Kopatchinskaja hraje Ligetiho

100. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Györgye Ligetiho připomene SOČR a jeho šéfdirigent Petr Popelka 13. února v Rudolfinu. Zazní Concert Românesc, Lontano a také Houslový koncert s fenomenální interpretkou Patricií Kopatchinskou. Večer završí suita z baletu Podivuhodný man­darín Bély Bartóka. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.


Když v prosinci 1956, po potlačení maďarského povstání sovětskou armádou, emigroval skladatel György Ligeti z Budapešti do Vídně, vzal s sebou jen některé své partitury – ty, které považoval za nejdůležitější. Concert Românesc, Rumunský koncert z roku 1951, byl mezi nimi. Je založen na skutečné rumunské lidové hudbě i na autorově vlastní tvorbě napsané v duchu hry vesnických kapel. Připomeňme, že Ligeti se mj. věnoval etnografickému výzkumu v rodné Transylvánii a s kompozicí začínal jako autor sborových skladeb i úprav lidových písní, ovlivněný hudebním jazykem Bély Bartóka.

Přestože Ligetiho Concert Românesc vyjadřuje skladatelovu lásku k rumunské lidové hudbě, byl kvůli vtipným místům označen v komunistickém Maďarsku za „podvratný“, okamžitě zakázán – a znovu uveden až s odstupem mnoha let. Koncert pro housle a orchestr s podobně strhujícím finále vznikal sice ve svobodných poměrech, ale také měl složité osudy. Skladatel ho totiž postupně výrazně přetvářel. Definitivní podoba měla premiéru v roce 1993. Hrál proslulý bulharsko-německý houslista Saschko Gawriloff a Ensemble InterContemporain pod taktovkou Pierra Bouleze.

Lontano z roku 1967 je mistrovská kompozice, ve své době výjimečná koncepcí i zvukem. V italštině znamená toto slovo „V dálce“. K charakteristikám Ligetiho stylu, který i v této kompozici vyplouvá jasně na povrch, patří „mikropřesnost“, komplexní rytmy, proměnlivá dynamika, neklid a napětí, alternativní systémy ladění i citace a pseudocitace jiných skladeb. (Část skladby Lontano využil režisér Martin Scorsese v psychologickém thrilleru Shutter Island.)

Ve­čer završí suita z baletu Podivuhodný man­darín Bély Bartóka, klasika maďarské hudby, který měl na Ligetiho silný vliv. Děj křiklavě modernistické baletní pantomimy vychází z příběhu Melchiora Lengyela, ztvárňujícího poměrně brutálním způsobem téma sexuality a násilí. Není divu, že premiéra v roce 1926 v Kolíně nad Rýnem vyvolala skandál a byla zakázána. Dílo potom ještě dlouho zaznívalo převážně jen v podobě koncertní suity. Ta dodnes uchovává podstatnou část pasáží z expresivně vyhrocené Bartókovy hudby.

PROGRAM:

György Ligeti (1923–2006)
  Concert Românesc

  Koncert pro housle a orchestr

  Lontano 

Béla Bartók (1881–1945)
  Podivuhodný mandarín, suita z baletu

Petr Popelka dirigent

Patricia Kopatchinskaja housle 

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 13. ÚNORA / 19.30 HODIN

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava

Záznam nabízí ČRo D-dur / středa 15. února / 20.00 hodin

Příloha tiskové zprávy: umělecký profil sólistky (1 strana)

Eliška Kratěnová

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

tel.: 605 117 056, e-mail: eliska.kratenova@rozhlas.cz

socr.rozhlas.cz

Příloha tiskové zprávy (1 strana)

Patricia Kopatchinskaja, housle

Kombinací hloubky, brilantnosti a humoru nabízejí vystoupení Patricie Kopatchinské neopakovatelný zážitek hudební a do značné míry i divadelní. Ať už hraje houslový koncert od Čajkovského, Ligetiho či Schönberga, nebo prezentuje originální projekt, její specifický přístup vždy vystihuje jádro daného díla. Ve svých rozmanitých inovativních počinech jako Bye Bye Beethoven či na videonahrávce dadaistické básně Ursonate Kurta Schwitterse uvádí skladby žijících autorů, ako jsou Luca Francesconi, Michael Hersch, György Kurtág a Márton Illés. V programu Dies Irae  nabízí zase hudební úvahy nad současnou ekologickou krizí.

Alba vydaná v sezoně 2020/21 zahrnují Les Plaisirs Illuminés se Sol Gabetta a orchestrem Camerata Bern (Alpha Classics), jež získalo nominaci na cenu Gramophone Magazine, a houslový koncert Francisca Cola s Orchestra Philharmonique du Luxembourg a dirigentem Gustavem Gimenem (Pentatone). Patricia Kopatchinskaja a Sol Gabetta vyjedou na podzim 2021 na turné po Evropě, aby uvedly nadcházející vydání svého alba (Alpha Classics). Kopatchinské projekt nových skladeb žijících autorů s názvem „What’s Next Vivaldi?“, na němž spolupracuje s orchestrem Il Giardino Armonico, vyšel na CD v létě 2020 ve vydavatelství Alpha Classics a na podzim 2021 získal cenu Opus Klassik. V roce 2018 vyhrála cenu Grammy v kategorii nejlepší výkon komorního a malého soubor za interpretaci díla Smrt a dívka s orchestrem The Saint Paul Chamber Orchestra (Alpha). V roce 2021 byl tento projekt obměněn jako poetický koncertní film s orchestrem Camerata Bern, který měl premiéru na digitální platformě Virtual Circle agentury HarrisonParrott.

V období 2014–2018 Kopatchinskaja zastávala pozici uměleckého partnera tělesa Saint Paul Chamber Orchestra a je humanitární ambasadorkou Terre des Hommes, významné švýcarské humanitární organizace na pomoc dětem. Švýcarský federální úřad pro kulturu ji v roce 2017 udělil švýcarské hudební ocenění. Kopatchinskaja rovněž zastávala pozici rezidenční umělkyně na různých festivalech, včetně festivalů v Lucernu (2017) a Ojai (2018).