Happening a koncert „25 LET SVOBODY”

Happening a koncert „25 LET SVOBODY”

Dne 4. června 1989 se v Polsku uskutečnily první polosvobodné volby ve východním bloku. Poprvé od roku 1939 získali obyvatelé střední Evropy šanci svobodně vyjádřit své názory. A této příležitosti využili. Zdrcující vítězství Solidarity způsobilo, že další fungování komunistického režimu v Polsku se ukázalo jako neudržitelné. A na podzim následovaly polský příklad další státy regionu: Maďarsko, východní Německo, Československo. 25. výročí znovuzískání svobody má letos výjimečně silný kontext. Události těsně za našimi hranicemi připomínají, jak nesamozřejmou věcí svoboda je a jaké vyžaduje oběti. Proto nechceme pouze vzpomínat, ale také si uvědomit aktuálnost této otázky. Komponovaný večer 25 LET SVOBODY v galerii MeetFactory otevře výtvarný happening Co pro tebe znamená svoboda?, kde každý dostane pod uměleckým vedením Davida Černého a jeho přátel možnost vyjádřit slovy či obrazem odpověď na tuto otázku. Následovat bude koncert, na němž se poprvé v historii sejdou na jednom pódiu dvě hudební legendy a zároveň „sousedé“ z Katovic a Ostravy – SBB (PL) a Buty (CZ). Obě kapely zahájily svou hudební dráhu ještě za komunismu a od té doby si vychovaly několik generací věrných fanoušků po obou stranách hranice.

„Nechceme jen vzpomínat na výročí pádu komunismu ve střední Evropě, ale chceme tuto událost oslavit ve společnosti umělců spojených s MeetFactory a skvělých kapel SBB a Buty. Tyhle dvě kapely, jež si přes polsko-českou hranici doslova koukají do oken, se spolu na jednom pódiu sejdou na naší akci úplně poprvé,” uvedl ředitel Polského institutu v Praze Piotr Drobniak.

Večer věnovaný tématu svobody v čase minulém, přítomném i budoucím doprovodí výstava plakátů Takoví jsme. Poláci 1989-2014, která je občas radostným a občas hořce ironickým shrnutím toho, co jsme s darem svobody za poslední čtvrtstoletí udělali. Prezentovány budou vítězné plakáty letošního ročníku soutěže Galerie AMS.

4.6.2014 – 25 LET SVOBODY – Meetfactory (Ke Sklárně 15, Praha 5)

18.00 výtvarný happening 20.00 koncerty kapel SBB a Buty

Vstup zdarma Organizátory akce jsou: Polský institut v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, MeetFactory, festival United Islands of Prague a Opona o.s.

Medaile vděčnosti za solidaritu s polským disentem

S velkou radostí sdělujeme, že Výbor pro udílení Medaile vděčnosti rozhodl udělit toto čestné vyznamenání, které je symbolickým poděkováním za osobní odvahu a pomoc, poskytnutou demokratické opozici v Polsku, za solidaritu se Solidaritou v nejtěžších dobách českým občanům.

V letošním roce u příležitosti 25. výročí prvních svobodných voleb v Polsku rozhodl Výbor pro udílení Medaile vděčnosti na návrh Velvyslanectví Polské republiky v Praze udělit toto čestné vyznamenání těmto osobám: Václavu Burianovi, Jiřímu Dienstbierovi (in memoriam), Ladislavu Mravcovi, Daně Němcové, Petru Pospíchalovi, Jaroslavu Šabatovi (in memoriam), Karlu Schwarzenbergovi, Heleně Stachové a Anně Šabatové. Slavnostní předání Medailí vděčnosti Solidarity se uskuteční dne 4. června 2014 v 11.00 hodin v sídle Velvyslanectví Polské republiky v Praze 1, Valdštejnská ul. 8.

Dosavadními nositeli tohoto ocenění jsou: prezident Václav Havel (in memoriam), Markéta Fialková (in memoriam), Petruška Šustrová, Petr Uhl, Alexandr „Saša“ Vondra a Jiří Gruntorád. Seznam vyznamenaných osob z celého světa se nachází na webových stránkách nadace:

Evropské centrum Solidarity je instituce, jejímž posláním je péče o ideály Solidarity. Pro uchování jejich atraktivity a aktuálnosti bylo v roce 2010 rozhodnuto o vzniku Medaile vděčnosti. Je to vyznamenání na počest cizinců, kteří podporovali Polsko v boji za svobodu a demokracii, bez nichž by vítězství Solidarity v Evropě bylo mnohem obtížnější.

Vítězství Solidarity by bylo značně těžší, kdyby nebylo pomoci mnoha lidí dobré vůle z celého světa. Právě oni organizovali v 80. letech obětavě fungující výbory na podporu Solidarity a demokratické opozice v Polsku. Z celého světa přicházela do Polska charitativní a finanční pomoc, zdravotnické, polygrafické a radiové prostředky i veřejná gesta podpory. Vyznamenání je přiznáváno cizincům a pouze výjimečně osobám s polským občanstvím, které v 80. letech trvale žili v zahraničí. O udělení vyznamenání rozhoduje výbor pro udílení medaile na základě pravidel pro výběr.

Výbor pro udílení Medaile vděčnosti tvoří tyto významné osobnosti: Lech Wałęsa – předseda, Bogdan Borusewicz (předseda Senátu), Jerzy Borowczak (Evropské centrum Solidarity), Zbigniew

Bujak, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Stefan Jurczak (do 2. června 2012 roku), Bogdan Lis, Andrzej Milczanowski, Janusz Pałubicki, Jan Rulewski , Grażyna Staniszewska a Danuta Winiarska-Kuroń.

Označeno pod: , ,

Back to top