Armádním sportovcem roku je veslař Ondřej Synek

Armádním sportovcem roku je veslař Ondřej Synek

Vybírat z takové plejády sportovních hvězd Dukly hvězd není vůbec lehké. Experti posoudili všechny okolnosti a spravedlivě vybrali ty nejlepší. Armádním sportovcem roku byl 26. října v konferenčním sále Domu Armády Praha vyhlášen kapitán Ondřej Synek, mistr světa ve skifu. Přednost dostal před dalšími letošními šampiony – oštěpařkou Barborou Špotákovou a snowboardistkou Ester Ledeckou. 

Slavnostního večera se jako obvykle zúčastnili zástupci Ministerstva obrany ČR v čele s náměstkem ministra Tomášem Kuchtou a armádním generálem Josefem Bečvářem, náčelníkem Generálního štábu AČR. Nejen oni ocenili video z nedávného výcviku sportovců-vojáků ve Vyškově, jehož se zúčastnila šestadvacetičlenná elita nejúspěšnějších sportovců Dukly. Hvězdy se ve vyškovských kasárnách proměnily na vojáky a vojákyně a absolvovaly tradiční podzimní odbornou přípravu.

Skifař Ondřej Synek byl poprvé v kariéře vyhlášen nejlepším armádním sportovcem roku. Letošní mistr světa získal v anketě 472 bodů a o 30 bodů porazil druhou oštěpařku Barboru Špotákovou. Třetí skončila snowboardistka Ester Ledecká. „Byla to pro mne skvělá sezóna. Po pátém titulu mistra světa jsem moc toužil a obrovskou cenu pro mne má i čtvrté skifařské zlato z evropského šampionátu především proto, že jsem ho vybojoval doma v Račicích,“ liboval si nejlepší armádní sportovec. „Letošní výsledky jsou pro mne velkou vzpruhou i pro olympijské Tokio, kde bych chtěl kariéru završit. Takové úspěchy dávají novou energii, i když roky nezastavím,“ dodal s tím, že si ocenění pro nejlepšího dukláka velmi považuje a smeká nejen před kolegyněmi, které zůstaly za ním.

Veliký potlesk sklidili svobodníci Robin Student a Jan Háva, kteří při hokejovém zápase středočeského přeboru zachránili těžce zraněnému protihráči život. Liboru Votrubovi prořízlo po běžné strážce ostří brusle krk a o jeho životě rozhodovaly sekundy. Profesionální vojáci hrající v týmu Kralup nad Vltavou si však dokázali poradit. Na galavečeru armádního sportovce roku za svůj bleskový čin dostali Cenu fair play od Českého klubu fair play, kterou jim předal přednosta IKEM Jan Pirk a také plaketu Za záchranu lidského života od náčelníka Generálního štábu armádního generála Josefa Bečváře.

I další pořadí hlavní kategorie bylo mimořádně našlapané mistry světa a medailisty z předních soutěží. Od 4. do 10. místa se umístili kanoista prap. Martin Fuksa, kajakář prap. Josef Dostál, oštěpař Jakub Vadlejch, dráhový cyklista Tomáš Bábek, biker Jaroslav Kulhavý, sportovní střelec David Kostelecký a vodní slalomářka Tereza Fišerová.

Nejlepším malým kolektivem byli vyhlášeni rychlostní kanoisté čili posádka čtyřkajaku ve složení Radek Šlouf, Daniel Havel, npor. Jan Štěrba, Jakub Špicar. Nejlepším juniorem se stal skokan na lyžích Viktor Polášek, sportovcem do 23 let byla vyhlášena vodní slalomářka Tereza Fišerová a trenérem roku Milan Doleček, muž, který letos přivedl Ondřeje Synka k titulům mistra světa a Evropy.

Slavnostní vyhlášení bylo i příležitostí k rozloučení s bývalými vynikajícími reprezentanty Dukly. V dalších letech už nebudou v roli závodníků účinkovat moderní pětibojař David Svoboda, paralympijský cyklista Jiří Ježek, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová. Předčasně ukončil kariéru i skokan na lyžích Jakub Janda, dvojnásobný medailista z MS 2005 a celkového vítěz Světového poháru v sezóně 2005/06, který musel kariéru ukončit, neboť jej preferenční hlasy do Poslanecké sněmovny.

Tradičně došlo k pokřtění kalendáře na rok 2018. Tentokrát má charitativní náboj a pod názvem NADĚJE A LEGENDY 2018 vznikl ve spolupráci Ministerstva obrany ČR, ASC Dukla a Jedličkova ústavu a škol. Před objektiv renomovaného fotografa Roberta Vana se postavili začínající sportovci s tělesným postižením společně se svými vzory, jejichž výkonům se obdivujeme i po letech – Imrich Bugár, Jiří Daler, Jan Brumovský, Josef Smolka, Jiří Kotrč, Petr Fuksa, Pavel Benc, Jiří Adam, Jiří Pošík, Jan Kůrka, Václav Chalupa, Kateřina Neumannová a František Halíř.

Své místo má při vyhlášení Armádního sportovce roku i ocenění nejlepšího sportovce Armády ČR. Stal se jím des. Marek Štěpán z centra operačně taktických systémů velení a řízení Lipník nad Bečvou. V kolektivních sportech se stali jedničkami házenkář Jakub Sviták, volejbalista Aleš Správka a fotbalista Filip Rada.

Nejlepším sportovcem UNIASK ČR byl vyhlášen mistr světa v biathle Tomáš Svoboda z ASO moderního pětiboje Dukla Praha, juniorkou je Kateřina Kolaříková, juniorská mistryně světa a světová rekordmanka a trenérem, kouč Kolaříkové kapitán Petr Černoch.

Milý zážitek přinesla gratulace k 95. narozeninám legendární oštěpařky Dany Zátopkové. Vojenský umělecký soubor Ondráš nejdříve dojal Zátopkovou, když jí zahrál její oblíbené písničky V Zarazicách krajní dům a Okolo Hradišťa. Dárky a květinami ji obdarovali její dnešní a úspěšní následníci oštěpaři Barbora Špotáková, Jan Železný, Vítězslav Veselý, a Jakub Vadlejch.

V rámci doprovodného kulturního programu se během slavnostního večera představili ve svých exhibičních blocích i sportovci ASO Dukla různé. Přítomné diváky zaujali vítězka Světových her kickboxerka Sandra Mašková, mistr světa v biketrialu Václav Kolář, vicemistryně světa v aerobiku Adéla Citová a zpěvem beachvolejbalistka Magdaléna Dostálová.

Ivana Roháčková, ASC Dukla

Označeno pod: ,

Back to top