Když nemůžeš, tak přidej ! Dětská ortopedie FN Motol je celá v novém .

Když nemůžeš, tak přidej ! Dětská ortopedie FN Motol je celá v novém .

Praha, 1. listopadu – V listopadu se malým pacientům otevřely nové prostory lůžkového oddělení dětské ortopedie FN v Motole. Nové multifunkční malby, které zdobí stěny lůžkové části, chodeb, pokojů a herny vyzdobil Nadační fond Zdeňky Žádníkové pod taktovkou malíře Libora Škrlíka.

Výtvarné pojetí oddělení dětské ortopedie vychází ze zaměření hlavních partnerů – jimiž jsou česká aromaterapeutická společnost Nobilis Tilia s.r.o, Český atletický svaz a dle požadavků oddělení, kdy výzdoba má mít nejen funkci estetickou, ale i praktickou.

„V tomto případě se jedná hlavně o prvky sloužící k rehabilitaci, kterou dětští pacienti vykonávají po operaci. Výzdobu jsme realizovali v herně, chodbě, pokojích a vyšetřovně,“ uvádí malíř Libor Škrlík s tím, že výtvarné prvky by měly pacientům především zmírnit stres z nemocničního prostředí a navíc jsou plně funkční. „S přihlédnutím k faktu, že se jedná o dětskou ortopedii, jsem zvolil prvky k procvičení dětí, jako jsou stupně vítězů, běžecké překážky, koutek se žíněnkami, kde namalovaná zvířátka ukazují dětem konkrétní rehabilitační cviky,“ říká umělec. Herna a chodba vypadá jako atletický stadion. Dominantou chodby se stal slavný výrok Emila Zátopka „Když nemůžeš, tak přidej“, pod ním malíř umístil originální dres české olympijské výpravy v Riu.

Z chodby až do pokoje…

Stěny chodby zdobí deskové malby s motivy historie a současnosti lehké atletiky. Pod každou disciplínou je instalován funkční prvek pro rozvoj motoriky.

Výzdobu pokojů tvoří graficky upravené motivy z deskových maleb na chodbě. Jedná se o samolepící folie nalepené na překližce se závěsným prvkem. „Na vyšetřovně jsme výtvarně řešili strop. Ústřední motiv tvoří velká lípa. Její listy zdobí jména zdravotních sester a jednoduché tvary živočichů. Vyhledáváním a čtením obrázku se děti na lůžku zabaví a rozptýlí během lékařského výkonu,“ vysvětluje účel malby Libor Škrlík.

O nadačním fondu Zdeňky Žádníkové

NFZZ vznikl v roce 2007 a mění kompletní vizuální podobu vybraných dětských ambulancí, JIPEK, dětských domovů, domovů pro seniory a dětských psychiatrií. Důvodem je především zmírnění stresu pro pacienty, kteří musí trávit čas v nemocničním prostředí. „Jsem ráda, že výtvarný styl autora Libora Škrlíka, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, je originální, dynamický a zábavný, a co je důležité, Libor se neopakuje,“ uvádí herečka Zdeňka Žádníková. Její nadační fond v letošním roce vyzdobil například dětské oddělení nemocnice v Havířově, vinohradskou porodnici nebo geriatrii ve Strakonicích. „V příštím roce budeme pokračovat s dalšími realizacemi ve FN Motol. Z mimopražských projektů předáme dětské ORL v Ústí nad Orlicí a chirurgii v nemocnici ve Strakonicích. Čeká nás samá radostná práce,“ uzavírá s úsměvem Zdeňka Žádníková.

Označeno pod: ,

Back to top