„Stomatologie v době covid“ .

                                                                                                                                             

T


„Stomatologie v době covid“

                          Díky rychlé reakci České stomatologické komory (ČSK) nebyl medicínský úder pandemie COVID-19 na řady zubních lékařů tak strašlivý, jak jsme se na začátku obávali. Jakkoli je nám líto všech nemocných a zejména těch, kteří tuto pandemii nepřežili. Epidemie COVID-19 je ovšem pro stomatology velkou ekonomickou ranou. Česká stomatologická komora, jako jediná v Evropě, ani na jeden den neomezila funkci zubního lékařství, přesto jsou škody značné.

                          Česká stomatologie byla těžce zkoušena již před touto pandemií a zdravotní pojišťovny za dobu své existence snížily poměr plateb pro stomatologii asi na polovinu. Kdyby zubní lékaři dostávali stejný poměr peněž jako v 90. letech, neměli bychom problémy s dostupností stomatologické péče, neměli bychom výkony hrazené medicínsky na úrovni 80. let. Ale zase možná bychom neměli některé velmi drahé onkologické léky a možná by některé nemocnice nevypadaly tak krásně, jak vypadají.

                          Stomatologie nerealizovala v roce 2020 plánovaný obrat 14,5 miliardy, ale jen 12,8 miliardy, a to je v rozpočtu každého z necelých 8000 stomatologů pracujících pro pojišťovny značný „zářez“. Ještě více se zmenšily platby od pacientů za nadstandardní výkony. Česká stomatologická komora z těchto dat bude vycházet. Obnova stomatologie nebude prostá, to znamená, že se nestačí jenom vrátit k maximální práci a vše bude vyřešeno. Ztráty jsou v miliardách. Řada starších kolegů odchází při této příležitosti do penze. Čeká nás chvíle, kdy se budeme muset se zdravotními pojišťovnami zamyslet, jakou péči chceme mít hrazenou, v jakém rozsahu, v jakých místech. A také my, stomatologové, se musíme zamyslet nad efektivitou prací, jak je možné, že máme jeden z největších počtů zubních lékařů ve světě na počet obyvatel, ale přitom dlouhé čekací lhůty na ošetření.

Pevně věříme, že se přidají i zdravotní pojišťovny (jejich zástupce bude na tiskové konferenci) a vláda i krajská zastoupení. Česká stomatologická komora pracuje na komplexní reformě, kterou bychom vám rádi na tiskové konferenci představili. Je to i značně třeskutá politická otázka. Naší Komoře jde
o to, abychom Západ v péči pouze nedotahovali, ale konečně už snad dotáhli.

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

prezident ČSK

henrieta.hajsman@dent.cz

Označeno pod: ,

Back to top