PEČUJTE O SVÁ ÚSTA, VAŠE TĚLO TO OCENÍ .

PEČUJTE O SVÁ ÚSTA, VAŠE TĚLO TO OCENÍ .

Pod tímto heslem se Česká stomatologická komora ve spolupráci s partnery již šestým rokem připojuje k oslavám SVĚTOVÉHO DNE ÚSTNÍHO ZDRAVÍ (SDUZ), české verze preventivního projektu World Oral Health Day, pořádaného každoročně 20. března Světovou dentální federací (FDI) ve více než 150 zemích světa. Cílem oslav je připomenout dospělým i dětem význam ústní hygieny, preventivní péče o ústní dutinu, zdravých stravovacích návyků a jejich vlivu na celkový zdravotní stav organismu.

Přestože preventivní projekt má v názvu „den“, jeho akce již několik let probíhají během celého měsíce března a často se konají až do poloviny dubna.

Na více než 1000 místech v celé republice dostane veřejnost informaci o letošním Světovém dni ústního zdraví prostřednictvím přednášek o ústním zdraví, nácviků správné ústní hygieny, besed, seminářů a miniworkshopů organizovaných zubními lékaři, dentálními hygienistkami a studenty zubního lékařství a informačních kampaní významných řetězců lékáren, drogerií, hypermarketů a některých e-shopů. Dosah takového masivního působení je zřejmý a kalendář akcí se stále ještě plní.

Přehled všech aktivit a řada dalších zajímavých a užitečných informací jsou zveřejněny na webových stránkách projektu www.sduz.cz.

„Je to nesmírně bizarní, ale Světový den ústního zdraví, největší medicínskou preventivní akci v České republice, dělá ČSK“, říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory a pokračuje: „ Činí tak dokonce s takovým nasazením, že její akce ve stovkách míst patří k těm největším na světě. Ano, jsou to prostředky zubních lékařů, kteří jsou s výjimkou preventivních prohlídek placeni tím lépe, čím horší je stav chrupu u populace. Docela se nám tato činnost daří, a tak ubývá zubního kazu a tedy celkových náhrad či můstků. Jakmile vše dotáhneme do konce, jakmile budeme mít jako jiné země po roce 2027 děti bez kazu, pak díky své snaze až na kosmetické stomatology takřka bez výjimky v současném systému zbankrotujeme. Každý dobrý skutek musí být po zásluze

potrestán…

Nechci říct, že podnikáme pošetilost, jsme lékaři a máme pacientům prospívat. Musí se ale změnit systém financování stomatologie. Lékař by měl být odměněn za to, že jeho pacienti jsou zdraví. Totéž by bylo žádoucí u kardiologů či onkologů. Udržujte nás zdravé, „nedělejte si na naší bolesti body“!

Náš obor prodělává revoluci – méně kazů, kvalitní práce zabere více času, ale i déle vydrží,

zvyšuje se kosmetický aspekt naší práce. Ruku v ruce ale musí jít i financování. Snažíme se získávat peníze od firem, které z prevence mají zisk v podobě prodaných výrobků. Klíčové je, aby se pro nás otevřel fond prevence zdravotních pojišťoven a celou tuto problematiku platili ti, kdo z ní mají největší prospěch – pacienti prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Jsem rád, že letos se s námi na akci podílí MZ ČR. A ještě raději budu, až dorazí i potřebné prostředky. Ale nejvíc se těším na den, kdy dostanete od pojišťoven peníze jako dnes, aniž byste jedinkrát zapnuli rotační nástroje. Aby to byla spravedlivá odměna za to, že jsou lidé zdraví, a nikoli odměna za velké množství nemocných…“

„V ČR je dlouhodobě nízké povědomí veřejnosti o ústní hygieně a prevenci zubního kazu. My se snažíme situaci zlepšit, proto jsme například realizovali projekt Zdravé zuby, který oslovil přes 3,5 tisíce pedagogů ze základních škol a seznámil je se zásadami správné prevence zubního kazu tak, aby mohli poznatky následně předat svým žákům. Na podzim loňského roku byl také v televizi vysílán několik měsíců edukační spot zaměřený na správnou péči o chrup. Aktuálně s ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy a Českou stomatologickou komorou plánujeme roadshow zaměřenou na prevenci zubního kazu, kdy přímo na školách chceme děti naučit starat se o jejich chrup. V neposlední řadě podporujeme přímo stomatology, aby se pro pacienty zvýšila dostupnost zdravotní péče ve všech regionech. Konkrétně od loňského května novým dotačním programem, v rámci kterého mohou požádat o dotaci na provoz ordinace v celkové výši 1,2 milionu korun, na který Ministerstvo zdravotnictví vyčlení celkem přes 100 milionů korun. Osobně považuji Světový den ústního zdraví za ideální příležitost pro všechny začít se o ústní hygienu a prevenci zubního kazu více zajímat,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kontakt:

Mgr. Zina Sladkovská, tisková tajemnice ČSK

sladkovska@dent.c

Označeno pod: , ,

Back to top