Trojská botanická zahrada nezapomíná ani na svátek zamilovaných .

Romantické dárky z botanické zahrady nejen k Valentýnovi
Trojská botanická zahrada nezapomíná ani na svátek zamilovaných 

Ke dni zamilovaných, který se tradičně slaví 14. února na svátek sv. Valentýna, patří kromě drobných pozorností, srdíček a čokolády také květiny či dobré víno. Ten správný dárek pro svou drahou polovičku najdete v botanické zahradě, která je nejen plná květin a vůní, ale i místem pro romantické procházky. V nabídce dárkových předmětů najdete
i exkluzivní květinový parfém Fata Morgana No. 1, který vznikl jako součást vzdělávacího projektu Vonná stezka a rok zrál ve speciální nádobě zavěšené přímo uvnitř stejnojmenného skleníku. Trojská botanická zahrada je jednou z mála, která má svůj vlastní parfém. Jeho omamné vůni dominuje aroma citronové trávy (Cymbopogon citratus) a květů stromu ylang-ylang (Cananga odorata). Tato unikátní esence si najde cestu k srdci každé ženy. Romantický večer ve dvou pak zpříjemní kvalitní vína z úrody památkově chráněné vinice sv. Kláry. A i když je za okny sníh a mráz, pozvěte už nyní svou milou na letní romantickou procházku do rozkvetlé oázy trojské zahrady. S dárkovou vstupenkou tu můžete obdivovat například Rozárium, které je rovněž součástí Vonné stezky, a kde od června rozkvétají vonné růže ze skupiny Parfuma.

Rozhodnutím vlády České republiky je Botanická zahrada hl. m. Prahy pro návštěvníky od 18. prosince do odvolání uzavřena.

Ačkoliv se slavení valentýnského svátku u nás rozšířilo poměrně nedávno, získal si na oblibě a spolu s Prvním májem je dnem, kdy si zamilovaní s oblibou vyznávají svou lásku drobnými dárky a často i květinami. „Trojská botanická zahrada již řadu let pro zájemce připravovala speciální akci k oslavě dne zamilovaných a také originální dárky. V letošním roce však bohužel situace neumožňuje uspořádat tradiční valentýnské večerní provázení skleníkem Fata Morgana, jak tomu bylo zvykem v předchozích letech. Přesto, že je zahrada v současné době pro veřejnost uzavžřená, má zamilovaným – a nejen jim – co nabídnout. V prodeji jsou dárkové předměty, vstupenky i víno. Od ledna se zájemci mohou hlásit také na naše online přednášky s botanickou tematikou a jakmile to situace dovolí chystáme pro návštěvníky i řadu oblíbených akcí, k nimž bezesporu patří výstavy Orchidejí, Exotických motýlů či Bonsají,uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Milostné vyznání exotickou vůní květin

V roce 2018 představila Botanická zahrada hl. m. Prahy zcela nový vzdělávací projekt, který přibližuje svět rostlin pomocí vůní. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. V rámci prvního zastavení Vonné stezky byl také vytvořen jedinečný parfém pojmenovaný dle místa svého vzniku Fata Morgana No. 1. Parfém obsahuje silice z 21 vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Olejová směs zrála v průběhu jednoho roku ve speciálním kotli zavěšeném uvnitř skleníku Fata Morgana. Výslednou vonnou kompozici je možné zakoupit za 499 Kč (objem balení 5 ml). Jelikož vznikla v rámci vzdělávacího projektu Vonná stezka, je v nabídce pouze limitovaná edice 950 flakonků tohoto unikátního tělového parfému. Objednat si ho můžete e-mailem na miroslava.kasparova@botanicka.cz. Zboží obdržíte poštou. Po dohodě je možné také osobní převzetí u výdejního okénka Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186.

