Výstava Tichá pošta v Poštovním muzeu v Praze

Tichá pošta. Ilustrace pro děti.

Poštovní muzeum 22. 2. – 21. 5. 2017

Poštovní muzeum v Praze představuje výběr z tvorby špičkových českých ilustrátorů. Výstava Tichá pošta vypráví příběhy pro děti prostřednictvím ilustrací tiše a beze slov. Bez znalosti ilustrovaného textu promlouvají díla ke každému návštěvníkovi jinou řečí, stávají se hrou „na tichou poštu“. Oblíbenou hru, kterou znají děti na celém světě, spojuje s výstavou téma komunikace, vtip a různá interpretace, v tomto případě nikoli slyšeného, ale viděného. Na výstavě plné barev a fantazie je zastoupeno 27 členů Klubu ilustrátorů, dlouholetých i čerstvě přijatých. To samo o sobě určuje rozmanitost prezentované tvorby nejen generačně, ale i způsobem práce a použitými výtvarnými technikami. Prohlídka výstavy začíná tématem komunikace a pošta v ilustraci, dále je pak představena také známková tvorba několika členů klubu. Výstava vrcholí v salóncích, kde je prostor věnován jednotlivým členům Klubu ilustrátorů a jejich knižní tvorbě. Také slova a hry mají na výstavě své místo. Součástí expozice jsou edukativní herní prvky a čtenářský pokoj s kvalitními knihami vystavených ilustrátorů a mnoha dalších autorů, často ověnčených cenami za literární i výtvarnou činnost. Děti i dospělí si zde mohou volně číst a prohlížet knížky v příjemném prostředí historického Vávrova domu. V průběhu výstavy nebude chybět bohatý doprovodný program, výtvarné dílny, setkání s vystavujícími autory a další zajímavé akce.

Klub ilustrátorů sdružuje už déle než čtvrt století umělce, jimž leží na srdci výtvarná kvalita české knihy. Po tuto dobu doprovázejí jejich ilustrace původní české texty i překlady určené především dětem a mládeži. V posledních patnácti letech Klub ilustrátorů činorodě pořádá výstavy doma i v zahraničí. Každoročně pečuje o výtvarnou část výročního ocenění Zlatá stuha, ceny za nejlepší původní knihy pro děti a mládež. Klub je součástí mezinárodních institucí, například České sekce IBBY – světové organizace na podporu literatury pro děti a mládež.

K výstavě je vydána dopisnice s přítiskem, jejíž autorkou je Eva Sýkorová-Pekárková. V sobotu 25. 2. 2017 bude od 9 do 15 hodin otevřena příležitostná poštovní přepážka, kde bude možno si nechat dopisnici orazit příležitostným razítkem a do 12 hodin si ji také nechat ilustrátorkou podepsat.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí 9-17 hodin až do 21. 5. 2017. v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1 www.postovnimuzeum.cz,

www.klubilustratoru.cz

Scénář výstavy: Renáta Fučíková, Lucie Dvořáková

Garant výstavy: Denisa Sedláková

Grafické řešení výstavy: Beata Šafková

Ilustrace k výstavě a dopisnici: Eva Sýkorová-Pekárková

Realizace: LENK – CB s.r.o.

Edukační prvky k výstavě: Denisa Sedláková

Poděkování za spolupráci: Vladimír Halabrín, Alice Košková, Martin Říha,

Martin Jahoda, Dita Říhová, Veronika Krabatschová, Michaela Císlerová

 

Označeno pod:

Back to top