Armády ČR Air Policing po návratu ze zahraniční mise – vyznamenání

V hlavním sále Ministerstva obrany v Praze se  uskutečnil slavnostní nástup příslušníků Úkolového uskupení

na území Islandu. V rámci nástupu byli příslušníkům úkolového uskupení, kteří pod velením plukovníka gšt. Martina Nezbedy zajišťovali bezpečnost vzdušného prostoru Islandu, uděleny medaile ministra obrany České republiky Za službu v zahraničí. Vybraní vojáci obdrželi Čestný odznak Armády České republiky Za zásluhy, věcné dary a velitel jednotky plukovník gšt. Martin Nezbeda Záslužný kříž ministra obrany ČR III. stupně. Vojenský přidělenec pro obranu a vzdušné síly amerického velvyslanectví v ČR plukovník Patrick Sullivan předal medaili (Joint Service Commendation Medal) zástupci velitele 21. základny taktického letectva plukovníkovi gšt. Ondřeji Rejmanovi za profesionální přístup a spolupráci ozbrojených sil ČR a USA při plnění úkolů v zahraniční operaci ISAF.

Ve dnech 3. až 10. října 2014 odletěl téměř sedmdesátičlenný kontingent, jehož jádro tvořili příslušníci 21. základny taktického letectva na leteckou základnu Keflavík. Poté co bylo pět stíhacích letounů JAS-39 Gripen (pátý jako záložní) certifikováno k plnění úkolů mise, dne 15. října 2014 zaujali hotovostní systém v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO – NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). Svou devítitýdenní misi v hotovostním systému ukončila česká jednotka o půlnoci ze 3. na 4. prosince 2014. Zpět do České republiky se vojáci postupně vrátili ve dnech 4. až 7. prosince 2014.

České gripeny na Islandu byly v přímé podřízenosti vedoucího hotovostní směny mnohonárodního operačního střediska vzdušných sil CAOC (Combined Air Operations Centre, Uedem, Německo). Letouny byly na Islandu vyzbrojené stejně jako v hotovostním systému v České republice, tedy tepelně naváděnými raketami krátkého dosahu a kanonem.

Vzhledem ke vzdálenosti od mateřské základny byl velký důraz kladen na přípravu, která započala už v minulém roce. Pro taktický přelet na Island piloti využili schopnosti tankování za letu, což bylo poprvé v historii českého stíhacího letectva. Let trval tam okolo 4,5 hodin a piloti strávili v kokpitu letounu skoro 5 hodin, italský KC-767 využili k dotankování dvakrát. Let zpět do ČR trval o něco kratší dobu, 4 hodiny.

Vojáci drželi stejný hotovostní režim jako v České republice, či v Pobaltí v letech 2009 a 2012. Vzhledem k tomu, že Island je ostrovní země, museli piloti létat v neoprenech a projít nácvikem nouzového opuštění letounu nad mořem. Cvičné lety byly znatelně delší, piloti létali v konfiguraci se dvěma přídavnými nádržemi z důvodu nutnosti větší zásoby paliva vzhledem k omezenému počtu vhodných záložních letišť a jejich vzdálenostem od letecké základny Keflavík. Každé ráno nastupovala hotovostní směna včetně dvou pilotů do služby, která trvá 24 hodin. Zajímavé bylo, že dopolední cvičné lety absolvovali za tmy. Slunce na Islandu v prosinci vychází okolo 10.30 hodin a denní světlo v zimě trvá necelých 6 hodin.

Piloti byli několikrát uvedeni do vyššího stupně pohotovosti, vzhledem k vývoji situace však nebyl nadřízeným stupněm velení společného mnohonárodního operačního střediska vzdušných sil CAOC vydán rozkaz k provedení ostrého vzletu. Nalétali v součtu okolo 150 hodin včetně přeletů z domovské základny na Island a zpět, což je cca 100 letů. Tento nálet vztažený na 1 pilota a kalendářní měsíc je o něco vyšší než při výcviku a nasazení v České republice.

V rámci nástupu byli vyznamenání také dva důstojníci z operace Evropské unie EUFOR Althea po jejich návratu z Bosny a Hercegoviny. Česká republika se od června 2010 vysláním dvou důstojníků do Velitelství EUFOR v Sarajevu znovu zapojila do této mnohonárodní mírové operace. Předchozí činnost našich vojáků byla ukončena v červnu 2008. Čeští vojáci v operaci Althea působili ze základny Butmir v Sarajevu pod velením podplukovnice Lenky Fornůskové. Svojí činností se přímo podílí na výcviku a rozvoji schopností Ozbrojených sil Bosny a Hercegoviny.

Kontaktní osoba: majorka Magdalena Dvořáková, oddělení komunikace s veřejností Generální štábu AČR, tel.: 973 216 043, 724 961 458, e-mail: kangs@army.cz

Označeno pod: , ,

Back to top