Pozvánka na letní rande do zelené oázy

Chcete potěšit svou partnerku či partnera a zároveň podpořit trojskou botanickou zahradu? Kupte si už nyní jednorázovou dárkovou vstupenku s roční platností a vydejte se na jaře či v letní sezoně objevovat krásy zelené oázy v srdci hlavního města Prahy. V červnu je ideální čas zastavit se u jednoho ze stanovišť Vonné stezky – Rozária v severní části areálu trojské botanické zahrady. Obdivovat tu můžete ladné květy i různorodost vůní těchto královen květin. Dárkovou vstupenku v ceně 200 Kč za kus objednávejte e-mailem na miroslava.kasparova@botanicka.cz. Vstupenky obdržíte poštou. Po dohodě je možné také osobní převzetí u výdejního okénka Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186.

Dopřejte si romantický večer s vínem z vinice sv. Kláry

Plánujete romantickou valentýnskou večeři při svíčkách? Doplňte ji vínem z památkově chráněné vinice sv. Kláry. Ideálním partnerem pro chvíle ve dvou se stanou zejména vína odrůdy Rulandské modré, která patří ve zdejší nabídce k opravdovým lahůdkám, a to jak ve formě červeného vína, tak ve variantě rosé. Vybírat ale můžete i ze široké škály dalších odrůdových vín či cuvée. Lahve zakoupíte každý všední den od 15.00 do 19.00 hodin ve výdejním okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186. Pro větší objednávky a jiné zboží vinotéku kontaktujte předem na vinoteka@botanicka.cz.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované v roce 2021

Online cyklus odborných přednášek s botanickou tematikou
Celý rok 2021 nese motto Jedovaté rostliny. Témata přednášek jsou tedy zaměřená na botaniku, jedovatost, fytotoxikologii, vlivy jedů na člověka, travičství. Přednášet budou odborníci nejen z naší zahrady, ale i z dalších organizací.

  • Vysílat budeme přes platformu Teams. Pokud to situace dovolí, bude možnost přijít i do zahrady.
  • Vstupenky si lze zakoupit nejpozději v den konání přednášky do 12 hodin na www.botanicka.cz.

Zakoupením vstupenky na přednášku za 100 Kč podpoříte naši zahradu v této nelehké době, získáte možnost připojit se na vybranou přednášku a jednorázový vstup do venkovních expozic s platností 30 dní od chvíle, kdy opět otevřeme. Až to nastane, budeme vás informovat.

21. 1. 2021
Každá bylina je k něčemu dobrá
Hana Farná

Jedovaté rostliny jsou všude kolem nás. Břečťan, oměj, ba i kopretiny v sobě nesou látky, které mohou způsobit celkem nepříjemné chvíle. Takových rostlin je v naší přírodě a na našich zahradách opravdu hodně. Když ale víte, k čemu se používají a jak je upravit, můžete mít skvělý lék. Některé receptury známe už od středověku, některé jsou už přežité a účinné látky se vyrábějí synteticky. Ponořte se do světa léčivých rostlin, které s sebou nesou i hrozbu otravy.

28. 1. 2021
Trvalky v přírodě a na zahradě
Petr Hanzelka

Vytrvalé zahradní květiny – trvalky – představují významný prvek v zahradní tvorbě. Jakým způsobem je na zahradě pěstovat a jak se o ně starat, popisují desítky zahradnických knih a časopisů. Často ale více než odborné texty napoví pohled na místa, kde se tyto druhy rostlin vyskytují v přírodě. V přednášce projdeme nejrůznější přírodní lokality významných zahradnických druhů rostlin v České republice i ve světě, seznámíme se s podmínkami, v jakých zde rostou, a na příkladech typických přírodních stanovišť si ukážeme, jakým způsobem a na jakých místech je pak lze pěstovat i na zahradě.

Podrobnosti k akci: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/cyklus-prednasek-leden

Pokud to situace dovolí a botanická zahrada bude opět otevřena, budou se přednášky konat i prezenčně v bistru Botanická na talíři.

Další plánované akce v roce 2021

  • Výstava orchidejí: 2. 4. – 18. 4. 2021 nový termín!!!
  • Motýli: 30. 4. – 13. 6. 2021
  • Výstava sukulentů: 11. 6. – 11. 7. 2021

Změna programu vyhrazena

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram)

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Klára Hrdá

tisková mluvčí

e-mail: klara.hrda@botanicka.cz, mobil: 731 413 517

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci                                    

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

Označeno pod: , ,

Back to top