UNICEF – Zdraví v našich rukách

UNICEF – Zdraví v našich rukách

Zdraví v našich rukách

Fronta_2014_statistiky

Praha, 4. března 2014 – Čistá toaleta, tekoucí voda z kohoutku a pravidelná sprcha – pro někoho je to samozřejmá součást dne, kterou ani nevnímá. Pro 2,5 miliardy lidí však přístup k čisté vodě a možnost dodržovat základní hygienu znamená luxus, který si nemohou dovolit. Z tohoto důvodu věnuje UNICEF letošní Světový den vody tématu hygieny a sanitace.

„Neexistuje jednodušší a levnější prevence před celou řadou chorob, než je umytí rukou mýdlem a vodou. Zajištění pitné vody a hygienického zázemí je prioritou nejenom v krizových situacích. V terénu se setkáváme s mnoha překvapivými souvislostmi: například oddělené školní toalety zvýší docházku dívek o 11 %. Hygienické zázemí tak může zachránit miliony dětských životů – natrvalo,“ říká ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. Každý den zemře 1600 dětí mladších pěti let na komplikace způsobené průjmovými onemocněními, 88 procentům těchto případů by šlo zabránit lepší hygienou.

Přestože se v posledních 15 letech situace v oblasti hygieny a sanitace výrazně zlepšila, 2,5 miliardy lidí na celém světě má stále špatný přístup k hygienickým zařízením. 761 milionů z nich používá pouze veřejné toalety, dalších 693 milionů lidí žije pod hranicí minimálního hygienického standardu (nemá přístup k čisté vodě, nemůže používat krytou toaletu, nemá přístup k mýdlu a jiným dezinfekčním prostředkům). Zbylá jedna miliardy lidí za svůj život nepoužije krytou toaletu.

„Často stačí zdánlivě málo, například vybudování jedno školní toalety vyjde na 810 Kč, rodinná souprava pro krizové situace stojí 269 Kč a jedno mýdlo do školní umývárny pouhé 4,20 Kč. V situacích, kde není k dispozici ani mýdlo, doporučujeme desinfekci rukou popelem,“ dodává Pavla Gomba.

Přestože problémy s nedostatečnou sanitací se nejčastěji objevují v oblasti Subsaharské Afriky, jižní Asie a Jižní Ameriky, výzkumné studie z posledních let poukázaly na nedostatečnou hygienu lidí z celé řady evropských zemí. Například v Řecku měl každý druhý školák na rukou bakterie odkazující k použití toalety, ve Velké Británii 47 procent dotázaných učitelů a pečovatelů nevědělo, jak si umýt ruce, aby odstranili většinu bakterií.

Pravidelné mytí rukou přitom dokáže až o 23 procent snížit riziko dýchacích problémů, což například v Číně a v Kolumbii vedlo ke snížení absence dětí ve školách o 55 procent. Jak ukázaly odborné studie, umytí si rukou 10krát denně dokáže snížit riziko přenosu pandemické chřipky o více než 50 procent.

Na nutnost dodržování hygienických základů a pravidelné mytí rukou upozorňuje ve své činnosti také společnost Kimberly-Clark Professional, která podpořila akci s názvem Fronta na záchod 2014: Oslavte Den vody s UNICEF a Kimberly-Clark Professional*. „Jsme hrdí na partnerství s UNICEF a snahu zlepšovat zdraví dětí a rodin na celém světě. Kimberly-Clark Professional* se pokouší zlepšovat hygienické návyky dětí i v Evropě prostřednictvím vzdělávacího programu zvaného Zdravé ruce ve školách, který se snaží zapojit žáky, učitele a ostatní personál tak, aby společně snižovali šíření bakterií a vytvářeli zdravější a produktivnější vyučovací prostředí,” uvádí marketingová manažerka pro střední Evropu společnosti Kimberly-Clark Professional* Dora Doczi.

”Je pro nás důležité budovat nejen povědomí o rizicích spojených se špatnou hygienou rukou, ale zároveň se snažit prostřednictvím našich programů aktivně přispívat k zlepšování hygieny a zdraví obecně. To je také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro podporu této kampaně UNICEF”, dodává Dora Doczi.

Spolu s UNICEF ČR se společnost tímto způsobem zapojuje do Světového dne vody, který je každým rokem vyhlašován na 22. března. Letos pořádá UNICEF na Václavském náměstí v Praze interaktivní výstavu spojenou s odpoledním koncertem a neobvyklou kavárnou, ve které budou hosté místo na židlích sedět na designových toaletních mísách značky Roca.

Přijďte se v sobotu 22. března 2014 mezi 10 – 18 hod. dozvědět, jak žijí děti a jejich rodiny v jiných částech světa. Za příspěvek v hodnotě 50 Kč, kterým veřejnost podpoří programy pomoci UNICEF, obdrží hosté vstupenku na výstavu a budou moci ochutnat prémiové kávy z řady Tchibo Privat Kaffee či jiné občerstvení.

Přijďte podpořit práci UNICEF, poslechnout si kvalitní hudbu, ochutnat dobrou kávu a změnit svůj pohled na to, co vnímáme jako samozřejmé. Více na www.unicef.cz/fronta

Kdo nebude moci osobně přijít, může v průběhu Světového dne vody 22. 3. podpořit projekty na zajištění pitné vody a hygieny zasláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč, UNICEF obdrží 28,50 Kč) nebo se připojit k petici na webu www.unicef.cz/fronta.

Děkujeme hotelu Sheraton Prague Charles Square za pořádání tiskové konference a věcnou podporu při pořádání akce společnosti LAUFEN CZ s.r.o, Tchibo Praha, TOI TOI, sanitární systémy, s.r.o., KONFES kongresová technika s.r.o., FDPartyEVENTS s.r.o. a ŠIBA PLUS s.r.o.

Pro více informací kontaktujte:

Hana Jandová, UNICEF ČR

tel: 724 047 520 e-mail: hjandova@unicef.cz

O UNICEF

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve více než 190 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich všestranný rozvoj. Právě voda a hygiena patří mezi základní pilíře pomoci, kterou UNICEF poskytuje dětem v rámci projektu WASH. Věříme totiž, že každé dítě na světě má právo na intimitu a dodržování hygieny, aby tak ochránilo své zdraví před infekčními chorobami.

UNICEF dále zajišťuje dětem zdravotní péči, výživu, základní vzdělání a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS. Největší část pomoci směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější – do rozvojových zemí a do oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou.