Novinky zE ZOO Praha

Novinky zE ZOO Praha

V první polovině roku 2015 se v pražské zoo narodilo a vylíhlo 791 mláďat ve 154 druzích, což je o 59 více než za stejné období loňského roku. O zajímavý nový druh plazů, ropušníky velké, se rozšířila expozice severoamerické pouště Sonora. Velmi dobrou zprávou je potvrzení březosti slonice Tamary a mnoho návštěvníků určitě potěší brzký návrat Pagyho, samce orangutana sumaterského, ze Zoo Bratislava.

Další mládě koně Převalského

V pražském stádě koní Převalského se v neděli 11. července večer narodilo nové hříbě. Jedná se již o 226. přírůstek v rámci pražského chovu. Matkou malé kobylky je desetiletá samice Jessica, která pochází z pražské linie koní Převalského a vyznačuje se typickým tmavším zbarvením. Otcem se stal chovný hřebec Len, který k nám přijel z ukrajinské stanice Askania Nova v roce 2006 jako geneticky velmi cenný kůň. Mezi jeho předky je i poslední klisna odchycená z volné přírody Orlica III. Letos narozená klisna je pro Lena sedmým potomkem.

Unikátní odchov mláďat kakadu palmových

Dvě mláďata se vylíhla už v loňském roce, ale za úspěšně odchovaná je můžeme považovat až v roce letošním, ve stáří jednoho roku. Prvním mládětem je samec vylíhnutý v červnu 2014 a druhým samička vylíhnutá v říjnu 2014. Protože na inkubaci a odchovu se podílejí oba rodiče a náš chovný samec  se o vejce správně nestaral, byla vejce odebrána do líhně, kde se postupně vyklubala dvě mláďata. Náročnost umělého odchovu kakadu palmových je, z hlediska metodiky a časového zatížení, absolutně nesrovnatelná s jinými druhy ptáků, a proto je odchov našich mláďat velikým úspěchem. Je to dokonce první odchov tohoto druhu v rámci českých a slovenských zoo a jediný odchov nominátního poddruhu v evropských zoo v posledních třech letech.

První odchov mláďat sovy indické v historii českých a slovenských zoo

V Zoo Praha se podařilo poprvé, v rámci českých a slovenských zoo, rozmnožit vzácné sovy indické. Dvě mláďata se vylíhla 18. a 20. května rodičům, které jsme získali z italského chovného centra v roce 2012. Samice snesla vejce nestandardně nikoliv do hnízdní budky, ale na písčitou podlahu ubikace. Chovatelé jí následně nabídli kompromis v podobě dutiny s otevřeným stropem, který samice akceptovala a kde se následně mláďata vylíhla. Samotná dutina, velký dutý špalek, má také zajímavou historii: při povodni v roce 2013 se stala náhradním domovem pro evakuovaná mláďata dvojzoborožce nosorožčího. Sovy indické se zatím podařilo odchovat jen ve specializovaných ptačích parcích Walsrode a Niendorf. V letošním roce byly poprvé odchovány shodně i v zoologických zahradách Tierpark Berlin a Zoo Praha. Chovný pár našich sov je umístěn v rámci Bažantnice v kolekci ptáků jihovýchodní Asie.  

Nový druh v expozici severoamerická Sonora je ropušník velký

Nově představujeme návštěvníkům v expozici severoamerických pouští „Sonora“ ropušníka velkého (Phrynosoma asio). Ropušníci vytváří necelými dvaceti druhy velmi charakteristický rod drobných ještěrů, rozšířený v pouštích jižních USA a severního Mexika. Mají kruhové tělo poseté ostny, velkou, rovněž ozbrojenou hlavu a krátký ocásek. Vzdáleně připomínají miniaturu druhohorního dinosaura Triceratopse.  Živí se převážně mravenci, kterých jsou schopni spořádat veliké množství. Řada druhů, včetně námi chovaného zástupce, volí jako poslední způsob obrany (když selže výtečné maskování a trnitá pasivní obrana) výstřik kapek krve z očí proti tlamě a očím útočníka. Ropušníci se vzhledem k vypjaté životní specializaci chovají velmi nesnadno. Zvolený zástupce je největším druhem rodu s nejlepším předpokladem k úspěšnému chovu v konkurenci ostatních pouštních plazů smíšené expozice Sonora v Pavilonu šelem a plazů. Začátkem roku jsme pořídili čerstvě vylíhlá mláďata z německého chovu, odchovali je v zázemí, a nyní první pár představujeme našim návštěvníkům. Expozici jsme doplnili ještě dalším druhem, menším býložravým leguánem pustinným (Dipsosaurus dorsalis), takže ji nyní obývá 7 druhů pouštních severoamerických plazů.

