Do maratonu se zapojily stovky Pražanů

Podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou

Praha, 27. 3. 2023 – Více než 530 sportovních nadšenců se o víkendu v Praze zapojilo do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Cílem akce bylo upozornit na problémy lidí s tímto onemocněním a podpořit je v pohybu, který je pro ně důležitý. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na vybavení tělocvičen a rehabilitačních místností pro pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). 

Lidé s roztroušenou sklerózou i jejich blízcí cvičili ve FitnessAction a na dalších místech v Praze. Maratonci si vyzkoušeli lekce jógy, kruhové tréninky i box. Cílem MaRSu bylo motivovat pacienty po pandemii koronaviru znovu ke cvičení a změřit síly mohli všichni bez ohledu na svou fyzickou zdatnost. „Pacienti měli k dispozici fyzioterapeuty, kteří jim s konkrétními cviky pomohli a poradili jim, jaké cvičení je pro ně vhodné,“ říká fyzioterapeutka Klára Novotná. Pohyb je totiž v boji s RS zcela zásadní. Pacienti by měli cvičit ideálně každý den, a to alespoň 20 minut, vhodná je i chůze. „MaRS je impulzem ke cvičení, ale pacienti by měli cvičit i po skončení akce. Inspiraci najdou například v návodných videích, které pro ně připravili studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami na Univerzitě Karlově v Praze (APA FTVS UK). Odkazy na lekce najdou zájemci na www.maratonmars.cz,“ upozorňuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci pořádal. Vybrané peníze z dobrovolného vstupného na letošní MaRS poputují na vybavení tělocvičen a rehabilitačních místností pro pacienty s RS.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

Mgr. Dominika Cardová, cardova.dominika@gmail.com