PETRA HAPKOVÁ SE VE FÉNIXU UČILA SAMOVYŠETŘENÍ PRSOU

PETRA HAPKOVÁ SE VE FÉNIXU UČILA SAMOVYŠETŘENÍ PRSOU

Pražské nákupní centrum Fénix se po roce opět stalo místem, kde se ženy a dívky mohou naučit samovyšetření prsu. Jeho správný postup si zde vyzkoušela i Petra Hapková, dcera hudebního skladatele Petra Hapky.

Edukativní stánek obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius se 26. května po roce vrátil do nákupního centra Fénix. Jednou z prvních žen, která zde prošla „školením“, byla i Petra Hapková, která se rozhodla jít příkladem ostatním ženám protože, ve svém okolí se s rakovinou setkává často a už v minulosti s ní měla nepříjemnou zkušenost. „V osmnácti letech onemocněl můj první přítel a já jsem stála při něm a podporovala ho,“ říká Petra Hapková a doplňuje: „Teď když právě léčbou rakoviny prsu prochází moje blízká kamarádka a toto téma se mě opět citlivě dotýká, jsem se chtěla dozvědět co nejvíc informací.“

Stejně jako Petra si na speciálním fantomu mohou i ostatní ženy ve Fénixu vyzkoušet, jak se samovyšetření provádí a také jak poznat, když se v prsu nachází něco, co tam nepatří. Praktické zkušenosti i užitečné rady od odborníků zde získají denně od 11. do 19. hodiny, až do 7. června.

„V předchozím ročníku využilo této možnosti na 4000 žen a dívek, které navštívily náš stánek v obchodních centrech po celé republice během naší road show. A přestože se tady v Praze jedná letos už o naši sedmou zastávku, překvapil nás velký zájem žen hned od otevření stánku,“ uvádí ředitelka obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius Michaela Tůmová a doplňuje i další možnosti, jak se dozvědět informace o správném postupu samovyšetření: „Naše speciální aplikace pro mobilní telefony nabízí nejen postup krok za krokem, ale je především praktickým pomocníkem, který ženy každý měsíc upozorní, že teď je ta nejlepší doba najít si deset minut na samovyšetření.“

Vznik projektu Ruce na prsa iniciovaly před časem samy dívky, které měly rakovinu prsu a chtěly poukázat na výskyt tohoto závažného onemocnění také u mladých žen. Ty, které našly odvahu a podělily se o svůj příběh, zachytila fotografka Petra Ficová a už od samého začátku doprovází tuto kampaň.

Termíny road show:

17. 2. – 1. 3. 2015 PALLADIUM Praha

3. 3. – 15. 3. 2015 Quadrio Praha

17. 3. – 29. 3. 2015 Olympia Mladá Boleslav

14. 4. – 26. 4. 2015 Arkáda Prostějov

28. 4. – 10. 5. 2015 City Park Jihlava

12. 5. – 24. 5. 2015 Olympia Teplice

26. 5. – 7. 6. 2015 Fénix Praha

9. 6. – 21. 6. 2015 IGY Centrum České Budějovice

Dialog Jessenius o.p.s

V Kolkovně 3 110 00 Praha 1

IČO: 28908686 DIČ: CZ28908686

info@dialog-jessenius.cz www.dialog-jessenius.cz

Preventivní projekt obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius probíhá ve spolupráci s Aliancí žen s rakovinou prsu. Patronkou kampaně je členka výboru České onkologické společnosti a přední česká onkoložka Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. Mediálním partnerem jsou regionální Deníky VLP.

VĚDĚLI JSTE, ŽE

 až 30% případů rakoviny prsu odhalí partner?

 ročně se počet diagnostikovaných případů zvyšuje až o 7000?

 2 miliony žen mezi 20 – 45 lety ještě nespadá do pravidelného mamografického screeningu?

 rakovina prsu se objevuje i u mužů? Muži tvoří 1% všech karcinomů prsu.

 karcinom prsu v těhotenství zhoršuje prognózu celkového přežití o 3%, ale v době kojení až o 48%?

 pokud překonají hormonálně závislý karcinom prsu starší dámy, většinou se dožívají vysokého věku ve velmi dobrém stavu?

DIALOG JESSENIUS o.p.s.

Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě a tím zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty i mezi pacienty a rodinnými příslušníky.

K hlavním projektům patří publikace edukativních DVD pod souhrnným názvem Průvodci onemocněním, která mají pomoci pacientům s onkologickým onemocněním překonávat těžkou životní situaci a připravit je na to, co je při léčbě čeká. Nová kampaň Ruce na prsa se zaměřuje na osvětu, prevenci a motivaci veřejnosti k zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví a životu.

Více informací na www.rucenaprsa.cz

Kateřina Martykánová

Email: martykanova@dialog-jessenius.cz

Označeno pod: ,

Back to top