Uskutečnil se 1. Miniveletrh fairtradových produktů v České republice

Uskutečnil se 1. Miniveletrh fairtradových produktů  v České republice

Praha 22. září 2015 – Organizace Fairtrade Česko a Slovensko uspořádala včera první veletrh fairtradových produktů v České republice, kterého se zúčastnilo 14 největších dodavatelů a prodejců výrobků s certifikací Fairtrade.

Cílem půldenní akce bylo zviditelnit certifikované fairtradové produkty a tím podpořit jejich prodej a zprostředkovat obchodníkům nové obchodní kontakty.

Hana Chorváthová, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko, uvedla:

Je to první akce tohoto typu a pro nás významný milník. V letošním roce začínáme mnohem intenzivněji spolupracovat s obchodníky, kteří nabízí fairtradové produkty a cílem tohoto miniveletrhu bylo podpořit jejich obchodní činnost a současně seznámit spotřebitele s fairtradovými produkty, které mohou najít na českém trhu. Věřím, že je to první ze série akcí, které budeme moci pořádat pravidelně.“

Sortiment jednotlivých stánků byl velmi pestrý, ale největší zastoupení měla káva, což je pochopitelné. Téměř 70 % trhu s fairtradovými produkty v ČR tvoří právě káva a je to také produkt, díky kterému získávají farmáři nejvíce peněz na sociálních prémiích, které využívají pro projekty ve svých komunitách. Včera měli návštěvníci možnost ochutnat kávu celkem u čtyř stánků, další čtyři ji měly v nabídce k zakoupení domů. Dále měli návštěvníci možnost ochutnat čokolády od různých výrobců, čaje, víno, zmrzlinu, různé cukrovinky a také nakoupit kosmetické produkty.

Na první část věnovanou obchodním partnerům navázala druhá část veletrhu, která byla otevřená široké veřejnosti. Součástí akce bylo odměnění tří z návštěvníků, kteří vyplnili anketní lístky. Ceny – kávovar, baristický kurs a dárkový balíček potravin – věnovaly společnosti Tchibo, Segafredo Zanetti a Marks&Spencer.

Návštěvníci jako největší zajímavost uváděli zmrzlinu prezentovanou značkou Ben & Jerry´s, kterou mohli zároveň ochutnat, a celkovou šíři produktů, která je u nás dostupná.

 www.fairtrade-cesko.cz

Věra Rohanová

vera.rohanova@fairtrade-cesko.cz

Poznámky pro editory

  1. Co je fair trade

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům ze zemí globálního Jihu (tzv. rozvojových zemí) spravedlivou odměnu za jejich práci.

Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení fairtradové prémie, která je investována do projektů místního rozvoje.

Fairtradový výrobek lze poznat například podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE® na obalu.

  1. Fairtrade

Fairtrade je systém standardů, který definuje mezinárodní organizace Fairtrade International. Nezávislá společnost FLO-CERT uděluje produktům certifikaci na základě těchto standardů. Certifikované výrobky mají na obale ochrannou známku FAIRTRADE®.

Fairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International v ČR a na Slovensku, zabývá se marketingovou podporou certifikační známky FAIRTRADE®, podporou prodeje fairtradových výrobků a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými produkty.

Fairtrade Česko a Slovensko, Vinohradská 1246/55, 120 00 Praha 2, info@fairtrade-cesko.cz www.fairtrade-cesko-slovensko.cz

Označeno pod:

Back to top