Už sedm let učí Čechy semenařit a letos se probojovala až do semifináleCen SDGs 2022 .

Iniciativa Semínkovna oslaví 19. října své narozeniny i řadu úspěchů

Už sedm let učí Čechy semenařit a letos se probojovala až do semifinále
Cen SDGs 2022

Iniciativa Semínkovna slaví! Už sedmým rokem si Češi mohou svobodně vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na Slovensku. Úspěch zaznamenala v Cenách SDGs 2022, kde se probojovala mezi semifinalisty, tedy mezi 20 nejlepších projektů v České republice v kategorii Změna klimatu. Nově je Semínkovna držitelkou ochranné známky. Úspěšná byla také Klára Hrdá, zakladatelka semínkoven v České republice, když se svým projektem Semenařím se Semínkovnou zvítězila v závěrečné soutěži Akademie pro začínající podnikatelky (AWE), kterou v Čechách zastřešuje organizace Business & Professional Women ČR s podporou Velvyslanectví USA v České republice. Pro všechny nadšené zahrádkáře a milovníky přírodního zahradničení a na oslavu úspěšného sedmého roku své existence pořádá iniciativa slavnostní setkání, které se uskuteční ve středu 19. října v Knihovně Antonína Švehly v Praze od 15.00 do 19:30. Na účastníky čeká bohatý program, vstup na akci je zdarma.

Textové pole: Iniciativa Semínkovna v bodech:
-	V ČR od roku 2015, založila Klára Hrdá
-	Více než 200 semínkoven v ČR a další na Slovensku
-	Semifinalista Cen SDGs 2022 v kategorii Změna klimatu
-	Klára Hrdá, Semenařím se Semínkovnou - 
1. místo v soutěži Academy for Women Entrepreneurs (AWE) 2022
Účastník akcelerátoru Empowering Women in Agrifood od EIT Food
-	Úřad pro ochranu duševního vlastnictví udělil v roce 2022 Ochrannou známku: Semínkovna
Více informací: https://seminkovny.com/

Iniciativa Semínkovna vznikla v roce 2015 s cílem propagovat domácí semenaření a přírodní zahradničení. Založila ji Klára Hrdá se záměrem vytvořit v Čechách neformální síť míst, kde si zájemci mohou mezi sebou svobodně vyměňovat přebytky semínek ze svých zahrádek. „Mým prvotním cílem bylo znovu zpopularizovat vymírající znalost domácího semenaření a spolu s tím upozornit i na mizející bohatství v podobně našich tradičních odrůd zahradních plodin. Důkazem, že si Češi začínají uvědomovat důležitost těchto věcí je fakt, že se v letošním roce otevřela již dvoustá semínkovna a další stále přibývají,“ říká Klára Hrdá, zakladatelka Iniciativy Semínkovna v České republice a dodává: „Po loňském mírném zpomalení z důvodu kovidové pandemie, zaznamenala letos iniciativa velmi úspěšný rok. Mimo jiné se stala jedním z 20 nejlepších českých projektů zaměřených na změnu klimatu v rámci Cen SDGs 2022, což osobně považuji za velký úspěch. Zároveň se pro ni podařilo získat ochrannou známku, i to nám do budoucna velmi pomůže. V neposlední řadě je cítit, že současná situace vede lidi ke snaze o budování soběstačnosti, byť jen částečné, a jejich motivace začít semenařit roste.“

Textové pole: 7. Narozeniny Iniciativy Semínkovna:
-	19. října 2022, 15.00 - 19.30
Knihovna Antonína Švehly 
Slezská 100/7
120 00 Praha 2 
-	Program:
15:00 - 19.00 Semínkový SWAP
-	16.30 - Eva Hauserová – Přírodní zahraničení a domácí semenaření
-	17:30 - Klára Hrdá - 7 let Iniciativy Semínkovna
-	18.30 - Kateřina Pazderů – Semínka a legislativa
Vstup zdarma
Semínkovna pořádá narozeninovou oslavu

Sedm let existence i úspěšná sezóna si zaslouží pořádnou oslavu. Iniciativa Semínkovna zve všechny milovníky přírodního zahradničení, aby slavili spolu s ní. Oslava narozenin se uskuteční ve středu 19. října od 15.00 do 19.30 v Knihovně Antonína Švehly, která sídlí nedaleko náměstí Míru v Praze.

