České exportní fórum .

České exportní fórum

Letošní České exportní fórum, které se uskutečnilo 29. července 2020 v Černínském paláci, řešilo strategii restartu českého průmyslu a exportu. Všichni zúčastnění se shodli, že turbulentní světová ekonomika přináší zvýšená rizika a že základem jsou aktuální, přesné informace a financování.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček představil novou Mapu strategických příležitostí, která doplňuje a navazuje na Mapu globálních oborových příležitostí. „Cílem publikace je kromě prezentace aktuálních strategických sektorů rovněž i přispět k pochopení dopadů pandemie koronaviru na český export, a to pomocí představení dosavadních proměn ekonomik vybraných zemí jak z pohledu fiskálních reakcí národních vlád, tak v makroekonomických souvislostech spolu s budoucím ekonomickým vývojem a faktory, které jej ovlivňují,“ uvedl šéf české diplomacie.

V reakci na koronavirus vznikl i program PROPEA, který podporuje trvalou přítomnost českých firem na zahraničních trzích a poskytuje jim potřebnou oporu při realizaci složitějších a dlouhodobých obchodních a investičních aktivit ve vybraných teritoriích. V roce 2020 je pilotně spuštěn v 10 zemích.

V následujícím vystoupení guvernér České národní banky Jiří Rusnok všechny přítomné exportéry ujistil, že máme zdravý a odolný bankovní sektor a nízké zadlužení a i díky vlastní měně jsme schopni dobře veškeré externí šoky související s pandemií koronaviru zvládnout.

Na fóru dále vystoupili vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Fakta po korovavirové krizi mluví jasně. Covid-19 smaže 3-4 roky růstu a vrátí nás na úroveň roku 2016. Ztráta produkce v prvním čtvrtletí letošního roku činila 23 miliard, a to do něj karanténa zasáhla pouhými dvěma týdny. Odhady ekonomů mluví o ztrátě cca 180 miliard korun. Česká ekonomika stojí na exportu, na rekordní čísla z posledních let bohužel můžeme zapomenout. Špatná situace ve většině zemí světa české ekonomice rozhodně nenahrává a oživení bude pozvolné.

Asociace exportérů udělala mezi svými členy před Českým exportním fórem průzkum, který se týkal právě dopadů koronavirové krize. Vyplývá z něj, že pandemie negativně ovlivnila 93 % firem, které očekávají v meziročním srovnání propad tržeb.

Nejvíce jim komplikovalo podnikání uzavření hranic, omezení poptávky, zpoždění plateb a uzavření škol (zaměstnanci na ošetřovném). 64 % firem sdružených v Asociaci exportérů registrovalo zhoršení platební morálky.  21 % firem hodnotilo pomoc státu jako nedostatečnou, ani jedna ji neoznačila jako výbornou. 57 % propustilo nebo se chystá propustit zaměstnance.

V průzkumu, který Asociace realizovala společně s Raiffeisenbank pro zveřejnění Indexu exportu,  se majitelé firem shodují v tom, že nejúčinnější pomocí, kterou by mohl firmám poskytnout stát, by bylo snížení daňového zatížení práce, které je v Česku jedno z nejvyšších. Podle místopředsedy Asociace exportérů by situaci českého průmyslu a exportu pomohlo také uzákonění „kurzarbeitu“, který dlouhodobě funguje v Německu, Velké Británii nebo v Itálii. „Uzákonění kurzarbeitu by bylo pro stát až 10x levnější než vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Pro příklad: 1 % nezaměstnaných je cca 75 tis. lidí, medián mzdy je cca 29 tis. Kč/měs. Jeden nezaměstnaný v prvních 2 měsících nezaměstnanosti stojí stát 15 tis. Kč/měsíčně. Zároveň za něj stát nedostane daně a odvody ve výši 17 tis. Kč/měs., což je ztráta pro stát cca 32 tis. Kč., tzn. že 1% nezaměstnaných přibližně stojí stát 2,4 mld. Kč/měs. 1 den v týdnu kurzarbeitu stojí stát cca 3 tis. Kč/měs. A z toho vychází, že 75 tis. zaměstnanců na kurzarbeitu bude stát 225 mil. Kč/měs,“ vysvětluje místopředseda Asociace exportérů České republiky Otto Daněk.

V rámci českého exportu má své nezastupitelné místo i oblast strategického bezpečnostního průmyslu, v níž je Česká republika tradičně považována za respektovanou zemi s prémiovou nabídkou.

Pavel Bílek a Jaroslav Prošek

Označeno pod: ,

Back to top