Technotrasa – surová krása severní Moravy a Slezska .

Technotrasa – surová krása severní Moravy a Slezska

Objevte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili podmanit si po celá staletí. Nechte se ohromit umem a výsledky tvrdé a poctivé práce našich předků, kteří dobývali a zpracovávali přírodní zdroje někdy s pokorou a úctou, jindy méně ohleduplně. Navštivte časem nedotčené kouty drsného regionu, jehož prosperitu i pády ovlivnil člověk a jeho činnost, a kde minulost v mžiku ožívá přímo před vašimi zraky. Vydejte se po Technotrase propojující unikátní místa, na nichž vás čekají výjimečné zážitky připomínající unikátní technickou vyspělost severní Moravy a Slezska, a vnímejte jejich půvab i nepopíratelný a pokaždé svébytný genius loci všemi smysly.

Autentické příběhy průmyslníků, hutníků, horníků, textilníků, železničářů, kloboučníků, lesníků či mlynářů si neposlechnete jen z úst jejich potomků a pamětníků dob dávno minulých, vy si je budete moci prožít na vlastní kůži! V bývalém Dole Michal v Ostravě budete mít neodbytný pocit, že to tady horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin, kde si vyzvednete i svůj pytlík se svačinkou, cestou do práce přidají. Podobně se budete cítit při komentovaných prohlídkách jakoby v minulosti zakonzervovaných hornických a hutnických kolonií. Tady se zastavil čas a vy se můžete na chvíli zastavit spolu s ním… Až na vrchol vysoké pece v Dolních Vítkovicích vás v průběhu výkladu – podávaného bývalými pracovníky vysokých pecí – vyveze skutečný skipový výtah, jenž dřív dopravoval železnou rudu a koks. Pravý muniční výtah pak uvidíte v pěchotním srubu Na trati u Bohumína, kde si budete připadat jako opravdový voják při obsluze kanonu či telefonní ústředny. Ve vodním mlýně Wesselsky, kterým vás provede přímo pan mlynář, si zatočíte koukolníkem a třeba i zkusíte kočírovat koňské spřežení, v mlýně v Bartošovicích se dozvíte, co to znamená „mít za lubem“, uvidíte (a uslyšíte!) všechny stroje v chodu i jak se suší ovoce tradiční metodou. A ve větrném mlýně na Nových Dvorech umelete mouku na ručním rotačním mlýnku. V krnovské synagoze, jejíž litinové sloupy věnoval tehdejší majitel Vítkovických železáren Rothschild, si kromě poutavých příběhů o židovských průmyslnících poslechnete zpěv rabína, ochutnáte košer pokrmy i víno a vlastnoručně zhotovíte svitek tóry. Stovky klobouků a kouzlo jejich výroby objevíte v Novém Jičíně, kolo kolovrátku roztočíte a do výrobny v provozu nakouknete v rýmařovské textilce Hedvě Český Brokát, praní na valše a pletení košíků vás čeká v Kosárně Karlovice, kde nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry. Tou to zavoní při projížďce přímo pohádkovým parním vláčkem Slezských zemských drah po úzkorozchodné dráze Třemešná–Osoblaha a historický motoráček Slezského železničního spolku vás sveze po uhelných vlečkách ostravsko-karvinského černouhelného revíru. A co takhle prozkoumat jindy nepřístupná zákoutí, lagunu i rachotící stroje vápencového lomu Kotouč ve Štramberku ze sedadla offroadu a poté si v tradiční pekárně umazat ruce a možná i spálit prsty při výrobě vlastního Štramberského ucha?

A výčet nezapomenutelných zážitků na Technotrase zdaleka nekončí… Tak přijeďte a poznejte surovou krásu severní Moravy a Slezska všemi smysly!

www.technotrasa.cz

Označeno pod: ,

Back to top