Tandem Ester Ledecká a její bratr Jonáš

Publikoval Alžběta I. Voglová

Tandem Ester Ledecká a její bratr Jonáš

Předposlední prosincový pátek byl slavnostním dnem pro všechny fanoušky a příznivce obou dospělých dětí Janka Ledeckého, který sám dobyl svět svými muzikály, dnem D. Světově úspěšná dcera Ester a neméně úspěšný syn Jonáš, který se stal šedou eminencí Ester, protože její vítězství podtrhl návrhy lyžařských kombinéz.

Ale Ester patřil vlastně celý rok 2018. Neuvěřitelná a jedinečná Ester projela na olympiádě v Pchjongjangu cílem v superobřím slalomu jako první!A o týden později vyhrála i paralelní obří slalom na snowbordu.

Ester začala jezdit profesionálně už v patnácti letech. Bratr Jonáš také mohl závodit, ale nebyl tak soupeřivý jako jeho sestra a jeho zájem se obrátil k malířství, ačkoli jeho hendikepem byla barvoslepost. Oba dva si prosadili svou a rodiče je v tom, co chtěli dělat, a čím se chtěli živit, vždy podporovali. Nikdy nebyli proti. Ester dokonce velmi brzy musela vydělávat na svůj tým, který ji stojí zhruba 600 000 korun měsíčně. A to si od rodičů od osmnácti let nevzala ani korunu, protože by se bývala styděla, že jí přispívají na jejího koníčka a dotují její práci. Ve dvaceti už Ester nejen stačila poplatit všechny výdaje s týmem, ale začala slušně vydělávat.

Ester cestování za sportem baví a stala se vlastně „nomádem“. I když její zavazadla jsou trochu objemnější: vozí totiž osmnáct párů lyží, osm párů hůlek, třináct párů lyžáků, pět helem a chrániče na ramena a dva chrániče na holeně! A to ještě není všechno…

Vyznamenání od prezidenta republiky přijala Ester jako chytrá horákyně: přijala, ale nepřevzala. To proto, že byla zrovna ve světě na závodech.

V Palládiu se uskutečnila velká autogramiáda Ester Ledecké, která trpělivě podepisovala vše co jí fanoušci předložili, trpělivě se se všemi fotila, takže se celá akce podstatně protáhla. A Ester musela zvládnout ještě vyhlášení Sportovce roku.

Vše proběhlo v pražském hotelu Hilton, kde se konal jubilejní 60. ročník vyhlášení ankety Sportovec roku. Tím za rok 2018 se podle očekávání stala snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, která během Zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu získala dvě zlaté medaile, přičemž jednu získala ze snowboardového paralelního obřího slalomu a jednu z lyžařského super-obřího slalomu. Vedle toho pak ještě v minulé sezóně ovládla Světový pohár. Pro korunu určenou pro sportovce roku si Ester přišla i díky tomu, že tento ročník ankety Klubu sportovních novinářů vyhrála s náskokem 759 bodů. Takový nikdo z předešlých vítězů neměl.


Splnila jsem si další velký sen. Vždyť se stačí podívat, kolik velkých postav českého sportu se stalo nejlepším sportovcem přede mnou a kolika se to nikdy vůbec nepodařilo.“

Ani sama závodnice nevěřila tomu, s jakým náskokem tuto tradiční anketu vyhrála před druhou rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou. Náskokem 759 bodů překonala i legendu Věru Čáslavskou, držitelku čtyř zlatých a dvou stříbrných z olympijských her v roce 1968. Svým letošním triumfem překonala dosavadní rekord, jež měla dosud v držení tenistka Petra Kvitová. Ta totiž v roce 2011 tuto anketu vyhrála s náskokem menším o 23 bodů.

Nebylo to poprvé, co si Ester Ledecká došla v této anketě pro nějaké vítězství. V letech 2013 a 2015 totiž triumfovala v kategorii Junior roku. V minulém roce se pak poprvé probojovala do první desítky, když se umístila na 5. pozici. A zatímco díky tomu tak loni mimo jiné získala i finanční bonus ve výši 120 000 korun, nyní se může těšit ze čtvrtmilionové finanční odměny.

Díky Ester poprvé v této anketě vyhrál někdo se věnuje nejen snowboardu, ale i alpskému lyžování. Žádný snowboardista, ani alpský lyžař zkrátka nikdy před tím korunu pro Sportovce roku nezískal. V minulosti už se však podařilo anketu vyhrát klasickému či akrobatickému lyžaři.

Pouze 17 novinářů nehlasovalo pro Ester Ledeckou jako vítězku, zajímavější byl boj o místa za ní.

Dominanci Ester Ledecké v posledním ročníku Sportovce roku potvrzuje i fakt, že ve druhém kole z 244 hlasovacích lístků jen na sedmnácti z nich nebylo uvedno jméno Ester na prvním místě. Osm hlasujících se například vyjádřilo tak, že by si jako vítěze letošní ankety představovala v osobě akrobatického pilota Martina Šonku, čtyři z nich zase uvedli na prvním místě tenisový pár Barbora Krejčíková-Kateřina Siniaková. Ve dvou případech se na prvním místě objevil hokejista David Pastrňák a vždy po jednom se na nejvyšší příčce objevila jména Martina Sáblíková, Veronika Vítková a Petra Kvitová.

Pro Ester se den, kdy mohla svými podpisy a nekonečným focením se s fanoušky získat ještě s tak obrovským náskokem Sportovce roku, stal bezesporu dnem, kdy se jí krásně usínalo…

 

Označeno pod:

Back to top