Podzimní zahradu rozzáří pestrobarevné dýně .

Podzimní zahradu rozzáří pestrobarevné dýně

Trojská botanická zahrada přiblíží širokou paletu oblíbených plodů podzimu


Už potřinácté rozzáří v období od 26. září do 20. října venkovní expozice trojské botanické zahrady široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Během výstavy nazvané Dýně hrají všemi barvami budou moci návštěvníci obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda. Víkend 19. a 20. října bude již tradičně patřit tvůrčím duším, ať už těm dětským, nebo dospělým. Během dýňových hrátek totiž může popustit uzdu své fantazie každý bez rozdílu věku. Z drobnějších plodů dýní vzniknou zvířátka, skřítci, různé příšerky i drobné dekorace. Starou keltskou tradici dlabání dýní připomene oslava svátku Halloween, jež se v zahradě odehrává vždy 31.října.

Dýně jsou bezesporu nejvýznamnější plodinou podzimu. Jejich pestré plody se dají využít nejen coby hodnotná potravina, ale zároveň jako základ podzimních dekorací. Už na počátku své existence uspořádala Botanická zahrada hl. m. Prahy několik výstav věnovaných dýním a dalším podzimním plodům, tehdy se ale konaly vždy mimo trojský areál. Od roku 2004 se s nimi návštěvníci mohou pravidelně setkávat v prostředí Ornamentální zahrady. „Letos uplynulo padesát let od založení botanické zahrady v Troji. V rámci narozeninového roku věnujeme jednotlivé akce oslavě krásy rostlinného těla a výjimkou není ani letošní výstava dýní. Ta kromě ukázky variability tvarů přiblíží zejména širokou škálu barev těchto oblíbených podzimních plodů,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Otevírací doba v září a v říjnu :

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 20.00 (po–pá)
od 11.00 do20.00 (so, ne, svátek)

Od 26. září do 20. října se návštěvníci mohou těšit na dýňová zastavení rozmístěná v Ornamentální zahradě, která předvede krásu těchto plodů podzimu a představí je z různých úhlů. „Jedním z důvodů, proč jsou dýně tak oblíbené, je široká škála jejich barevných tónů. Proto jsme pro tento rok zvolili téma barev. Jednotlivá aranžmá přiblíží celou paletu odstínů a zároveň se stanou inspirací, jak mohou tyto různé tykve zkrášlit váš domov či zahradu. Chybět nebudou ani recepty na chutná jídla,“ zve na výstavu Helena Kymplová, produkční výstavy. Realizace se tentokrát ujala Střední odborná škola Jarov.

Poslední víkend výstavy 19. a 20. října si malí i velcí užijí dýňové hrátky. Dýně si budou moci ozdobit dle svého vkusu pomocí podzimních přírodnin a své výtvory si pak s sebou odnesou domů. Oblíbené dlabání dýní si lze užít 31. října během oslavy svátku Halloween. Návštěvníci si tak připomenou starou keltské tradice poděkování přírodě za letošní úrodu. Pro děti budou od 15.00 hodin do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18.00 hodin vyjde tradiční večerní průvod zahradou s rozsvícenými dýňovými lucernami, který umocní magii halloweenské noci. „Během víkendových Dýňových hrátek i halloweenského odpoledne a večera nebude chybět ani tematické občerstvení, například skvělé cupcaky a další pochoutky z dílny Elišky Drobné, sezónní speciality od Řepánku, dýňová polévka a jiné slané i sladké pokrmy,“ zve na obě akce produkční Jindřiška Hejtyková.

Po celou dobu výstavy dýní bude v rostlinném bistru Botanická na talíři k dispozici speciální dýňové smoothie nabité pozitivní energií, která je během sychravých podzimních dnů velmi potřeba. Bistro se nachází v dřevěném altánu v Ornamentální zahradě a v nabídce tu mají originální vegetariánské pohoštění, raw dorty i výbornou kávu citlivě doplněnou rostlinnými mléky. Místní specialitou jsou právě vitaminové bomby v podobě různorodých ovocných koktejlů neboli smoothie.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
září
– listopad 2019

Fotografická výstava – Krása rostlinného těla

Dlouhodobá výstava u expozice Kosatce

Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií pořízených zaměstnanci botanické zahrady, osvěžující prázdninový čas. Makrofotografierostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.

Fotografická výstava

Dlouhodobá výstava u rozhledny ve venkovních expozicích

Na výstavě Zahrada vašima očima můžete vidět 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Porota vybírala z více než 600 došlých snímků. Stejnojmenný kalendář na rok 2020 je v prodeji ve stáncích se suvenýry v areálu botanické zahrady.

Masožravé rostliny

4. – 22. 9.

Fata Morgana

denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00

Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin a jejich schopnost proměnit své tělo
v smrtonosnou past? Přijměte pozvání do skleníku Fata Morgana a poznejte je blíž. Seznámíte se s rekordmankami rostlinné říše bublinatkami, zjistíte, čím se živí láčkovka, odhalíte tajemství ztraceného světa heliamfor a poznáte, v čem tkví krása masožravost

Zahradou s odborníkem – Fata Morgana

7. 9.

od 14.00 a 16.00

Procházka s kurátorem Janem Ponertem skleníkem Fata Morgana s povídáním o přizpůsobení stavby rostlinného těla k životu v různých podmínkách (od pouští po vysoká pohoří).

Vinobraní sv. Kláry

14. – 15. 9.

Vinice sv. Kláry

Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 14. a 15. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program.

Od 23. září do 7. října bude skleník Fata Morgana z technických důvodů uzavřen.

Dýně hrají všemi barvami

26. 9. – 20. 10.

Ornamentální zahrada

Hravost barev a oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.

Dýňové hrátky

19. – 20. 10.

Od 13.00 do 16.00

Venkovní expozice, Stráň

Zkuste si s dýněmi pohrát a popustit přitom uzdu své fantazii a tvořivosti. Zapojit se může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a odvaze. K dispozici budou různé podzimní přírodniny, dýně za drobný poplatek. Chcete-li, přineste si i vlastní neobvyklé plody a nástroje, které by se vám mohly při tvoření hodit. Výsledné objekty si lze odnést s sebou domů k podzimní výzdobě interiérů.

Halloween

31. 10. od 15.00

Venkovní expozice, Stráň

Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí. Plody k dlabání bude možné zakoupit přímo na místě. Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýněmi. Během odpoledne a večera bude také možnost zakoupit v občerstvení špekáček, opéct si ho a posedět u ohně. S sebou si nezapomeňte vzít oblečení, které je možné umazat, lžíci a nůž na dlabání.

Intimní život rostlin

7. 11. – 5. 12.

Fata Morgana

Víte, jak to dělá kosatec? Co je sklápěčka značky Salvia? Nebo dokonce jak vyrobit semeno bez tatínka? Že ne? Přijďte se ponořit do tajů intimního života rostlin a zábavnou formou se dozvíte mnohé o jejich rozmnožování.

Svatomartinský přípitek

11. 11.

Vinice sv. Kláry

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku. Již tradičně vás zveme ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na vinici sv. Kláry 11. 11. v 11 hodin.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu
hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman
či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost
potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni
se do projektu zapojilo již 95 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jejich autor Jaroslav Němeček.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Klára Hrdá

Referentka pro vnější vztahy a média

e-mail: klara.hrda@botanicka.cz, mobil: 731 413 517

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

Označeno pod: , ,

Back to top