pro to ukázala být klíčová,“ popisuje svoji cestu k Loosovi Prof. Sakurai.

Samotný Loos často naopak hledal při své práci inspiraci v japonské kultuře. Její vliv je patrný například v letní jídelně Müllerovy vily, která je inspirovaná japonskými dřevoryty, nebo v Plzni v bytě Lea Brummela, kde se nachází obdélníkový rastr roštu, evokující japonskou architekturu.

O Winternitzově vile

Vilu si od Adolfa Loose a Karla Lhoty nechal roku 1932 postavit pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinný dům pro svoji manželku Jenny, dceru Suzannu a syna Petra. Jedná se o poslední Loosovu realizovanou budovu, dokončenou nedlouho po známé Müllerově vile, s níž ji spojuje řada prvků – mimo jiné i způsob členění (tzv. Raumplan), který byl pro Loose obecně charakteristický.

Vilu je možné navštívit vždy od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou bez rezervace a každou sobotu a neděli v rámci komentovaných prohlídek. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen dílo Adolfa Loose, navštívit aktuální výstavu a stálou expozici mapující osud vily od třicátých let, ale také si užít unikátní prostory při některém z doprovodných programů. Pravnuk Josefa Winternitze zde pořádá v duchu tehdejších salonů přednášky o dějinách umění a architektuře, divadla, koncerty a swingové tančírny a další kulturní akce.

Další informace:

Mgr. Kristina Cysařová

Winternitzova vila

Na Cihlářce 10, 150 00 Praha 5

tel: 776 711 382 kristina.cysarova@gmail.com / www.loosovavila.cz

Označeno pod: ,

Back to top