Spokojené stáří navzdory Alzheimerovu onemocnění

Spokojené stáří navzdory Alzheimerovu onemocnění.

Stáří by měl každý člověk prožít v pohodlí a zázemí. Senior potřebuje trpělivost, laskavost a pocit bezpečí. Jedná-li se navíc o člověka postiženého stařeckou demencí různého stupně, je často nutná dvaceti čtyřhodinová péče.

Nemoc si nevybírá

Zákeřným je na tomto druhu nemoci (myšleno stařecké demenci) fakt, že začíná pozvolna. Stav pacienta se ale od jistého okamžiku velice prudce horší až ke stádiu, kdy se není schopný sám o sebe postarat ani v základních potřebách.

Tvrdá realita

„Stále častěji se v médiích a na sociálních sítích setkávám s tajně pořízenými záznamy z některých zahraničních pečovatelských center. Jednání ošetřovatelů mi nahání hrůzu a největší obavu mám právě o to, aby mamince nikdo neubližoval. Starý člověk nemůže ani za svoji pomatenost, ani za to, že je pomalý a nepohylivý. Naopak potřebuje hrozně moc péče, kterou ji já nezvládám jako laik i jako zaměstnaný člověk dávat,“ uvádí osmapadesátiletá paní Danuše, jejíž matka patří mezi pacienty s Alzheimerovým onemocněním. „Rozhodla jsem se proto věnovat výběru místa, kde má maminka prožije zbytek svého stáří, velkou pozornost,“ říká.

Řešení existuje

Paní Danuše se rozhodla najít vhodné místo a vybrala Centrum spokojeného stáří Alzheimer Care

a to díky setkání se sociální pracovnicí Ivetou, která ji nově vybudovaným centrem ve Svobodě nad Úpou provedla. „Mohla jsem centrum navštívit opakovaně, sledovat práci asistentů i zdravotních sester a popovídat si i s prvními klienty a jejich rodinami,“ popisuje paní Danuše. „Mluvili jsme o individuálních potřebách mé maminky, vysvětlovala jsem, co je pro ni důležité, ale třeba i to, co má ráda. Co se mi asi na centru líbí nejvíc, je to, že stojí v bezprostřední blízkosti lesa. Je tu klid, čisto, moderní vybavení, pacienti mají soukromí i možnost soužití a přátelení se,“ dodává. „Na klienty mimo jiné čekají nejnovější terapeutické procedury jako aromaterapie, muzikoterapie, reminiscenční terapie nebo bazální stimulace. Strava je založená na diabetologických principech a nepřetržitá péče 24 hodin denně 365 dní v roce je naprostou samozřejmostí,“ doplňuje za společnost Alice Frimlová. Právě pro lidi vyžadující takto náročnou péči vznikají speciální zařízení. Centrum spokojeného stáří Alzheimer Care, uvedla ve Svobodě nad Úpou nově do provozu společnost AMULET Care s.r.o. Certifikovaní odborníci tu poskytují kompletní péči seniorům postiženým nejen Alzheimerovou nemocí, ale i jinými typy stařecké demence. „Naše společnost záměr připravovala půldruhého roku. Sídlíme ve dvou pronajatých domech vedle apartmánů Revis u silnice směrem na Janské Lázně a obě budovy právě prošly kompletní rekonstrukcí,“ vysvětluje jednatelka společnosti Alice Frimlová.

Dobrá zpráva na závěr

Centrum spokojeného stáří Amulet Care bude každý měsíc přijímat patnáct až dvacet klientů. „Přestože lze námi poskytované služby pokládat za nadstandardní, základem naší filozofie je cenová dostupnost,“ podotýká Frimlová. Cena za kompletní balíček poskytovaných služeb začíná na

částce 11 800 korun měsíčně. Vše je hrazeno z důchodu klienta.

Další podrobné informace lze najít na webových stránkách www.alzheimercare.cz.

Označeno pod: , ,

Back to top