Sameček lachtana jihoafrického

Malý lachtan se narodil samici Abíbě a samci Melounovi 27. května 2015, po porodu vážil 6 kilogramů. Jedná se o mladého samečka, který vzorně přibírá a ve stáří 1,5 měsíce dosáhl více jak dvojnásobné hmotnosti – 12,6 kg. Ačkoli je již ve věku, kdy mláďata poznávají vodu a učí se plavat, naše mládě se zatím bazénku v zázemí vyhýbá a dává přednost pouze lavoru s vodou. V Zoo Praha se jedná od roku 1995 o 11 odchované mládě lachtana jihoafrického.       

Pruhované mládě tapíra jihoamerického

Mládě tapíra jihoamerického Tobby se narodilo odpoledne 19. května matce Ivaně, a to zhruba ve 13:10. Porod ve venkovním výběhu byl rychlý, včetně placenty a obalů –  Ivana jich většinu sežrala, zbytek sežral otec Tex. Vzhledem k relativně nízké teplotě 15°C jsme po postavení mláděte (13:45) odvedli matku I s mládětem do stájí. Protože mládě mělo na posledních 10 metrech tendenci točit se zpět a jít zkoumat výběh, museli jsme ho poponášet správným směrem, zhruba po  1 – 3 krocích, vždy než zapískalo a matka si ho přišla chránit – pak jsme ho museli položit a nechat ji ho zkontrolovat, případně ustoupit. Matka mládě ve stájích očistila a okolo čtvrté leželi společně na slámě. Mládě bylo zcela životaschopné. Protože je samec Tex na samici Ivanu poměrně fixovaný, nechali jsme ho po porodu s matkou i mládětem, ke kterému se od počátku choval naprosto klidně. První mládě tapíra se podařilo v Zoo Praha odchovat v roce 2006. Tobby je již třetím mládětem, které Ivana odchovává (předcházející dvě mláďata Heřmánek a Sam dnes žijí v zoo Veszprem resp. South Lakes). Nyní jsou mu téměř dva měsíce a stále ještě má pruhované zbarvení tapířích mláďat, které mu zmizí asi za tři další měsíce.

Potvrzení březosti u samice slona indického Tamary

Laboratorní testy hormonálních hladin z krevních vzorků potvrzují u slonice Tamary, že stejně jako Janita je Tamara březí. K prvnímu páření se samcem došlo již před Vánocemi minulého roku. Potenciálním otcem je tentokrát v loňském roce dovezený chovný býk Ankhor.  Ten se zajímá i o třetí chovnou samici ve stádě – Donnu – a naposledy ji pářil na počátku letošního června.

Návrat orangutana sumaterského Pagyho

Na nového partnera se již brzy může těšit samice orangutana sumaterského Mawar. Indonéská džungle se tak rozroste o dalšího obyvatele – třináctiletého samce Pagyho. Ten se sice narodil v hodonínské zoo, ale jeho rodiči jsou známý pražský pár Upita a Kama, kteří v hodonínské zoo pobývali, když se pro ně v Praze stavěl nový pavilon Indonéské džungle. A protože právě Kamovi rodiče pocházeli z volné přírody, je dnes Pagy geneticky druhým nejcennějším samcem v rámci evropského záchovného programu orangutanů sumaterských. Chovný pár vytvoří Pagy s Mawar až poté co povyroste samička Diri. Prozatím budou žít odděleně, přesto na dohled. Dělit je totiž budou takzvané seznamovací mříže. Návštěvníci proto Pagyho uvidí a budou moci společně s chovateli pozorovat, jak na sebe s Mawar reagují.

Označeno pod:

Back to top