Jak se věda mýlila v ženách 

 Nakladatelství Academia ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR právě vydává knihu britské novinářky a populizátorky vědy Angely Saini Od přírody podřadné: Jak se věda mýlila v ženách (Inferior: How Science Got Women Wrong).

Angela Saini se v knize zabývá fenoménem výzkumů mezipohlavních rozdílů, který od dob Darwina patří mezi nejžhavější témata vědeckého zkoumání. Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně vyvinuté a intelektuálně podřadné? Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Tyto otázky a mnoho dalších Saini zkoumá ze všech možných úhlů pohledů.

„Když jsem se rozhodla napsat tuto knihu, chtěla jsem se dostat k jádru věci, jakkoli by má zjištění mohla být nepříjemná. Tam, kde fakta nebyla jasná, chtěla jsem zmapovat debaty kolem nich. Nechtěla jsem ukazovat, že je jedno pohlaví lepší a druhé horší. V žádném případě nepovažuji takové rozdělení za rozumně obhajitelné. Chtěla jsem jen lépe porozumět biologickému příběhu o sobě a o dalších ženách,“ píše v závěru knihy Angela Saini.

Kniha vyšla ve Velké Británii v roce 2017 a získala cenu Physics World Book of the Year 2017 a druhé místo v žebříčku Goodreads v kategorii věda a výzkum. Časopisy The Spectator, deník The Guardian a mnohé další ji zařadily mezi knihy roku.

Křest knihy se bude konat za přítomnosti Angely Saini 29. října v Galerii Louvre od 17,00.

 

http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Rozhovor-s-Angelou-Saini-o-mytech-a-predsudcich/

http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Rozhovor-s-Angelou-Saini-o-mytech-a-predsudcich/

 

 

 

 

Označeno pod: ,

Back to top