Amatérští filmaři se utkají o sošku „Rajbasáka“

Soutěž určená všem cestovatelům a amatérským filmařům vyhlašuje svůj 23. ročník

Praha, 3. 5. 2023 – Soutěž krátkých filmů Okem dobrodruha určená všem amatérským filmařům vyhlašuje svůj 23. ročník. O první cenu, kterou je tradiční soška „Rajbasáka“, budou zápolit krátké filmy s tématem cestování. Ty nejlepší vybere odborná porota v čele s tvůrcem Janem Popelkou, dokumentaristou Mirkem Náplavou nebo akvanautem Pavlem Grossem.

„Tvůrci krátkých snímků mohou do filmů zpracovat materiály ze svých expedic, letních putování nebo dovolených. Žánrově soutěž nijak neomezujeme. V minulosti se na předních příčkách objevily dokumenty z exotických destinací i z našich končin,“ doplňuje Alena Žákovská, organizátorka soutěže Okem dobrodruha. V loňském roce ocenila odborná porota hned 5 snímků. Nejlepší snímek s názvem Kambodža – místo, kde žiji, natočil mladý český učitel Honza Jílek. Ve snímku zachytil svůj pohled na Kambodžu jakožto zemi velmi sympatických lidí a neuvěřitelných památek. Druhý snímek se odehrává v Mexiku a dokumentuje potápění v Pacifickém oceánu a Cortézově moři. Bronzovou pozici obsadil krátký film představující Myanmar a pestrý svět horských etnik. Kromě medailových pozic udělila porota 2 čestná uznání. To první patří dokumentu mapujícímu epický cyklistický přejezd hřebenu Volovských vrchů v sousedním Slovensku. Druhé čestné uznání získal autor snímku, který sleduje cestu dvou cyklistů z Ostrova u Macochy na italský ostrov Grado.

„Vybrané filmy budou moci zhlédnout návštěvníci festivalu Rajbas 2023 v Blansku na podzim letošního roku. Součástí projekce bude také komentář poroty. Tvůrci tak mohou získat cennou zpětnou vazbu,“ vysvětluje Žákovská. Na festivalu organizátoři vyhlásí a ocení nejlepší filmy soutěže. Jejich autoři získají tradiční sošku „Rajbasáka“, která je vyrobena ze železa a vápence – symbolů krajiny Moravského krasu, s níž je festival neodmyslitelně spojen.

Podmínkou pro přihlášené snímky je nepřesáhnout stopáž 15 minut. Své krátké filmy mohou autoři posílat online až do 15. 10. 2023. Všechny podrobnosti spolu s přihláškou najdou zájemci na http://2023.festival-rajbas.cz/okem-dobrodruha/.

Kontakt:

Alena Žákovská, + 420 724 995 976, horizont.cz@seznam.cz

Pořadatel soutěže:

HORIZONT Blansko, z. s.