Kostelec a místní pražírnu férové kávy navštívili farmáři z Mexika a Guatemaly.

Kostelec a místní pražírnu férové kávy navštívili farmáři z Mexika a Guatemaly.

Kostelec a místní pražírnu férové kávy navštívili farmáři z Mexika a Guatemaly.

Pěstitelé fairtradové kávy z Mexika a Guatemaly navštívili kosteleckou pražírnu kávy, setkali se se starostou města a žáky základní školy. Fair trade (spravedlivý obchod) je způsob obchodu, který dává lidem z rozvojových zemí možnost uživit se za důstojných podmínek a zkracuje cestu produktu mezi výrobci a spotřebiteli.

Starosta Kostelce nad Labem, Josef Chalupa, předsedkyně družstva Fair&Bio, které provozuje pražírnu kávy, Markéta Vinkelhoferová a žáci místní základní školy se na radnici setkali s oběma pěstiteli kávy, poté společně navštívili pražírnu. Eimar Velazquez Mazariegos pochází z mexického družstva ISMAM a Juan Walfred Martinez z guatemalského družstva Peňa Roja.

„Ve Fair&Bio pražíme dobrou kávu udržitelně a férově. Proto je naše káva bio, Fairtrade a navíc se na jejím zpracování podílí lidi s postižením. Návštěvou Eimara a Walfreda se kruh uzavírá. Pěstitelé, zpracovatelé a spotřebitelé se setkali tady v Kostelci a přesně o takové propojování ve fair trade jde,“ uvádí Markéta Vinkelhoferová.

Kostelec nad Labem je jedním z mála míst v ČR, kde se praží fairtradová káva. Tato káva pochází z družstev drobných farmářů z Latinské Ameriky a Afriky. Lidé, kteří ji vypěstovali a sklidili, dostávají odpovídající odměnu za svou práci, prémii na rozvoj místních komunit a zvyšování kvality kávy.

„Lidé by měli kupovat fairtradovou kávu, protože pomáhají chudým lidem, aby měli důstojnější život a mohli poskytnout vzdělání svým dětem,“ uvádí Eimar Velazquez Mazariegos z Mexika.

„Na fair trade je kromě důstojných podmínek důležitá i šetrnost k životnímu prostředí. V našem družstvu pěstujeme kávu tak, abychom nezatěžovali životní prostředí. Planeta je přeci nás všech.“ doplňuje Juan Walfred Martinez z Guatemaly.

V Kostelci nad Labem zpracovávají kávu lidé s různými druhy postižení, kteří díky ní mohou také žít lepší život – nejen, že si vydělají, jsou i samostatnější a udržují sociální kontakty. Pražírna Fair&Bio je sociální podnik a přispívá k podpoře lokální ekonomiky.

Návštěvu v Kostelci pořádala Ekumenická akademie s pražírnou Fair&Bio v rámci evropského projektu TriNet Global. Farmáři navštívili Kostelec nad Labem v rámci své tour po ČR, kterou zajišťuje organizace NaZemi. Kontakt: Veronika Bačová, veronika.bacova@ekumakad.cz, +420 737 266 685

Další informace:

Eimar a Walfred

Eimar Velazquez Mazariegos je členem pěstitelského družstva ISMAM na jihu Mexika, Juan Walfred Martinez družstva Peňa Roja na severozápadě Guatemaly. Oba na svých vysokohorských pozemcích pěstují kávu arabiku a mají zároveň na starosti komunikaci se členy družstva. To zahrnuje předávání informací z centrály družstva, získávání podnětů, dovysvětlování procesů. Eimar navíc působí jako obchodní manažer.

Fair trade

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z tzv. rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tzv. fairtradové prémie, která je investována do projektů místního rozvoje.

Fairtradový výrobek lze poznat například podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE® na obalu.

Pražírna Fair&Bio

Fandíme společensky prospěšné ekonomice a jsme první družstevní pražírna fairtradové kávy v Česku. Jsme jedineční v tom, že podporujeme znevýhodněné skupiny napříč kontinenty. V Česku zaměstnáváme lidi se zdravotním postižením. Zároveň podporujeme pěstitele kávy z Guatemaly, Hondurasu, Nicaragui a Ugandy tím, že pražíme jejich kávu s certifikací Fairtrade v bio kvalitě.

Spravedlivý obchod je pro nás důležitý a proto dáváme příležitost zemědělcům a pracovníkům v rozvojových zemích, aby se uživili vlastní prací za důstojných podmínek.

www.fair-bio.cz

Ekumenická akademie

V Ekumenické akademii prosazujeme alternativní přístupy při řešení současných

ekonomických, sociálních a ekologických problémů. Zároveň je přenášíme do praxe v podobě konkrétních projektů.

TriNet Global je projekt, který podporuje navazování kontaktů mezi neziskovými organizacemi, samosprávami a drobnými a středními podnikateli v České republice v oblasti globálního rozvoje a podpory spravedlivých a udržitelných způsobů života.