„Pro návštěvníky jsme připravili bohatý program včetně semínkové burzy, zajímavých tematických přednášek a chybět nebude ani narozeninový dort. Těšit se mohou na zajímavé přenášky Evy Hauserové, autorky několika knih věnovaných přírodnímu zahradničení, soběstačnosti a permakultuře a Kateřiny Pazderů z Katedry Agroekologie a rostlinné produkce, České Zemědělské Univerzity v Praze. Zároveň přiblížím i uplynulých sedm let iniciativy Semínkovna a její rozvoj do budoucna,“ přibližuje chystaný program narozeninové oslavy Klára Hrdá. Zájemci se mohou zapojit do semínkového swapu a podělit se jak o své zkušenosti s domácím semenařením, tak i o přebytky semínek z vlastní zahrady. Semínka mohou věnovat také do místní semínkovny, která v Knihovně Antonína Švehly sídlí. Vstup na akci je bezplatný a rezervace není nutná.

Semínkovna je semifinalistou Cen SDGs 2022

Iniciativa Semínkovna se již sedmým rokem věnuje osvětě v oblasti úbytku rozmanitosti zahradních plodin. Zároveň motivuje české zahrádkáře, aby se vrátili k tradičnímu domácímu semenaření a uchovávání lokálně adaptovaných odrůd. Letos se poprvé zapojila do Cen SDGs. „V Cenách SDGs 2022 se tentokrát sešlo rekordních 326 projektů. Je to skvělá zpráva o tom, že ani současná složitá situace a veškeré geopolitické dění, nejsou v Česku překážkou k tomu, abychom se zasazovali o lepší budoucnost pro nás pro všechny. Ceny SDGs jsou každoroční oslavou úsilí českých projektů, které se na této práci dlouhodobě podílí. V každé z kategorii porota vybrala dvacítku nejlepších semifinalistů, kam se zařadila také Iniciativa Semínkovna, a to v kategorii Změna klimatu,“ uvedla Ivana Kolářová, projektový manager Asociace společenské odpovědnosti.

Semenařím se Semínkovnou – vítězný projekt zakladatelky Iniciativy Semínkovna

Úspěch v letošním roce zaznamenala i zakladatelka iniciativy Klára Hrdá. Na základě zkušeností získaných během uplynulých let v rámci Iniciativy Semínkovna se rozhodla vytvořit online vzdělávací program zaměřený právě na semenaření. S touto myšlenkou se v lednu přihlásila do Akademie pro začínající podnikatelky (Academy for Women Entrepreneurs – AWE), kterou organizuje Business and Professional Women ČR s podporou Velvyslanectví USA v České republice. Se svým projektem Semenařím se Semínkovnou nakonec přesvědčila hodnotící porotu a letošní ročník akademie vyhrála.

V současnosti svůj vzdělávací projekt Semenařím se Semínkovnou akceleruje v rámci programu Empowering Women in Agrifood od EIT Food, do něhož byla vybrána jako jedna z 110 talentovaných podnikatelek z 11 zemí EU.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Klára Hrdá

Zakladatelka Iniciativy Semínkovna v ČR

Jednatelka spolku Semínkovna, z.s.

Tel: +420 773 474 606

E-mail: rostlinysro@gmail.com

————————————————————————————————————————————–

Iniciativa Semínkovna

Iniciativu Semínkovna založila v roce 2015 Klára Hrdá. Jejím hlavním cílem je propagace domácího semenaření a přírodního zahradničení bez hnojiv a postřiků, sdílení přebytků semínek ze zahrádek a také osvěta týkající se uchovávání původních lokálních odrůd. V roce 2022 najdete v České republice už více než 200 semínkoven a další přibývají. Za sedm let projekt oslovil tisíce lidí v České republice i mimo ni.

Klára Hrdá – Semenařím se Semínkovnou

Projekt Semenařím se Semínkovnou vychází ze zkušeností Kláry Hrdé z Iniciativy Semínkovna. Jedná se o komplexní vzdělávací program určený i pro úplné začátečníky zaměřený na produkci vlastních semínek, jaká nekoupíte v žádném supermarketu.

Sledujte aktuální dění v Semínkovně na https://seminkovny.com/

Nebo na sociálních sítích:   https://www.facebook.com/iniciativaseminkovna/ a https://www.instagram.com/seminkovna/

Staňte se součástí naší komunity https://www.facebook.com/groups/semenarimseseminkovnou