29. 11. 2022

Mohou neslyšící vnímat hudbu a užít si koncert? Ale ano, kromě českého znakového jazyka totiž existuje ještě umělecké tlumočení do znakového jazyka. To může neslyšícím přinést podobný emotivní prožitek jako poslech hudby lidem, kteří slyší. Na jednom koncertě se tak mohou sejít slyšící i neslyšící, a užijí si jej společně. A přesně takovou akci pořádá nezisková organizace Tichý svět.

Adventní koncert Tichého světa se koná 13. prosince 2022 od 18:00 v Bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě. Vystoupí studentský pěvecký sbor Besharmonie a mužská část pěveckého sboru Pueri gaudentes. Uměleckého tlumočení do znakového jazyka se ujmou profesionální umělečtí tlumočníci. V programu najdete tradiční koledy, vánoční písně z celého světa a nejslavnější gospely. Speciálním hostem letošního vystoupení bude Jan P. Muchow, který ke společnému vystoupení přizval herečku a zpěvačku Barboru Polákovou.

„Umělecké tlumočení je určeno pro osoby se sluchovým postižením, které užívají znakový jazyk. Cílem tohoto typu tlumočení je přinést neslyšícímu divákovi obdobný zážitek z hudby, jako má slyšící posluchač, jen jinými prostředky. Umělecký tlumočník mění hudbu v obraz a celým svým tělem vyjadřuje obsah i emoce skladby,“ říká Marie Horáková, ředitelka Tichého světa a umělecká tlumočnice.

Koncertu udělila záštitu radní Hana Třeštíková a finančně ho podpořil Magistrát hl. města